Jump to content

de ce nu se mai fac masini ca alta data?


ukr

Recommended Posts

de ce nu se mai fac masini simple si eficiente cum erau odata?pe mine,sincer ma lasa rece toate chestiile astea aparute de cativa ani.oare nu ar avea succes un bmw bazat pe ideea viper?mai putina electronica,mai putine lucruri care sa se strice,zic eu,voi ce ziceti?
Link to comment
Share on other sites

de ce nu se mai fac masini simple si eficiente cum erau odata?pe mine,sincer ma lasa rece toate chestiile astea aparute de cativa ani.oare nu ar avea succes un bmw bazat pe ideea viper?mai putina electronica,mai putine lucruri care sa se strice,zic eu,voi ce ziceti?

88568[/snapback]

 

Incearca si condu un BMW de generatie noua, dupa aia daca-ti mentii parerea mai discutam. :blink:

Link to comment
Share on other sites

am condus si de generatie noua si am de generatie mai veche.

sincer cel mai bine m-am simtit cu e34.e o masina cat de cat simpla.la e39 am schimbat piese de m-am saturat si mai devreme sau mai tarziu o sa pice si altele si la mine si la voi.nu vorbesc de consumabile acu.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa-ti raspund la intrebarea ta, de ce nu se fac masinile ca alta data... Pentru ca se fac mult mai bune, mult mai sigure, mult mai puternice, mult mai confortabile, mult mai manevrabile, mult mai fiabile, mult mai usor de folosit, mult mai usor de intretinut. In general pentru ca tehnologia a avansat. De aia.

 

Si acum, nu te supara ca insist, ce BMW-uri de generatie noua ai condus si cati kilometri? Pe ce perioada?

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

de acord cu tine perfect!BMW de generatie noua am condus 116i,118d,120d,320d,530d.nu am spus ca nu sunt masini reusite.din contra.sunt chiar super belea,dar totusi daca ar aparea un model cu mai putina electronica eu cel putin as cumpara in urmatorii max 5 ani
Link to comment
Share on other sites

eu nu contest beneficiile tehnologiei,din contra,le sustin,dar cred ca ar fii interesant sa ai de unde laege,chiar daca mai mult ca sigur celor de la BMW nu le-ar conveni din mai multe puncte de vedere.mai ales cel comercial
Link to comment
Share on other sites

spun ca ar fii bine sa apara generatii noi de masini fara atat de multa electronica produse de BMW pentru amtorii de asa ceva.ca in mileniul 3 banuiesc ca ar putea sa scoata masini f capabile,dar nu atat de user-friendly sa zic asa
Link to comment
Share on other sites

pentru ca asa cred eu si pentru ca in toata lumea asta mare poate mai exista oameni care sa agreeze condusul in cea mai primitiva forma a lui.si apropo,ai decuplat vreodata sistemele electronice de pe masina ta?
Link to comment
Share on other sites

Ca sa-ti raspund la intrebarea ta, de ce nu se fac masinile ca alta data... Pentru ca se fac mult mai bune, mult mai sigure, mult mai puternice, mult mai confortabile, mult mai manevrabile, mult mai fiabile, mult mai usor de folosit, mult mai usor de intretinut. In general pentru ca tehnologia a avansat. De aia.

 

Si acum, nu te supara ca insist, ce BMW-uri de generatie noua ai condus si cati kilometri? Pe ce perioada?

 

:blink:

88609[/snapback]

 

Perfekt.Enough said :)

Daca nu vrei electronica pe masina i-ati o Dacie :)

Sau ......... :)

Link to comment
Share on other sites

si apropo,ai decuplat vreodata sistemele electronice de pe masina ta?

88624[/snapback]

 

Asta-mi dovedeste ca nu citesti ce postez. Cateva posturi mai sus, ti-am dat un link la un thread cu niste poze. Daca te uitai acolo, nu mai puneai intrebarea asta.

