Jump to content

BMW 318i 143cp 2002 vs Audi A4 2.0i 130cp 2002


baban

Recommended Posts

Salut! Sunt nou pe aici si imi cer scuze daca fac o asa comparatie dar vreau sa aflu parerea obiectiva si a altora despre audi (daca ma duc la audi ei spun ca audi e buna daca ma duc la bmw ei spun ca bmw etc. asa ca m-am gandit sa fac invers. sa vad aspectele proaste despre audi de la fanii BMW) Sunt nedumerit...imi plac ambele modele....Vreau sa aflu de ce as alege BMW? Sau Audi.....ce parti proaste are acel model de la audi?? Oricine are informatii concrete. Oricine a avut sau a condus acel model de audi post here :)

Nu vreau sa supar pe nimeni. Va rog astept pareri si sugestii si mai ales specificatii tehnice referitoare la masina si motorizare.

Despre 318i m-am informat si stiu relativ tot ce se poate stii. Dar de audi nu stiu mai nimic.

Link to comment
Share on other sites

cum sa compari doua masini care in afara de faptul ca sunt [teoretic] in aceasi clasa...se deosebesc asa de mult ? :lol:

tu nu ai idee ce vrei !!! nu e de vina audi sau bmw :lol:

 

d.p.m.d.v:

audi vs bmw

- audi are interior mai interesant, LED'uri multe [:))], aspect placut

- audi are confort mai bun

- audi are consum mai mic

- audi are piesele de schimb mai ieftine

- audi are spatiu interior mai mare

- audi are dotari [teoretic] mai multe

 

 

cand vrei sa cumperi si sa compari un 320i [170cp] sau un 325i cu un audi...atunci te sfatuiesc sa iei BMW :)

pana atunci d.p.m.d.v. acest audi este peste acest bmw.

 

 

have fun

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

318i [2002]

 

1995 cmc

cp : 143cp la 6000rpm

cuplu : 193 mkg la 3750rpm

greutate : 1395kg

portbagaj : 440l

0-100 km/h : 9,9s

viteza maxima : 219km/h

consum [declarat de bmw]:

-oras 13 %

-afara 7,8%

emisii CO2 : 180g/km

 

2.0i [2002]

 

1984 cmc

cp : 130cp la 5700rpm

cuplu : 199 mkg la 3300rpm

greutate :

portbagaj : 445l

0-100 km/h : 10,1s

viteza maxima : 210km/h

consum [declarat de bmw]:

-oras

-afara

emisii CO2 : 192g/km

Link to comment
Share on other sites

fa drive test cu fiecare model si iti vei da singur seama ceea ce vrei (cu conditia ca amandoua masinile sa fie in stare tehnica/optica asemanatoare)

 

 

@Jacobs: eu sunt posesor de e46 dar am mers mult si cu A4 Bxxx (cat draq e din 2002) dar nu am simtit ca aÂş avea confort mai bun in audi :) asta e parerea mea

edit: aaa.. poate din punct de vedere al suspensiei...

si nici prea ieftina la intretinere nu cred ca e .. stii cum e suspensia fata? stii cate brate are??? :lol:

Link to comment
Share on other sites

318i [2002]

 

1995 cmc

cp : 143cp la 6000rpm

cuplu : 193 mkg la 3750rpm

greutate : 1395kg

portbagaj : 440l

0-100 km/h : 9,9s

viteza maxima : 219km/h

consum [declarat de bmw]:

-oras 13 %

-afara 7,8%

emisii CO2 : 180g/km

 

De fapt 0-100 e in 9,3sec.

 

Ca sa fiu on-topic pot sa iti spun atat in calitate de posesor de BMW 318i cat si de Audi ca cele doua modele au caractere diferite. BMW tinde spre sportivitate, ofera placerea condusului, motorul desi entry-level este destul de bine echilibrat si trage frumos si liniar. Iti recomand BMW daca vrei o tinuta de drum ireprosabila. De preferinta cu jante mari(minim 17") si suspensie sport OEM, altfel pierzi mult din potentialul masinii. Daca doresti o masina confortabila, rubusta cu interior de calitate mergi pe audi insa iti recomand motorul 1.8 Turbo (ar fi excelent un quattro) care este peste 2.0 din toate punctele de vedere - trage foarte foarte bine si consuma cam la fel. E putin mai scump dar merita. Referitor la fiabilitate pot sa iti spun ca Audi-ul l-am cumparat nou in 2005, acum are 125.000km si nu am schimbat nimic la suspensie/directie.S-au dus decat bobinele de inductie acum un an (1.5mil bucata). Merge ca nou si acum. BMW-ul l-am adus din Germania la 109.000km si i-am schimbat bratele pe la 120.000. S-a stricat si debitmetrul in rest nu am mai avut probleme cu el. Bafta cu alegerea si sa ne tii la curent!

