Jump to content

Al meu e46 sta intr'o parte


Recommended Posts

Am observat acum vreo sapt ca al meu e46 (320d facelift) sta aplecat pe partea dreapt fata spate.Sa fie amortizoarele sau arcurile (sunt de culoare neagra arcurile si au 3 dungi albe pe ele) de vina? Care ati mai patit chestia asta.Ce firme recomandati. Ma gandesc sa fie amortizoare pt ca drumul meu zilnic este plin de gropi (Str. Moroieni prin spate la celebrul complex "Europa").Dupa ce rezolv problema o sa vin si eu pe la intalnirile saptamanale(mie rusine sa vin cu masina asa)

Astept raspunsuri pareri.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil arcurile, daca dai jos o roata de pe spate vezi daca e rupta vreo bucata din arc, la mine asa a fost, lipsea ceva din arcurile de pe spate (din cite am vazut boala la E36 touring) si statea masina mai jos de spate si mai ridicata de bot. Le-am schimbat pe amindoua de pe spate si s-a mai ridicat spatele si sta mai jos si botul, deci linia normala.

Deci da rotile jos de pe dreapta si uita-te la arcuri. Daca sint amindoua rupte de pe dreapta atunci trebuie sa le schimbi pe toate 4 pentru ca se schimba 2 cite 2 pe axa, nici nu cred ca gasesti sa cumperi doar unul.

Link to comment
Share on other sites

O sa ma duc la service cu ea sa vada mecanicu.Multumesc pt raspuns mai astept si alte pareri.

Am citit pe forum ca e46 vine echipat din fabrica (parca asa era scris) cu amortizoare Sachs-Boge , dar arcurile ce firma sunt sau ce firma sa cumpar .

Oricum vreau sa cumpar pe toate (4 amortizoare + flansele fata spate si amortizoarele)

Edited by Cineva
Link to comment
Share on other sites

Sal,

am avut o problema asemanatoare cu care m-am confruntat si mi-a dat bataie de cap (E46 320D) si s-a dovedit a fi amortizorul pe partea dreapta(masina statea aplecata tot pe dreapta fata si spate) pe care fostul propietar il schimbase.Amortizorul era o marca de care nu mai auzisem.L-am schimbat cu Boge si am scapat de stres.In concluzie, daca arcurile n-au nicio problema(spira rupta) verifica amortizorul.

Link to comment
Share on other sites

Aham cand am schimbat bratele si bucsile am vzt in spate ( da nush pe care parte) amortizorul ud dar as vrea sa le schimb pe toate sa stiu ca nu mai am probleme cu ele (si pe langa suspensie mai am de schimbat capete de bara si biletele)

Multumesc pentru raspunsuri. O sa fac o vizita la mecanic dupa ce vin de la mare (plec fara masina)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Aceeasi problema am avut si eu.. Te sfatuiesc sa schimbi si amortizoarele si arcurile.. Sta altfel masina pe sosea. Mai este o problema. Dupa ce am schimbat tot statea putin in dreapta si era de la presiunea in pneuri :). Si mai verifica fara frana de mana trasa. In momentul in care actionam frana de mana tinea mai mult partea stanga si automat se lasa intr-o parte. Bafta.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.