 

Pacat...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Oameni buni, ma sperie putin posturile legate de faptul ca BMW-urile de generatie noua ar fi scazut standardele de fiabilitate, feeling s.a.m.d.... :)

 

Eu acum am un e34, sunt foarte multumit (pt o masina din generatia ei), dar este aberant sa cred ca un e39 sau e60 i-ar fi inferior din vreun punct de vedere :)

 

Oricat de fiabil ar fi e34, are niste ani in spate si sincer asta nu prea imi ofera o incredere deosebita cand merg cu 220 la ora sau cand schimb la 6.500 rpm... imi place senzatia, normal, dar as fi mult mai linistit sa fac asta cu un e60 din toate punctele de vedere...

 

Eu am in plan sa imi cumpar un e39 sau e60 (doamne ajuta :) ) si ar fi si cazul sa fac asta cat mai curand, pentru ca imi place sa merg repede, sa profit de fiecare Nm si Cp al masinii... si acum fie vorba intre noi, cand faci asta cu un "cazan" din cine stie ce an... deja este inconstienta :blink: Eu am bagat enorm de multi bani in masina mea inainte sa fac toate astea, sa stiu eu ca am schimbat tot ce putea sa "cada"... si nu stiu cati au facut asta cu masinile lor... asa ca acest "feeling" brut pe care il ai cu un BMW de generatie veche sa nu se transforme in tragedie...

 

Parerea mea :D

Link to comment
Share on other sites

in legatura cu link-ul,imi cer scuze.calculatorul nu e chiar punctul meu forte si mai invat din mers.sincer am crezut ca o remarca ironica :blink: :) :) :) inca odata imi cer scuze.ce incerc sa zic e ca mi-ar surade ideea uni BMW cu multa putere,putina electronica care sa reziste la un stil de condus agresiv pe perioade lungi de timp fara sa existe surprize neplacute.
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
in legatura cu link-ul,imi cer scuze.calculatorul nu e chiar punctul meu forte si mai invat din mers.sincer am crezut ca o remarca ironica :blink:  :)  :)  :) inca odata imi cer scuze.ce incerc sa zic e ca mi-ar surade ideea uni BMW cu multa putere,putina electronica care sa reziste la un stil de condus agresiv pe perioade lungi de timp fara sa existe surprize neplacute.

88733[/snapback]

 

Ukr, pune tu mana pe un M3 GTR, anuleaza-i toata electronica (daca are ala asa ceva), si vezi daca poti sa mergi cu el... nu degeaba sunt conduse de piloti profesionisti, si nu degeaba sunt atatea sisteme de protectie si ajutatoare, ca sa putem si noi sa ne bucuram de 500+ CP (M5 cine are bafta) dar sa o facem in conditii de SIGURANTA.

 

Este un fapt: masinile devin din ce in ce mai puternice, dar experienta necesara pentru a le struni este greu de obtinut... astfel ca eu sunt complet de acord cu toate inovatiile astea la care tu vrei sa renunti !

Link to comment
Share on other sites

[...]

putina electronica care sa reziste la un stil de condus agresiv pe perioade lungi de timp fara sa existe surprize neplacute.

88733[/snapback]

 

Da ce are electronica cu surprizele neplacute? Ai avut o masina cu probleme? Chiar si asa...

 

Eu am experienta cu multe masini de generatie foarte noua, si nici o surpriza cu electronica.

 

Asadar, despre ce naiba vorbim? Scuza-mi franceza.

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu se mai fac masini durabile ca altadata pt ca perioada de exploatare a scazut mult, suntem o societate de consum. Pe de alta parte, chiar daca sunt fan E34, prefer ca o masina sa detina tot ce-i mai nou si mai folositor in materie de siguranta si (unde-i cazul) confort. Edited by xpander
Link to comment
Share on other sites

eu am permis de conducere de 1an jumate si prima masina a fost e32 dupa care am luat o vectra si in general am condus numai masini mai noi dupa 2002...........zilele trecute am condus pentru prima data in viata o dacie............deabea mergeam cu ea la prima curba era sa intre unu in mine....se oprea motoru la semafor :blink: Nu zic ca am cine stie ce electronica la vectra dar nu e chiar asa bruta ca dacia

Electronica e buna chiar foarte buna......parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.