Jump to content

bmw e90 zgomot ciudat


Alex_wly

Recommended Posts

problema este in felul urmator:

in mans-arrier la plecare mai brusca, in momentul in care calc iar abreajul se aude un zgomot ciudat.

acel zgomot seamana cu bataie de planetare la masinile cu tractiune fata.

am fost la service si cei de acolo mi-au spsu ca asa fac toate.mie nu m-i se pare normal.

am urcat-o pe levator la ei si totul pare in regula.

cei care au bmw e90 si care pot sa ma ajute ...........imi sta pe creier chestia ai

Link to comment
Share on other sites

in mans-arrier la plecare mai brusca, in momentul in care calc iar abreajul se aude un zgomot ciudat.

am fost la service si cei de acolo mi-au spsu ca asa fac toate.mie nu m-i se pare normal.

am urcat-o pe levator la ei si totul pare in regula.

 

Pe levator nu se vede. Ai probabil cuplajul de la cardan rupt sau posibil rulmentul intermediar. Face numai in mans-arrier?

Link to comment
Share on other sites

Pe levator nu se vede. Ai probabil cuplajul de la cardan rupt sau posibil rulmentul intermediar. Face numai in mans-arrier?

 

numai la mersul inapoi face si la o plecare mai brusca.chestia e ca face numai dupa ce calc iar ambreajul si o las pe ea sa ruleze din inertie,pana incepe sa ruleze lejer.

 

pai ajutati-ma cei cu masini e90 320d manual.vreau sa stiu daca ale voastre fac asa.

 

ideea e ca atunci cand am fost la service nici nu vroiau sa o urce pe elevator sa se uite la ea,spunand ca e normal.au urcat-o mai mult de gura mea sa ma conving ca sunt tampoanele si toate cuplajele in regula

Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu intr-un service sa imi verifice la o masina niste scurgeri de ulei pe la baie. Mici ce e drept dar scurgeri. Si mecanicul mi-a spus: SUNT PIERDERI NORMALE. Cum pelea mea sa fie normala o scurgere (de orice tip), o bataie, un troncanit, un boncanit, un huruit, etc...? Auzi la el... scurgere normala iar in cazul tau coleg @alex_bmw e90_wly ... zgomot normal. :) Edited by locdeparcare
Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu intr-un service sa imi verifice la o masina niste scurgeri de ulei pe la baie. Mici ce e drept dar scurgeri. Si mecanicul mi-a spus: SUNT PIERDERI NORMALE. Cum pelea mea sa fie normala o scurgere (de orice tip), o bataie, un troncanit, un boncanit, un huruit, etc...? Auzi la el... scurgere normala iar in cazul tau coleg @alex_bmw e90_wly ... zgomot normal. :)

 

la asta m-am gandit si eu.e o masina buna nu o marca autohtona sa mai trancane ceva le ea.

dar de ce dracu nu au vrut sa umble la ea ca pana la urma imi luau banii si gata.

Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu intr-un service sa imi verifice la o masina niste scurgeri de ulei pe la baie. Mici ce e drept dar scurgeri. Si mecanicul mi-a spus: SUNT PIERDERI NORMALE. Cum pelea mea sa fie normala o scurgere (de orice tip), o bataie, un troncanit, un boncanit, un huruit, etc...? Auzi la el... scurgere normala iar in cazul tau coleg @alex_bmw e90_wly ... zgomot normal. :)

 

la asta m-am gandit si eu.e o masina buna nu o marca autohtona sa mai trancane ceva le ea.

dar de ce dracu nu au vrut sa umble la ea ca pana la urma imi luau banii si gata.

