Jump to content

De unde sa achizitionez masina?


soselinho

Recommended Posts

Salutare tuturor posesorilor de E60 !

Am strans si eu niste banuti si m-am hotarat sa-mi iau o masina buna, si anume un BMW E60, insa nu stiu cum este mai convenabil:

Sa cumpar masina de la noi din tara sau sa o cumpar din Germania? in privinta pretului ma refer, care ar fi diferenta de pret?

A ,sa va dau si cateva detalii referitoare la ce doresc:

-an : 2004 sau mai noua

-motorizare: diesel 2.0 sau 2.5

-idrive cu navi mare

-nu tin neaaparat sa aiba piele

 

Astept pareri atat de la cei care au masina din rom cat si de la cei care au cumparat-o din afara,

Cheers! :)

http://www.whatmpg.co.uk/images/BMW%20520D.jpg

Link to comment
Share on other sites

un amic si-a luat un 525i din 2004 cu 170000km cu vreo 13mii euro de la noi,am mers astazi cu ea si pot sa spun ca mi-a lasat un gust amar, e rigida, tragi de ea ca de un cal mort,ori e obosita ori motorizarea lasa de dorit. Parerea mea i-ati un motor de 3000d. O alta parere personala e ca E39 sunt mai reusite...
Link to comment
Share on other sites

un amic si-a luat un 525i din 2004 cu 170000km cu vreo 13mii euro de la noi,am mers astazi cu ea si pot sa spun ca mi-a lasat un gust amar, e rigida, tragi de ea ca de un cal mort,ori e obosita ori motorizarea lasa de dorit. Parerea mea i-ati un motor de 3000d. O alta parere personala e ca E39 sunt mai reusite...

 

ok am luat la cunostinta, insa eu nu vreau pt viteza sau sa aibe motor mare, plus ca mai este si consumul mai mare , vreau motor mic maxim 2500cmc

Link to comment
Share on other sites

Poate la pret nu mai sunt asa diferente mari dar la intretinere si exploatare nici nu se pune problema . Germania clar .

 

da si eu cred cam la fel, in cea ce priveste pretul este cam acelas , cel putin din ce vad eu pe net, insa la intretinere intradevar sunt de calitate , sa zicem daca ar fi sa aleg intre o masina de la noi care are 100 000km si una de la ei care are 150000 si pretul sa fie acelas as merge pe mana nemtilor, pt ca nu se compara drumurile noastre cu ale lor

multumesc de parere!

Link to comment
Share on other sites

Germania.

 

Acum cateva saptamani m-am pus in postura unui cumparator de e60. Desi sunt "rezistent" la tentatii copilaresti, aproape am cazut in mrejele preturilor putin mai mici din Romania. Norocul meu a fost ca am gasit printre masinile cu preturi atractive si mai mici decat cele din germania niste masini din orasul meu(Sibiu). Ori orasul fiind mic, cunosteam cam jumate din masinile puse acolo. Masini omorate de multe animale. Chestiune vazuta de mine pentru cateva din masini pentru ca le cunosteam din oras.

 

Dupa asta am fost mult mai atent la toate rezultatele, iar concluzia a fost ca toate erau ( cel putin dupa criteriile mele) mult mai suspencte de vicii decat cele de pe siturile din DE.

 

Motivele nu le expun, ideea e ca eu stiu ca mos craciun nu exista ... :)

Link to comment
Share on other sites

da o tura prin vitan,vezi 90% din vanzatori si ai primit unul din motive

nu trebuie neaparat sa cumperi din vitan...un exemplu bun ar fi fostul E60 a lui poleposition...si daca nici el nu a avut grija de masina aia? asa ca cu putin noroc poti gasi si in Ro...

stii vb aia cu pomu laudat...

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa fii nebun sa-ti iei din germania e60... iesi cu 2-3000 euro mai scump, nu conteaza ca masina e mai buna, in momentul defata, gasesti e61 incepand de la 10.500 euro... si e60 incepand de la 13.000 de euro NEGOCIABIL...

 

Daca mergi dupa unu bun in germania sari de 13.000 lejer... mai pui si taxa auto si drumu si cu banii aia iei 2 in romania

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat masina din Ro, mai exact de pe forum si cu siguranta ca nu ieseam mai ieftin sau mai bine din Germania. Poate ar avea mai putini km si cu mai putine gropi la activ, dar in rest nu cred ca poti sa ai prea multe probleme daca mergi cu ea la un service sa ti-o evalueze inainte de achizitionare.
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa mai zic, in romania sub 14000 nu gasestim iar pe mobile.de, autoscout ...... la fel 14000, 15..... sunt mai ieftine cele pe benzina si cred ca in momentul de fata renteaza mai bine varianta autohtona din punct de vedere al pretului,

dar asa mai ma gandesc ca daca o iau de la ei are uzura mai mica asa la noi are uzura din germania care nu ar fi o problema , dar mai intervine si cea din romania, plus ca stim cum sunt unii, daca ai noroc sa o iei de la vre-un "meltean" care a omorato rau... mai bine iei un logan:))

Cat ma costa toata operatiunea de aducere in tara cu toate taxele si impozite...... per total cat te costa sa fie in regula?

Link to comment
Share on other sites

Bun. Si ce folos sa-ti cumperi o masina exagerat de intretinuta ?? ca si asa ti-o faci praf pe drumurile noastre ...

 

Cu cât este mai ÎntreÞinutã, cu atât este mai fiabilã.

 

 

acu bine inteleg ca nu avem sosele, dar tine si de sofer cum are grija de ea :)

Link to comment
Share on other sites

cu taxa de prima inmatriculare e mare haos momentan. Normal o sa fie scoasa din ianuarie, dar cu ce va fi inlocuita si ce formula va avea impozitul numai dumnezeu stie. Daca te-ai hotarat sa aduci de afara mai asteapta vreo 2 luni pana publica astia ceva si apoi o poti lua cu niste numere zoll de o luna, o mai lalai cu alte numere rosii din romania si ai trecut anul, si o vei putea inmatricula fara taxa. Asta teoretic, practic pana nu se publica macar un text initial nu se stie.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.