Jump to content

Suspensie Technix E36


Recommended Posts

Ajutati-ma va rog cu ceva sfaturi.

Am cumparat 2 amortizoare fata technix si cand sa le montez....surpriza. Dupa ce pun arcul si flansa de peste arc nu iese capatul amortizorului prin flansa ca sa pot prinde piulita.Arcurile si flansele sunt stock.Asa au incercat la service sa le monteze , cu amortizorul dat jos.Bucata aia mai subtire din capatul amortizorului , unde se prinde piulita este mai scurta decat la Monroe-urile care erau pe masina ( scuze pentru termenii tehnici dar habar n-am cum sa-i spun altfel ). Tipul de la care am luat amortizoarele mi-a spus sa le montez pe masina si cand o las jos de pe elevator se poate prinde piulita dar eu nu prea vad logica. Trebuie alte flanse?

Un sfat ceva ar fi binevenit.

Edited by MISU
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost de fata cand a pus flansa peste amortizor si arcul era comprimat deja cu niste clesti sau ce dracu erau aia.Idea e ca flansa a intrat pana jos si capatul la telescop mai avea cale lunga pana sa iasa.De asta spun ca nu vad logica cu montatul pe masina.
Link to comment
Share on other sites

[Cred ca am descoperit problema.Difera flansele.Masina mea e din 1991 si cred ca amortizoarele sunt ptr modele de dupa 06 , 1992.Am vazut pe realoem ca difera flansele.Problema e acum daca se potrivesc flansele din 1992 la prinderea pe caroserie.Aveti idei la treaba asta?
Link to comment
Share on other sites

[Cred ca am descoperit problema.Difera flansele.Masina mea e din 1991 si cred ca amortizoarele sunt ptr modele de dupa 06 , 1992.Am vazut pe realoem ca difera flansele.Problema e acum daca se potrivesc flansele din 1992 la prinderea pe caroserie.Aveti idei la treaba asta?

da, se potrivesc pe caroserie, nu se potrivesc pe amortizoare pana in 06.'92

Link to comment
Share on other sites

Asa am patit si eu cand am pus suspensia sport noua, chiar si fara arc tot nu-mi intra tot capatul filetat al amortizorului in flansa ca sa-l pot prinde cu piulita. Pana la urma am fost la magazin si am facut comanda de doua flanse noi ... le-am specificat dinainte ca le cumpar doar daca se pupa cu suspensia mea ... au venit le-am probat si totul a fost ok.

 

Din 92 pana in 99 s-a folosit aceasi caroserie ... deci ar trebui sa se potriveasca flansele.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.