Jump to content

Achizitionare BMW e36


Laur R.

  

77 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Detin 318 tds si am votat 316 i - ul , benzina tot benzina ramane , diesel-urile sunt pretentioase , ce-i drept consuma mai putin , acum este cu dus si intors , depinde mult de starea masinilor ca pana la urma nu conteaza ce model este daca este intr-o stare buna si la un pret bun.
Link to comment
Share on other sites

Detin 318 tds si am votat 316 i - ul , benzina tot benzina ramane , diesel-urile sunt pretentioase , ce-i drept consuma mai putin , acum este cu dus si intors , depinde mult de starea masinilor ca pana la urma nu conteaza ce model este daca este intr-o stare buna si la un pret bun.

 

 

ai probleme cu tds?

Link to comment
Share on other sites

chiar astazi am vazut un 318 tds si am ramas surprins cat de bine se tinea dupa mine :lol:

 

atunci de ce sunt mai scumpe la vanzare?ca am vazut mai multe anunturi si mi s-au parut mai scumpe decat cele pe benzina :)

 

pentru consum, cred..

Link to comment
Share on other sites

eu am 318tds si am votat pt el :)

Pe benzina daca vrea mai bine s-ar orienta catre un 318is :lol:

Cu toate ca am avut probleme cu motorul si l-am facut de la 0 nu as da tds-ul pe 316... Chiar daca e putin mai slab in demaraje tds-ul are cuplu mai mare! Si chiar daca viteza maxima constructiva este de 182km/h pt Romania este destul! 316 fuge putin mai mult insa e mai lenes dupa 110-120km/h...

Cu a mea m-am dus pana la 175km/h la 4400ture... Asa arata pe bord :lol: dar motorul trage liniar iar cuplul isi spune cuvantul! Cu turbina nu am probleme!

Avantajele la 316 sunt taxele mici si inscrierea... Dar daca vrea ceva mai mult de la masina (si sigur o sa vrea :) ) mai bine ar lua de pe acum macar 318is sau 320i!

Link to comment
Share on other sites

consumul nu e cu mult mai mic la tds. si eu m-am interesat de 318tds la inceput dar am fost sfatuit de prieteni care lucreaza prin service-uri sa ma feresc de ele. am cunostinte cu motorul si nu se prea plang de el. intretinerea este mai scumpa, zgomot, vibratii, fum, lenesa, mai lenesa decat 316 greu de crezut de este si asa ceva :). daca mergi linistit cu ea scoti consumuri mici, dar linistit. recordul meu la consum cu 316 a fost 6.8l% pe o distanta de 1500km. depinde pt ce-l vrea. daca circuli mult peste 10.000-15.000 km pe an se justifica un diesel, altfel nu prea.
Link to comment
Share on other sites

al meu 318tds trage super! acum 2 zile l-am dus in 160km/h...

poate nu e asa sprinten in demaraj ca un 316 dar cand am trecut de 2500ture deja se simte cuplul si mananca 316-le pe paine :) dar si consuma... la mers mai sportiv cred ca ia in jur de 8%consum mixt

sincer daca as alege alt diesel as merge pe 2.5tds care are consum aproximativ ca al meu dar trage mult mai usor si se simte diferenta!

 

o singura data am reust sa scot pe 260km consum de 6%... mi-a luat 15litri pt ca am mers lejer... altfel sub 18litri nu am scos niciodata pe distanta asta!

Link to comment
Share on other sites

8-9% imi iese mie la 316 mixt, nu prea vad rostul daca te grabesti cu tds-ul. si chiar manaca pe paine 316, eu m-am luat cu un prieten de-al meu cu 318tds si pot spune ca m-am cam dus pe langa el, incet dar m-am dus si la viteza eu cu al meu am atins 200 km/h. singurul avantaj, dupa parerea mea, la 318tds e daca mergi iusor si faci km multi.
Link to comment
Share on other sites

Ăi se pare mult 8% ?

 

Nu mi se pare mult 8% consum mixt in conditiile in care in afara localitatilor merg de regula cu peste 120km/h si niciodata nu o las sub 2000ture... Mai grav era daca aveam consumul asta si nu tragea motorul...

Dar al meu urca in orice treapta de viteza pana pe rosu fara probleme!

De obicei schimb pe la 2800-3000ture pt a avea in treapta urmatoare peste 2000tura ca sa aiba cuplu ...altfel ma rog de ea ca sa traga

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.