Jump to content

Masina mea BMW E34 525i


b87zod

Recommended Posts

salutare tuturor!

 

de ieri sunt si eu proprietarul unui BMW E34 525i din 1992. sunt foarte mandru de alegerea facuta chiar daca masina mai are cateva chestii zic eu minore de rezolvat.

 

masina are :

- dubla clima

- 4 geamuri electrice

- trapa electrica

- computer de bord

- tapiterie de piele neagra cu scaune fata reglabile electric si incalzire

- momentan linie audio bmw business (casetofon original si car kit)

- proiectoare

- culoare albastru metalizat

- jante aliaj E60 pe 17''

- 144000 km

- oglinzi electrice, incalzite, heliomate

 

micile probleme existente:

- lipsa scrumiera usa stanga spate

- oglinda dreapta sparta

- motoras oglinda dreapta cam uzat (trebuie sa ma uit sa vad ce are)

- bandou bara dreapta fara julit

- 2 zgarieturi adanci (date cu un cui cred :)) ) pe usa dreapta spate

- o mica pata de rugina pe usa stanga spate

- scaunul dreapta sta stramb iar cel stanga momentan nu e pe masina pentru ca s-a trantit cineva pe la 130kg pe spatar si s-a rupt armatura cred

- volan si schimbator in piele care trebuie schimbate pentru ca este rupta pielea.

 

 

sper sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi ca de exemplu de unde pot lua piesele lipsa la bani cat de cat ok si ce as putea sa fac ca sa repar scaunele,adica daca stiti pe cineva care se ocupa si e priceput pentru ca nu as vrea sa le schimb intrucat pielea si partea electrica sunt impecabile. de asemenea as vrea sa stiu si eu cum pot sa resetez computeru de bord ( consumul mediu, viteza medie etc.)

 

urmeaza sa pun si niste poze saptamana viitoare si sper sa reusesc sa ajung si la intalnirile clubului.

Edited by b87zod
Link to comment
Share on other sites

si as mai avea o problema/intrebare : eu am cheia cu inchidere pe ea.problema este ca nu mai am nimic in cheie, adica electronica pentru inchidere.cum pot face sa obtin o electronica de cheie sau o cheie cu totul la care sa mearga inchiderea pentru masina mea si mai vreau sa stiu daca se poate sa fac cumva astfel incat sa pot ridica/cobori geamurile din cheie (inchidere) fara sa mai bag cheia in yala.
Link to comment
Share on other sites

e problematica chestia cu cheia. Cred ca cea mai simpla varianta e sa iti pui o alarma. Teoretic se poate citi cipul din masina si reprograma o cheie, dar e greu sa gasesti pe cineva sa faca asta. La reprezentanta o sa te rupa, dai aproape cat ai dat pe masina. Poate gasesti modulul responsabil cu tot cu chei la dezmebrari. Ce iti lipseste gen scrumiera vezi la sectiunea de mica publicitate a forumului, gasesti la dezmebrari scrumiere si chestii dinastea.

Oglinda mie mi-a spart-o un taximetrist cand eram in Romania si am cumparat alta cu 110 RON de la un magazin de piese. NU am stat sa caut in mai multe, mie mi s-a parut OK pretul. . Pe masina erau alea originale. Oglinda asta noua e mult mai buna decat aia originala, e impartita in 2 zone, e mai subtire si cu sticla mult mai clara, per total am vizibilitate mult mai buna si cred ca o schimb si pe aia din stanga. SI asta noua e heliomata ca aia originala.

Ce problema ai la scaune ?

Cu scanule din fata, daca se regleaza electric e mare problema. Eu am avut o problema la unul si in 3 service-uri m-am dus cu ea ca sa se scarpine aia dupa ceafa sa zica ca e complicat si ca dureaza mult, niste boi incompetenti. In COnstanta am gasit pe cineva care m-a rezolvat partial.

