Jump to content

probleme cheie e46 (inchidere/deschidere automata)


Recommended Posts

am facut cum scrie acolo si le-am stricat pe amandoua..... sunt distrus. Nu mai raspunde la nicio comanda a niciunei chei... nici geamurile nu se mai lasa/ridica, nici usile nu se mai inchid/deschid, nici portbagajul nu se mai deschide din cheie. Sunt moarte amandoua. Plus ca la 20 km/h se inchideau usile automat.....acum nici asta nu mai merge. Merge sa le blochez doar daca sunt eu in masina si apas pe butonul de inchidere de langa "AVARII". Atat... mai bine nu mai intrebam....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

salutare!

 

Am incercat si eu chestia cu cheia si nu merge. Poate am gresit cu ceva. Va scriu pasii pe care i-am facut:

1. Am intrat in masina

2. Am apasat pe lock(butonul din mijloc)

3. Tinand butonul apasat am bagat cheia in contact si am dus-o la pozotia a II-a

4. Am dat drumul la lock si am scos cheia din contact.

5. Am apasat pe butonul de unlock(primul buton ) si tinandu-l apasat am apasat de 3 ori pe lock.

6. Am dat drumul la ambele butoane pe rand(primul lock si al doialea unlock) si nu a mers.

 

Ajutati-ma si pe mine va rog frumos.

 

Apropo masina mea este un bmw 320d din 2001 dar luna martie. Nu este facelift.

 

Multumesc.

Edited by TaxyMan
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salutari....si eu am un 318 din 99 si aceasi problema.....dar nu mai inteleg nimic cu lock si unlock care din masina care de la cheie ....fiti mai clari care unlock ....cheie sau intern?

 

Salutari....si eu am un 318 din 99 si aceasi problema.....dar nu mai inteleg nimic cu lock si unlock care din masina care de la cheie ....fiti mai clari care unlock ....cheie sau intern?

Link to comment
Share on other sites

Si la mine una din chei nu a mai mers din telecomanda..si am reusit sa o reinitializae foarte usor urmand pasii de pe un tutorial de pe net....Am intrat in masina ( fara sa apas pe nimic de blocat usile )am bagat direct cheia in contact si am pus-o pe prima pozitie, in 5 secunde maxim trebuie scoasa, si repede apasat pe butonul din fata de care se deschid usile in mod normal....tinand apasat continuu pe acel buton, apesi de trei ori consecutiv pe butonul din mijloc, ala rotund cu emblema de bmw pe el....continui sa ti apasat inca vreo 10 secunde pe butonul initial iar apoi ii dai drumul...moment in care usile se inchid si se deschid...semn ca cheia functioneaza...sper ca e destul de clar.

Eu asa am facut si a mers...succes

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
dar daca nu merg de la distanta ce ii pot face !adica se deschide masina doar la 1 metru distanta din fata masinii sau geamul din stanga de la sofer!ce ii pot face ca am mai avut bmw si le deschideam si inchideam de la 10 m fara probleme!BMW E46 2.O DIESEL DIN 2001 05.05
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
salutare.sunt nou pe forum si sunt posesorul unui bmw e46/2003 de 2 saptamani.am cumparat masina din anglia si de cand am luato nu a mers inchidere deschiderea din butoanele de pe cheie.am citit cate ceva pe net de asta si am inteles ca are un acumulator care era posibil sa fie descarcat.am mers kteva sute de km cu ea si nimic.am facut si initializare daca spun bine si nimic.am desfacuto cu mare grija sa pot da comanda de acumulator.ma poate ajuta cineva?acumulatorul sa fie oare de vina?aaa,si am dus si cheia la un magazin specializat cu reincarcarea acumulatorilor din chei si degeaba.
Link to comment
Share on other sites

am avut si eu problema asta la cheie: am intrat in masina si am apasat pe butonul din mijloc de inchidere dupa cheie, masina s-a inchis (nu mergea de afara). am pus cheia in contact pe pozitia II, am scos cheia, am tinut apasat pe primul buton (cel de deschis) si am inceput sa il apas pe cel de inchis (cel din mijloc) de 3 ori in timp ce tineam apasat primul buton, am luat mana dupa butonul de deschidere si a functionat :) incercati asta daca nu: taiacati cheia cu un cutter ascutit si schimbati acumulatorul (Panasonic VL2020 3V.) Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Aseara din 20 de incercari abia o data s-a deschis masina, iar la inchidere la fel. Si atunci cand a functionat a trebuit sa stau foarte aproape de usa soferului.