 

 

Daca esti din Bucuresti - incearca si la Gi Euroervice. Macar iti mai spun o parere. http://www.gieuroservice.ro/

Link to comment
Share on other sites

problema este in felul urmator:

in mans-arrier la plecare mai brusca, in momentul in care calc iar abreajul se aude un zgomot ciudat.

acel zgomot seamana cu bataie de planetare la masinile cu tractiune fata.

am fost la service si cei de acolo mi-au spsu ca asa fac toate.mie nu m-i se pare normal.

am urcat-o pe levator la ei si totul pare in regula.

cei care au bmw e90 si care pot sa ma ajute ...........imi sta pe creier chestia ai

eu nu prea am ÎnÞeles În totalitate când se aude zgomotul. Doar când calci ambreaiajul(adicã face doar atunci pe moment, sã zicem pt o secundã maxim) sau face din momentul când calci ambreiajul pentru mai mult timp(5-6 secunde)?

Am ºi eu E90 ºi În treapta 1 când accelerez dar În vale, În momentul când calc ambreiajul ea deja trece de la accelerare la frânã de motor ºi face un CLANC exact când calc ambreiajul(eu mã gândesc cã e normal, dar totodatã suspectez ºi volanta pentru cã am trepidaÞii când plec de pe loc).

Mã gândesc cã poate ºi la tine e la fel.

Link to comment
Share on other sites

problema este in felul urmator:

in mans-arrier la plecare mai brusca, in momentul in care calc iar abreajul se aude un zgomot ciudat.

acel zgomot seamana cu bataie de planetare la masinile cu tractiune fata.

am fost la service si cei de acolo mi-au spsu ca asa fac toate.mie nu m-i se pare normal.

am urcat-o pe levator la ei si totul pare in regula.

cei care au bmw e90 si care pot sa ma ajute ...........imi sta pe creier chestia ai

eu nu prea am ÎnÞeles În totalitate când se aude zgomotul. Doar când calci ambreaiajul(adicã face doar atunci pe moment, sã zicem pt o secundã maxim) sau face din momentul când calci ambreiajul pentru mai mult timp(5-6 secunde)?

Am ºi eu E90 ºi În treapta 1 când accelerez dar În vale, În momentul când calc ambreiajul ea deja trece de la accelerare la frânã de motor ºi face un CLANC exact când calc ambreiajul(eu mã gândesc cã e normal, dar totodatã suspectez ºi volanta pentru cã am trepidaÞii când plec de pe loc).

Mã gândesc cã poate ºi la tine e la fel.

 

se aude din momentul cand calc ambreajul dupa o plecare mai dura,dar nu de la ambreaj deoarece face pana ruleaza ea din inertie.e vorba de 2-3 secunde.e foarte ciudat fenomenul si greu de explicat.

oricum,sper ca ai inteles

Link to comment
Share on other sites

Pai unde se aude zgomotul?La cutie, la diferential, in fata, la motor...?

se aude undeva la jumatatea masinii cam in dreptul rotilor fara,deci cam in dreptul cutiei.

cei de la mhs au spsu ca e normal

cei de la mhs sunt pe dinafara

 

Nu contest asta, insa uneori sunt zgomote normale.Si eu am avut la un moment dat un E90 manual la care se auzea un zgomot de la cutie cand era scoasa in N.Cand apasam pe ambreiaj disparea zgomotul.Am fost la service si mi s-a aratat la alta, facea la fel.Nu cred ca este normal, insa probabil este o problema care apare la toate si nu s-a gasit o solutie inca.

Bine, nu m-am gandit sa ii injur pe aia, poate asa imi schimbau cutia sau mai stiu eu ce. :)

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Pai unde se aude zgomotul?La cutie, la diferential, in fata, la motor...?

se aude undeva la jumatatea masinii cam in dreptul rotilor fara,deci cam in dreptul cutiei.

cei de la mhs au spsu ca e normal

un prieten a avut un zgomot ( un fel de "clanc" ) metalic ....la o seria 1 . se manifesta cand forta putin masina ( sa urce o bordura de ex. sau cand pleca mai tare de pe loc.

s a rezolvat la contempo brasov ...provenea de la flansa in care intra cardanul in diferential.

i au dat cu nu stiu ce smac - la indicatiile BMW Munchen.

m am gandit ca poate ti ar fi de folos sa stii asta.