Boxele daca ai varianta business sunt super OK. Iti trebuie doar un CD player.

pune si tu niste poze.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

poze facute asa in fuga.urmeaza unele mai misto pe viitor. boxele se aud bine dar prea incet dupa parerea si pentru gusturile mele. spune-mi de unde ai luat tu oglinda mai exact si ce problema ai avut la scaun si cum s-a rezolvat.merci

post-28627-1251462511_thumb.jpg

post-28627-1251462544_thumb.jpg

post-28627-1251462570_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am luat-o de la un magazin de piese auto din Tulcea, Meteor parca ii zice, mi se pare ca au retea in toata tara. Am dat codul masinii si mi-a adus-o a doua zi. Iar la mica publicitate gasesti si forumisti care vand piese noi, poti sa ii intrebi un pret.

Uite aici e prezentata problema care o am eu la scaun. http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...57584&st=40

Sper sa nu ai si tu aceasi chestie ca e cam nasol de rezolvat. In 3 service-uri din Germania m-au trimis la reprezentanta, unde mi-au zis sa iau scaun nou.. 600 de euro. Si oricum nu pot lua un singur scaun, ca apoi am unul nou si restul vechi..arata ca dracu.. Abia azi am gasit unul sa se uite si a zis ca e posibil sa comande piesa care trebuie separat, e si aia vreo 180 de euro si numai dumnezeu stie cat o fi si manopera. :) si ca o sa incerce sa rezolve.

Link to comment
Share on other sites

am inteles...hai ca studiez problema si eu. da asa e cu meteoru au si prin bucuresti din cate stiu eu. sa imi dai si mie scheme si tot ce ai facut la el pe pm sau mess calota.razvan ca al meu din dreapta e asa, ala din stanga e rupt de tot spataru Edited by b87zod
Link to comment
Share on other sites

da si mie i-mi plac jantele si nu vin rau pe E34. si culoarea e interesanta. s-a mai matuit dar merge.

pana acum reusita masina avand in vedere anul. si motorizarea e tare. asteptam poze si cu interiorul.

aaa si cel mai important pt mine: ai trapa. putine modele mai gasesti in ziua de azi cu trapa toate au 1000 de alte chesti dar trapa lipsa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
poze facute asa in fuga.urmeaza unele mai misto pe viitor. boxele se aud bine dar prea incet dupa parerea si pentru gusturile mele. spune-mi de unde ai luat tu oglinda mai exact si ce problema ai avut la scaun si cum s-a rezolvat.merci

Salut

spunemi te rog culoarea nu este petrol mica?

mc

Link to comment
Share on other sites

ai mai facut ceva cu scaunele ? eu ma tot chinui sa prind cate o licitatie pe e-bay..La mine asta e singura solutie, sa gasesc ceva similar ca model..sport- comfort si sa transfer pielea mea pe noul schelet.

 

l-am reparat pe cel de la sofer dar stau strambe rau amandoua, deci asta e solutia si la mine : dezmembrari pentru schelet si transfer incalzirea si tapiteria

Link to comment
Share on other sites

poze facute asa in fuga.urmeaza unele mai misto pe viitor. boxele se aud bine dar prea incet dupa parerea si pentru gusturile mele. spune-mi de unde ai luat tu oglinda mai exact si ce problema ai avut la scaun si cum s-a rezolvat.merci

frumos 5-arul....sa-l stapanesti sanatos fara evenimente rutiere neplacute!

Link to comment
Share on other sites

eu reusisem sa il pun pe pozitie.. dar daca umblu la reglajul spatarului se duce dracului. am o perna de rezerva pe bancheta..:) La dezmembrari la mine in trier nu amgasit modelul meu :lol:

Tot ma tenteaza sa i-au interiorul ala rosu care ti l-am aratat, dar nu prea imi vine sa dau atatia bani ca s-ar putea sa ma mut in Anglia si o sa fiu fortat dau pe nimica masina...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.