Cu cateva zile inainte, daca vroiam sa deschid/inchid geamurile din cheie trebuia sa stau aproape de masina, cheia orientata spre masina si sa nu misc deloc cheia in timp ce inchideam/deschideam geamurile pt ca daca miscam cheia se opreau.

 

Am reinitializat cheia si acum functioneaza perfect. Sper sa si ramana asa. Acum pot inchide/deschide si usile si geamurile si de la 10m , si nu are importanta daca misc cheia in aer sau daca e sau nu orientata spre masina.

 

Procedura folosita a fost:

 

1. Am deblocat masina.

2. Am intrat in masina si am inchis usa. Atentie, am inchis usa nu am blocat-o.

3. Am bagat cheia in contact.

4. Am pus contactul (pe pozitia a 2-a) de 5 ori consecutiv.

5. Am scos cheia din contact.

6. Am apasat si am tinut apasat butonul de deschidere a usilor iar in acelasi timp am apasat de 3 ori butonul de inchidere.

7. Am lasat butonul de deschidere si s-au inchis usile apoi s-au deschis inapoi.

 

De atunci functioneaza perfect, dupa cum am descris si mai sus. Sper sa tina cat mai mult asa si sa nu mai am probleme. Sincer, nu ma asteptam ca o reinitializare a cheii sa imi rezolve problema, dar se pare ca a functionat. :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mda. Nu a tinut mult.

Acum merge cand si cand.

Butonul de inchidere/deschidere din interior functioneaza corect oricand, dar telecomanda numai cand vrea ea.

Chiar si dupa ce a stat 1h 30 minute in contact(in mers) tot face figuri.

Banuiesc ca e bateria de vina, sau cel putin asa sper. O sa iau alta baterie + alta carcasa si sper ca se va rezolva problema dupa schimbare.

Link to comment
Share on other sites

Mda. Nu a tinut mult.

Acum merge cand si cand.

Butonul de inchidere/deschidere din interior functioneaza corect oricand, dar telecomanda numai cand vrea ea.

Chiar si dupa ce a stat 1h 30 minute in contact(in mers) tot face figuri.

Banuiesc ca e bateria de vina, sau cel putin asa sper. O sa iau alta baterie + alta carcasa si sper ca se va rezolva problema dupa schimbare.

 

Bateria e de vina. Cutter + rabdare si se desface bine cheia. Baterie noua, o lipesti cu grija si cativa ani stai linistit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Cred ca merge si cu alti acumulatori, dar nu vad de ce nu ai lua direct modelul care iti trebuie.

 

http://www.tme.eu/ro/details/accu-vl2020-1vc/acumulatori/panasonic/vl2020-1vce/#

 

multumesc pt ajutor! am facut comanda de 2 baterii astept sa vina.

ps. doar trebuie sa tai cheia si sa montez bateria , adica vad ca are niste pini trebuie sa mai fac vreo modificare, operatiunea este grea in afara de taiat cheia <>????????

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce tai cheia e super simplu.

 

Dar e ceva de munca pana reusesti sa tai carcasa veche si trebuie sa fii atent cand tai cu cutterul sa nu il bagi prea adanc sa strici placuta din interior. Eu am dat cateva ture cu cutterul in jurul carcasei si am apasat in acelasi timp cat am putut, iar apoi am taiat partea de sus si cu o surubelnita am tot fortat partea aia pana s-a deschis toata carcasa.

Si inca o chestie: acumulatorul vechi e cositorit de lamelele de pe placuta. Dupa ce l-am dezlipit pe cel vechi, cel nou nu l-am lipit la loc pt ca sta oricum foarte fix, mai ales cand e pus inapoi in carcasa nu ii ramane loc sa joace.

 

Iti recomand sa iei si alta carcasa pt cheie ca nu prea cred ca vei reusi sa o lipesti pe asta la fix la loc, si va arata urat.

Eu am preferat sa cumpar alta ca sa fiu sigur ca se inchide bine si nu intra apa in ea, plus ca arata mult mai bine :D

 

PS: La carcasa noua trebuiata taiata lama dupa cea veche. Mie imi place la cea noua ca iti arata pe butonul de deschidere a portbagajului o machetuta si iti dai seama pt ce e, iar langa butonul de blocare scrie LOCK.

 

Asa arata cea noua:

 

IMG262.jpg

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.