Jump to content

324 d


Adriano_boy2003

Recommended Posts

Salut

urmaresc de ceva vreme acest forum in special pentru ca detin si eu un bmw 324d din 1986.

am o problema si sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi

ursuletu meu nu tare vrea sa mearga in sensul ca nu trage deloc

in plus mai mult de 100 nu vrea sa mearga nici in ruptu capului

cei care mai au acest model de urs va rog sa imi spuneti parerea voastra despre acest model

Link to comment
Share on other sites

De cat timp ai masina? A fost cand a tras mai bine si de ceva vreme nu-ti mai merge?

Din pacate in SM nu prea avem un service pe probleme de genu la masini mai vechi (nu ca am avea pentru cele noi...). In schimb stiu in carei unul dar preturile sunt destul de mari pentru orice interventie.

Link to comment
Share on other sites

trebuie verificata pompa de injectie, injectoare, avans, schimbate filtrele (aer motorina) si la masina ta nu trebuie cine stie ce mecanic , este un motor dizĂŁl de generatie veche totusi sa nu umble chiar oricine, mare grija la distributie si la avansul pompei, este ft important
Link to comment
Share on other sites

2.4d e fara turbina. 2.4td e cu turbina. Deci cel fara turbina e mai slab si are vreo 85 de caluti + adaugat varsta care o are si km, mai ramane cu vreo 76~.

Dacã nu te superi, am si eu un E46 din 2001, 170CP din fabricã. Ai putea sã-mi spui, În momentul de faÞã cam câÞi cai mai are? :) Aproximativ aºa.

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

si un service bun unde gasesc?

nu as putea monta numa turbo fara sa schimb motoru cu totu?

si tremuratul ala oare din ce cauza este?

Nu stiu service la noi in sm pentru generatia asta de bmw.

Poate exista o varianta care sa poti monta turbo pe el, daca aflu ceva, te anunt.

Cat despre tremurat, poate sa fie de la placa de presiune (de la ambreiaj) sau tampon motor uzat/rupt (tampon pret nou aprox 130ron).

 

@Allex

Fie pui masina pe dino fie in miscare cu laptop-ul dupa tine si soft necesar unui astfel de test.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Nu te pot ajuta cu mecanici dar iti dau cateva informatii, sper sa te ajute:

1. Nu merge montat turbo pe motorul tau.

2. Daca vrei sa cumperi motor 2,4 td sa fii atent sa fie de pe seria 3, nu de pe 5 sau 7. Difera foarte putin blocul motor si nu se vor potrivi suportii de la motor. Nu te lua dupa ce spun la dezmembrari, vorbesc in necunostiinta de cauza sau poate vor doar sa vanda motorul.

Link to comment
Share on other sites

Atunci nu-i de la debit,cand slabesti acest surub se reduce consumul si nu mai trage,la tine pare sa fie altceva...la cat spui ca consuma trebuia sa mearga.

 

Sa nu fie ceva care o infraneaza,ca si cum ai avea o remorca dupa tine,rotile se incalzesc? Daca o pui pe liber ai incercat sa o impingi? Ma gandesc sa nu tina ceva.

Link to comment
Share on other sites

Atunci nu ramane decat pompa de injectie...

 

O pompa de injectie trebuie sa satisfaca urmatoarele cerinte:

 

- sa asigure debitarea unei cantitati de combustibil precis determinata pentru fiecare cilindru si pentru fiecare regim functional al motorului;

 

- inceputul injectiei combustibilului sa se produca cu un anumit unghi de avans, fata de punctul mort superior;

 

- combustibilul sa fie debitat dupa o lege de injectie la care economicitatea si puterea motorului sa fie maxime;

 

- inceputul si sfirsitul injectiei combustibilului sa se produca brusc.

 

Cand cantitatile de motorina nu sunt introduse corespunzator sarcinii, motorul nu va dezvolta puterea necesara, iar debitarea neegala a motorinei in cilindri face ca motorul sa functioneze neuniform, solicitarea arborelui cotit fiind mult accentuata.

Link to comment
Share on other sites

deci singura solutie e sa o duc la un service sa imi regleze pompa si injectoarele

 

Exact,si schimba toate filtrele,verifica si alimentarea incepand de la rezervor,eventual un test de compresie spor! 

Edited by katlin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.