 

Aaa, era sa uit. Iarna cu tractiune spate e destul de dificil de circulat. necesita experienta si cauciucuri de iarna bune.

Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

Cred ca sunt ok amandoua. Valori apropiate. In schimb ce nu mi-a placut niciodata la Audi A4 e faptul ca apare cate un model nou la fiecare 2 ani. Cred ca nu ma insel cand spun ca din 2004 pana acum au aparut 3 generatii de A4 , pe cand la BMW doar 2 . Cu alte cuvinte Audi A4 se uzeaza moral mai repede decat seria 3 BMW. Ce-mi place acum la Audi A4 (vorbesc de modelul nou) este faptul ca au preluat de la BMW conceptul de consola bord orientata spre sofer (foarte frumos implementata), pe cand BMW a renuntat la ea. Au renuntat la un simbol si o caracteristica a marcii pe care BMW o avea de vreo 30 de ani. Pentru mine e principalul motiv pentru care nu ma dau in vant dupa actualele modele BMW, ca doar stai in masina , nu in afara ei (cele desenate de Chris Bangle - bine ca a plecat).

In rest, doua marci premium germane, poti linistit sa ti-o alegi pe oricare.

Link to comment
Share on other sites

audi A4 diesel , merita doar modelul dupa 2008 3.0tdi v6 :) ....in rest ia bmw

 

audi(benzina sau diesel) pana in 2008 ,nu merita banii...

 

Cred ca te inseli!

 

Mergi cu un B6(2001-2004) 2,5 TDI quattro 180cp ori cu un B7(2004-2007) 3.0 TDI quattro 204 cp(7,2 suta) iar din 2006 s-a pus motorizarea 3.0 TDI de 233cp+ quattro!(6,8suta)

 

Vezi 1.8Turbo Q;2.0TFSI Q 200cp sa nu mai pomenesc de 2.0 TFSI DTM edition 220cp quattro.(2006)

 

Audi a avut dintotdeauna motorizari puternice si fiabile iar ca si tractiune integrala quattro e mult mai fiabil si rezista la puteri mai mari decat "X"-ul de la bmw E46.

Link to comment
Share on other sites

318i [2002]

 

1995 cmc

cp : 143cp la 6000rpm

cuplu : 193 mkg la 3750rpm

greutate : 1395kg

portbagaj : 440l

0-100 km/h : 9,9s

viteza maxima : 219km/h

consum [declarat de bmw]:

-oras 13 %

-afara 7,8%

emisii CO2 : 180g/km

 

2.0i [2002]

 

1984 cmc

cp : 130cp la 5700rpm

cuplu : 199 mkg la 3300rpm

greutate :

portbagaj : 445l

0-100 km/h : 10,1s

viteza maxima : 210km/h

consum [declarat de bmw]:

-oras

-afara

emisii CO2 : 192g/km

 

DATE ERONATE !!!

 

OnTopic:

Daca vrei sportivitate si o tinuta de drum impecabila -> BMW

Daca vrei luminite pozitionate prin toate locurile posibile in masina ... si cam atat -> AUDI

 

Am avut posibilitatea sa conduc Audi A4 1.8TFSI B8 nou nout pe o distanta mai lunga (cam 500km). Mi s-a parut dezastruos la capitolul stabilitate in curbe, masina are un puternic caracter subvirator , iar daca apesi mai puternic pedala de acceleratie cat timp esti in curba si nu tii bine de volan .. . ai parasit carosabilul. Sincer aleg masina mea cu ochii inchisi cand este vorba de tinuta de drum. iar daca un B8 nu este peste un e46 (parerea mea).. ma intreb cum o fi B6-ele.....?

nu stiu mai multe despre motorul de pe audi .... consum de ulei , fiabilitate, consum de combustibil ... iti spun doar despre a mea: o am de 2 ani de zile , am facut 68k km , in afara de schimbat bujii nu am bagat nici un ban in motor (masina are acum 168k km). aproape zilnic o duc in 6000RPM , iar consumul de ulei este insesizabil (pe joja).eu sunt din craiova si imi consuma 10-11% in oras iar cu clima 12.x% ,in exterior 7% la o viteza de 140km/h cu varfuri de 200... .

 

PS

Am aruncat o privire si pe forumul Audi. In mod miraculos , atat aici cat si acolo baietii te indruma sa cumperi masina concurenta :)))))))))). am vazut-o si pe asta.

Sfatul meu este sa iti iei Mercedes.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Ca si posesor de Audi A4, dar model mai nou si motor 1.8T - Turbo 150 CP pot spune asa:

 

Masina, foarte confortabila in raport cu celelalte masini 120d sau M6, nu am sesizat ca ar fi instabila la curbe cum spune colegul, cutia era Multitronic ceea ce m-a incantat in mod deosebit, deorece este o cutie CVT.

