Jump to content

consum motor 1.9i 105cp


vip3r

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

eu am zis ca imi consuma 5% !

Diesel-ul..

Vreau sa aud va rog si niste pareri cei care aveti diesel! cat consuma la voi..

Eu bagam de 50ron motorina si faceam aproximativ 300km.la drum intins.

In ceea ce priveste consumul la benzina eu zic ca poate fi de la 6% la drum intins mers extrem de lejer(la varful pedalei cum zic unii) pana la 15% atunci cand esti in trafic si ii dai numai cu viteza 1 si 2 !

Parerile sunt impartite!

Link to comment
Share on other sites

Noaptea ia 11.

pe A2 cu 170km/h constant :lol:

 

nici mie nu prea-mi vine sa cred ca 325ul tau ia 13 in bucuresti ziua.. dar daca tu zici :) (la fel cum nu cred ca un 316 ia 11%)

depinde de cat , cum , pe unde mergi si cat de aglomerat e

 

 

cand vorbim de un consum, vb de consum mediu efectuat atat in oras sau in afara lui (nu amestecate oras/afara) ca asa pot si eu sa spun ca odata... cand m-am plimbat de la munte spre casa... masina mea a consumat 7.5l/100km (incredibil pt un 330, nu? :lol: ) si am mers mai mult regulamentar dar de regula consuma undeva la ~10l/100km (deci atat declar si eu consumul afara pt 330) chiar si mai mult prin romania (am observat ca prin europa nu sare de 10 )

 

cand va laudati cu consum mic sa nu va laudati si cu viteze astronomice ca nu se pupa una cu alta :)

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu in discutie desi am 318 e46 care din Bucuresti pana la Adjud mers noaptea cu maxim 110 km/h am scos un consum de 5,9l/100 km.Deci se poate merge si cu un consum mic.Prin oras in schimb cand se merge cam 11l/100kmh.Cand stau in coloane ore intregi nu are rost sa calculez.

P.S.Cine nnu crede il invit sa facem o plimbare dar numai in baza unui pariu de 200 ron.

Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

i-am facut chiptuning + powerbox + filtru caenden + metabond + duralub... d-aia consuma atat de putin...

inutile topicurile astea cu "cat consuma"...

cat ai vrea frate sa consume un motor de 105 cai? nu-i corecta o medie de 7/100km afara si 11-12 in oras? talpa normal ca nu-i dai tot timpul...se deduce din faptul ca l-ai cumparat... daca vroiai talpa iti luai cel putin 320...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu in discutie desi am 318 e46 care din Bucuresti pana la Adjud mers noaptea cu maxim 110 km/h am scos un consum de 5,9l/100 km.Deci se poate merge si cu un consum mic.Prin oras in schimb cand se merge cam 11l/100kmh.Cand stau in coloane ore intregi nu are rost sa calculez.

P.S.Cine nnu crede il invit sa facem o plimbare dar numai in baza unui pariu de 200 ron.

Asa ia si al meu. Afara la 110km/h ia 6.0l, daca merg cu peste 140km/h se duce in 6.5l-7l

In oras consum mediu 10.5l.

E46 318i M43

Link to comment
Share on other sites

Apropo de diesel , eu cu 318 d de la Pitesti pana la mine la tara 65km daca ma chinui pot sa scot un consum de 4,8-5,2 cu reset la calculatorul de bord ,deci poti sa scoti consumul dat de producator,chiar sub.

Asa ca l cred pe colegu care a avut 320 d si a scos consum de 5% (in nici un caz la vale sau inpinsa cum se mai spune pe aici).

Link to comment
Share on other sites

@rhaziel, daca zici ca in oras mediu 11-12 asta ce inseamna ....un minim/maxim ? (nu noaptea ca nu se poate considera consum urban)

afara nu discut consumul

 

 

eu asa o simt, de la alimentare la alimentare imi da un consum care variaza intre 11 si 12l/100Km... poate uneori putin sub sau putin peste... nu stau sa ma gandesc daca am circulat si cat am circulat noaptea in intervalul dintre alimentari.

N-am BC, deci nu stiu ce-ar zice ala, in viitor probabil o sa-i fac si un retrofit BC... sa vad si eu temperatura exterioara...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

deci am avut inainte de asta bmw e46 din 2002 150cp si la mers normal pe pilot automat(merg mai mult la drum intins) consuma 5%! uneori si sub 5%!

Chiar nu am de ce sa mint!

Constructorul ce consum a dat la el?

Voua cat va consuma diesel-urile?

depinde de viteza cu care mergi.. si 1.9 -ul o sa iti consume 5% daca mergi cu 80 de km constant :)

Link to comment
Share on other sites

316 E46 lua in medie 9 - 9,5 de la plin la plin, indiferent ca era vara sau iarna, cu clima sau fara etc. Asta era consumul, am testat diferite stiluri de mers. Am scos si 6,5 la mers incet in afara, era iarna si am mers pana intr- o suta. Pe autostrada lua 7 sau 9, depinde de viteza. 316 E36 lua cam cu jumate de litru mai putin (nu aveam AC), in schimb, pe autostrada, la viteze mari, papa mai mult comparativ cu E46.

320d lua cam 6,5 - 7 in medie, tot de la plin la plin. Cel mai mult am mers 1000 de km cu un plin, 90% in afara, cu consum de 5,8.

Nu pot sa ii cred pe cei care spun ca scot consum cat da fabricantul sau chiar mai putin. Poate, pe o anumita bucata de drum, dar altfel nu ai cum sa te incadrezi in consumul dat in carte, la orice masina mi-a iesit cu cel putin 1 l mai mult.

Edited by turnerbj
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.