Jump to content

Consumator "neidentificat" la E36


Recommended Posts

De curand am lasat masina la un tinichigiu (2 saptamani).

Cand am luat-o, avea bateria descarcata.

Buuuun...am schimbat-o cu una noua.

Dar, am descoperit ca am un consumator care goleste bateria.

Am masurat la un electrician un consum de 0,7 A....e cam mult!

Dupa scoaterea sigurantei 33, a disparut acest consum.

Acuma, pe siguranta asta exista mai multe device-uri (vezi poza din atasament).

Are cineva idee ce poate fi? A mai avut cineva probleme cu consumatori aiurea? Ce ati facut? Idei, pareri, dat cu parerea, parul...

Link to comment
Share on other sites

metoda batraneasca ( si cea mai eficienta ) este urmatoarea:

-scoti toate sigurantele afara

-inseriezi un ampermetru intre borna+a bateriei si cablu+

-pui pe rand fiecare siguranta inapoi

-vezi la care siguranta apare un consum

-ramane sa identifici ce se alimenteaza prin acea siguranta si eliminarea cauzei

 

La tine e mai simplu deja pt. ca ai identificat deja care este siguranta ce alimenteaza acel consumator.

Link to comment
Share on other sites

Nu toate au, eu am cumparat diuze normale de la grozadan, cand colo eu am incalzite.... si broasca de la usa.

Insa stiu 10 e36 care nu au niciunu optiunea asta.

Si la mine se intampla la fel, dupa 1 saptamana, bateria e cheala. Am legat pe direct detectorul, sa nu stau cu cablu ala atarnat pe bord... dar e stins... oare de acolo o fi ? :))

Link to comment
Share on other sites

Ai doua fire in plus, daca-mi aduc bine aminte ce merg spre broasca. Nici eu nu stiu exact principiul de functionare, insa iarna am vazut ca acolo e curat, fara gheata si umed asa, ca si cum a topit-o, cand am pus mana, era cald. Dar asta cum e? merge mereu si cand masina e inchisa? altfel nu-mi explic. Ma gandesc ca, consuma ceva de vreme ce e calda broasca tot timpul.
Link to comment
Share on other sites

Nu ai fost la un electrician?

Eu am fost ieri la Carlos, asa intr-o doara.

A pus unu de acolo un ampermetru intre borna plus a bateriei si firul ala cu plus.

Aparea 0.7A....

Apoi a inceput sa scoata pe sigurante, iar cand a ajuns la 33 a disparut consumul...

Eu mi-am si schimbat bateria...desi cred ca aia veche mai tinea mult si bine...

Tzapa...

Tu ce vrei sa faci ca sa elimini consumul?

Edited by Cristi B.
Link to comment
Share on other sites

Incalzirea aia nu merge tot timpul!

Intre timp am fost la un tip care a identificat consumatorul.

E vorba de becul din portbagaj, care din cauza ca am demontat un plastic de acolo, nu se mai stingea.

Butonul care il comanda nu mai avea pe ce sa "calce" asa ca lumina mergea tot timpul....bec de 10W... :)

Nah.....ma bucur ca nu e altceva.

Asa ca luati aminte ca aia de la BMW cand au pus un lucru undeva, nu l-au pus degeaba...

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Incalzirea aia nu merge tot timpul!

Intre timp am fost la un tip care a identificat consumatorul.

E vorba de becul din portbagaj, care din cauza ca am demontat un plastic de acolo, nu se mai stingea.

Butonul care il comanda nu mai avea pe ce sa "calce" asa ca lumina mergea tot timpul....bec de 10W... :)

Nah.....ma bucur ca nu e altceva.

Asa ca luati aminte ca aia de la BMW cand au pus un lucru undeva, nu l-au pus degeaba...

Bafta!

:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Totusi incalzirea aia ar trebuie sa mearga mereu?

 

Cu masina incuiata tragi de manerul de la usa soferlui si il tii 3-5secunde asa, pana se aprind luminile din interior. Atunci se incalzeste butucul din cate stiu eu.

Faza merge doar de 3 ori dupa ce ai incuiat masina. A 4-a oara nu mai face nimic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.