 

Ca si performante era destul de ok, 0-100 in jur de 8 secunde dupa un remap, 230 v max - pe bord - si nu am intampinat nici un fel de probleme legate de fiabilitate, masina fiind exploatata destul de agresiv.

 

Sincer nu iti pot spune insa consumul, ca nu prea m-a interesat, dar apreciez ceva de genul 12% in oras.

 

Dotari multe si mai candy eye asa la interior decat seria 3, in opinia mea desigur.

 

In schimb costuri mari in service, ca si la BMW, un far si o aripa + vopsit a fost 53 de milioane iar ultima dauna (far, aripa, ambele usi dreapta) 130 de milioane.

 

Am vandut-o acum foarte putin timp.

 

Ii lipseste "sportivitatea" cu care sunt eu obisnuit la BMW, dar nu am suferit dupa chestia asta, ba dimpotriva.

 

In orice caz, este o masina foarte buna iar eu, as alege A4 in detrimentul seriei 3.

Link to comment
Share on other sites

Calitativ sunt la fel, comparand Audi-ul B7 al mamei mele cu serie 3-ul meu diferenta obiectiva ar fi poate doar un plus de dinamism la bmw si un plus estetic interior la audi; dar subiectiv as alege BMW. Dupa pararea mea e mai mult o problema de gust.

 

poloposition eye candy nu candy eye :))

Edited by DraZziW
Link to comment
Share on other sites

Ca si posesor de Audi A4, dar model mai nou si motor 1.8T - Turbo 150 CP pot spune asa:

 

Masina, foarte confortabila in raport cu celelalte masini 120d sau M6, nu am sesizat ca ar fi instabila la curbe cum spune colegul, cutia era Multitronic ceea ce m-a incantat in mod deosebit, deorece este o cutie CVT.

 

Ca si performante era destul de ok, 0-100 in jur de 8 secunde dupa un remap, 230 v max - pe bord - si nu am intampinat nici un fel de probleme legate de fiabilitate, masina fiind exploatata destul de agresiv.

 

Sincer nu iti pot spune insa consumul, ca nu prea m-a interesat, dar apreciez ceva de genul 12% in oras.

 

Dotari multe si mai candy eye asa la interior decat seria 3, in opinia mea desigur.

 

In schimb costuri mari in service, ca si la BMW, un far si o aripa + vopsit a fost 53 de milioane iar ultima dauna (far, aripa, ambele usi dreapta) 130 de milioane.

 

Am vandut-o acum foarte putin timp.

 

Ii lipseste "sportivitatea" cu care sunt eu obisnuit la BMW, dar nu am suferit dupa chestia asta, ba dimpotriva.

 

In orice caz, este o masina foarte buna iar eu, as alege A4 in detrimentul seriei 3.

 

chiar Pole, nu te-am intrebat niciodata, cum de ai preferat Bmwclub in detrimentul vwforum???

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

...DATE ERONATE !!!...

 

sunt de pe autoweb-france si de pe carfolio. cand o sa am din ambele variante facem teste impreuna...k ? :)

 

 

sunt ERONATE !. nu ma intereseaza de unde sunt.

 

iti dau datele din manualul de utilizare care il am original:

 

318i

 

-capacitate - 1995cmc

-masa - 1395 kg

-putere (kw/PS) - 105/143 la 6000RPM

-cuplu(NM) - 200 la 3750 RPM

-consum - oras : 10.2 l/100km

- exterior: 5.5 l/100km

- mixt: 7.2 l/100km

-emisii CO2 : 175 g/km

-0-100km/h : 9.3s

- 80 -120 km/h (treapta 4 de viteza): 9.2s

-viteza maxima : 218km/h

 

 

acestea sunt datele corecte din manual. toate datele pe care le gasesti pe alte situri si sunt diferite, sunt wax.

 

 

si ca un raspuns la ce ai spus tu .. ar fi mai bine cand ai avea macar una din ele sa iti spui parerea. cred ca este si el (initiatorul topicului) in stare sa faca un search online pe alte situri, nu crezi? el vroia o parere de la cei care au acest model... in fine..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

vad ca ai 830 de raspunsuri pe acest forum !!! atatea cazuri / probleme similare cu ale tale ai gasit si...ai oferit ajutorul tau ??? :lol:

ma mira sa vad ca mai sunt si useri care nu stiu ce e ala un forum !!! :)

 

P.S. se pare ca nu ai citit mai mult de primele 3 cuvinte din ce a scris initiatorul topicului...dar nu mai conteaza !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Subscriu ca datele postate de Jacobs sunt eronate.

 

Am dat si sursa. Ma xxx pe ele date :)) ! Pentru cateva zecimale la consum ? :lol:

Nu induc in eroare acele date atat de mult incat sa incline balanta.

Si daca cineva spunea ''performantele tehnice sunt aproximativ identice'' nu supara pe initiatorul topicului.

EL alege intre doua masini. Una se vrea sportiva iar alta se vrea confortabila !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.