Link to comment
Share on other sites

Pai unde se aude zgomotul?La cutie, la diferential, in fata, la motor...?

se aude undeva la jumatatea masinii cam in dreptul rotilor fara,deci cam in dreptul cutiei.

cei de la mhs au spsu ca e normal

un prieten a avut un zgomot ( un fel de "clanc" ) metalic ....la o seria 1 . se manifesta cand forta putin masina ( sa urce o bordura de ex. sau cand pleca mai tare de pe loc.

s a rezolvat la contempo brasov ...provenea de la flansa in care intra cardanul in diferential.

i au dat cu nu stiu ce smac - la indicatiile BMW Munchen.

m am gandit ca poate ti ar fi de folos sa stii asta.

 

la mine zomotul este ca o detensionare,nu stiu daca spun bine,dar cam asta e ideea.

ei spun ca atunci cand fortez masina in mans-arriere se ridica in tampoane motor cutie grup si restul pieselor in miscare si la revenire cam asa face.

Link to comment
Share on other sites

Pai unde se aude zgomotul?La cutie, la diferential, in fata, la motor...?

se aude undeva la jumatatea masinii cam in dreptul rotilor fara,deci cam in dreptul cutiei.

cei de la mhs au spsu ca e normal

un prieten a avut un zgomot ( un fel de "clanc" ) metalic ....la o seria 1 . se manifesta cand forta putin masina ( sa urce o bordura de ex. sau cand pleca mai tare de pe loc.

s a rezolvat la contempo brasov ...provenea de la flansa in care intra cardanul in diferential.

i au dat cu nu stiu ce smac - la indicatiile BMW Munchen.

m am gandit ca poate ti ar fi de folos sa stii asta.

 

la mine zomotul este ca o detensionare,nu stiu daca spun bine,dar cam asta e ideea.

ei spun ca atunci cand fortez masina in mans-arriere se ridica in tampoane motor cutie grup si restul pieselor in miscare si la revenire cam asa face.

eu am cutie automata ...nu pot sa ti dau informatii care sa te ajute

daca ai drum prin brasov merita sa te opresti pe la contempo si sa mai ceri o parere.

erau doi domni acolo care mi au parut destul de ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

la mine zomotul este ca o detensionare,nu stiu daca spun bine,dar cam asta e ideea.

ei spun ca atunci cand fortez masina in mans-arriere se ridica in tampoane motor cutie grup si restul pieselor in miscare si la revenire cam asa face.

 

pai daca ei spun ca se ridica n tampoane, probabil ca unele tampoane sunt oarecum uzate si incepe sa faca zgomote ciudate...incearca sa verifici suportii...dar du-te la un service priceput ca am avut si eu probleme cu un suport motor pe e46(suport rupt) si astora de la un service din TL li se parea normal ca motorul sa "joace" in halul ala...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Si eu patesc la fel la un E90 automat. Cand dau cu spatele si cotesc se aude parca un trosnit un zgomot infundat in partea stanga. Am schimbat amandoua tampoanele si amandoua bieletele dar face la fel. Parca e o imbunatatire adica nu mai face la fel de des dar inca se aude. A trecut prin 3 teste dar aceeasi idee nu are nici o problema.
Link to comment
Share on other sites

Si eu patesc la fel la un E90 automat. Cand dau cu spatele si cotesc se aude parca un trosnit un zgomot infundat in partea stanga. Am schimbat amandoua tampoanele si amandoua bieletele dar face la fel. Parca e o imbunatatire adica nu mai face la fel de des dar inca se aude. A trecut prin 3 teste dar aceeasi idee nu are nici o problema.

 

La tine cresd ca vinovata e flansa din capul amortizorului.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

La mine e problema din diferential.

Cand accelerez in treapta 1 sau 2 si las rapid in frana de motor se aude un cloncanit in spate. Am pus masina pe canal, elevator si se aude clar ca e din interiorul diferentialului.

Intrebarea e daca gasesc pe cineva care sa il repare sau sa il regleze daca e posibil deoarece am vazut ca nu se gasesc piese pentru reparat pe OE si vine doar piesa completa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.