Jump to content

tip ulei


crisan26

Recommended Posts

daca pana acum am avut in motor ulei esso 5w40 are ceva daca imi pun acuma castrol magnatec 5w40?este vorba de un e49 din 1999 motor de 1895cmc?stiti cumva la cati km merge uleiul?mersi :)

 

salut. intre 10 si 15000 de km, in functie de stilul de condus.

Link to comment
Share on other sites

daca pana acum am avut in motor ulei esso 5w40 are ceva daca imi pun acuma castrol magnatec 5w40?este vorba de un e49 din 1999 motor de 1895cmc?stiti cumva la cati km merge uleiul?mersi :)

 

 

Ar fi indicat sa folosesti un motor flush la schimbarea marcii de ulei.

 

Cel mai sanatos motor flush(daca iti permiti) e sa pui uleiul nou, lasi masina sa se incalzeasca si apoi schimbi din nou uleiul :lol:

 

Dar merge si un motor flush din comert :lol:

Link to comment
Share on other sites

Daca motorul e curat nu are nici un rost sa faci flush.

motorul este ok.este curat din cate am vazut eu si masina nu are nici asa multi km 135000.mersi mult.si apropo ce inseamna flush asta(sa bag alt ulei ca si cum as curata motoru si pe urma sa bag uleiul dorit?)

Edited by crisan26
Link to comment
Share on other sites

Pai inseaman sa bagi de 2 ori ulei nou (acelas). Adica bagi o data, lasi motorul sa mearga un pic sa se incalzeasca, apoi golesti si bagi ulei nou iarasi.

 

Eu am acelas motor ca tine, tot magnatec 5w40 folosesc, nu am facut flush cand am trecut pe uleiul ata si nu s-a simtit diferenta, nici in bine nici in rau.

Edited by Balanganel
Link to comment
Share on other sites

Ar fi indicat sa folosesti un motor flush la schimbarea marcii de ulei.

 

Cel mai sanatos motor flush(daca iti permiti) e sa pui uleiul nou, lasi masina sa se incalzeasca si apoi schimbi din nou uleiul :)

 

Dar merge si un motor flush din comert :lol:

 

Intai de toate: La multi Ani!

 

Ce e ala flush si de ce se face el?

Daca ai motorul innobilat(DL, Metabond...etc), mai trebuie?

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Multumesc :lol:

 

Flush-ul ala e curatarea motorului pe interior. Se face cu solutii sau cu un ulei curat(fiecare ulei are agenti de spalare) care se arunca. Este un topic deschis pe tema asta. Dar pe scurt: are 2 obiective. Una e sa curete de eventualele depuneri acumulate si, cel mai important, sa curete de uleiul vechi. deoarece pot aparea incompatibilitati intre uleiuri si sa spumeze.

 

 

Se face si daca ai motorul innobilat :) Deoarece solutiile alea cu care l-ai innobilat s-au depus pe interiorul motorului, astupand micile imperfectiuni. Sincer nu stiu daca nu le spala un motor flush(solutia), insa un ulei nu le va da jos.

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

Toti producatorii de ulei spun ca nu exista nicio problema daca schimbi producatorul si pui acelasi tip de ulei !!! Teoretic este la fel. Are compozitia chimica identica la fiecare producator. Dar daca cei de la Castrol vand 1000 tone/an de 5w40 clar ca e mai scump 1L la ei decat 1L cumparat de la un producator care vinde 2000 tone/an de 5w40.

 

http://www.incepator.ro/tehnice/ulei_auto_min_or_syn.asp

 

alege uleiul de aici : https://www.neste.fi/suositustaulukko/st_lomake.aspx

Link to comment
Share on other sites

daca pana acum am avut in motor ulei esso 5w40 are ceva daca imi pun acuma castrol magnatec 5w40?este vorba de un e49 din 1999 motor de 1895cmc?stiti cumva la cati km merge uleiul?mersi :)

 

Cu cat mai repede cu atat mai bine. uleiul si apa sunt VIATZA MOTORULUI.....

Eu am un 325 benzina si merg cu el numai in 6000 de ture dar schimb uleiul la 3500 de km....

Link to comment
Share on other sites

Toti producatorii de ulei spun ca nu exista nicio problema daca schimbi producatorul si pui acelasi tip de ulei !!! Teoretic este la fel. Are compozitia chimica identica la fiecare producator.

 

Teoretic asa o fi, practic ,probabil nu.

 

 

Si ma rog pe ce-ti bazezi afirmatiile ? Daca producatorii spun acest lucru , specificatiile sunt aceleasi, indicativele identice etc etc...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Se face si daca ai motorul innobilat :lol: Deoarece solutiile alea cu care l-ai innobilat s-au depus pe interiorul motorului, astupand micile imperfectiuni. Sincer nu stiu daca nu le spala un motor flush(solutia), insa un ulei nu le va da jos.

 

:) Ar fi nasol sa le spele...Acum cand frecarea devenise istorie si eliminasemnoxele complet....Oricum mai raman cu ceva crestere la durata de viata. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Uleiurile nu pot fi la fel in toate tarile.La baza aproape toate au ulei mineral, care difera in functie de locul unde a fost extras petrolul.

Ulei 100% sintetic face doar Mobil si PetroCanada, daca nu ma insel.

 

 

... te contrazic.... Motul este inventatorul uleiul sintetic in 1971. Deci pe langa Mobil si PetroCanada cel putin si Motul produce ulei 100% sintetic.... ca de altfel si Yacco ....

 

Iar asta cu zona de unde a fost extras petrolul nu o halesc... E vorba de procesul de rafinare ca si tratarea in cazul metalelor. Nu conteaza de unde e scos fierul ci felul in care e tratat. Dupa teoria ta japonezii au zacaminte mai bune de fier nicidecum o retzeta de tratare a otelului ceea ce e total eronat....

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

daca pana acum am avut in motor ulei esso 5w40 are ceva daca imi pun acuma castrol magnatec 5w40?este vorba de un e49 din 1999 motor de 1895cmc?stiti cumva la cati km merge uleiul?mersi :)

 

Cu cat mai repede cu atat mai bine. uleiul si apa sunt VIATZA MOTORULUI.....

Eu am un 325 benzina si merg cu el numai in 6000 de ture dar schimb uleiul la 3500 de km....

 

 

 

Salut,

 

Am un E46 316i 2004 - Sunt incepator in domeniul masini...Am citit ce ai spus : "uleiul si apa sunt viata motorului"...Apa trebuie shimbata sau cum si cand.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

sa pui numai apa distilata si antigel ...

 

 

Multumesc pentru raspuns.Am masina de aproximativ 10 luni si nu am umblat la apa.

Trebuie amestecata apa si antigelul intr-un anumit procentaj?

 

jumate apa, jumate antigel ...

 

Multumesc.Despre problema mea actuala : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...ic=63277&hl=

poti sa ma ajuti cu un sfat?

Link to comment
Share on other sites

sa pui numai apa distilata si antigel ...

 

 

Multumesc pentru raspuns.Am masina de aproximativ 10 luni si nu am umblat la apa.

Trebuie amestecata apa si antigelul intr-un anumit procentaj?

 

jumate apa, jumate antigel ...

 

 

 

Nu neaparat jumi-juma, scrie pe recipient ce proportie trebuie pentru ce temperatura minima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.