Jump to content

E90 (320d), 08/2006, aproape FULL...zic eu :)


hornetb

Recommended Posts

he he....am mers azi cu masinuta si pot sa spun ca mi-a placut si merge super bine.o masina intretinuta si cu ocazia asta am mai facut si schimb de cateva secrete :twoup:.

am desoperit meniuri ascune,chesti trestii =))

salut si ne mai vedem la un suc :twoup:.

te astept si pe tine cu noul trim la volan,stopuri pe led si jante frumoase ca merita masinuta :twoup:

 

Heh, multumesc pentru aprecieri :twoup:

Scuze, dar abia acum am vazut ca ai postat asta aici :twoup:

 

Si mie mi-a placut a ta foarte mult, merge super, mi s-a parut chiar ca merge mai bine ca a mea, ti-am zis...si ca intra mai usor in viteze, etc :) Si mai ales proaspatul montat pachet M :angry:

 

Si pilotul automat...mmm, ce-as vrea si eu sa am asa ceva :)

 

Cu privire la trimu` meu M...stopuri LED si jante...sa ies din "iarna" mai intai :twoup:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am dat iar peste topicul asta :)

 

ma bucur sa vad ca nu te-a suparat postul meu.. a fost ceva de genul.. " i'm just sayin' "

 

##Singurele optiuni pe care regret ca nu le are si pe care le consider “must have” sunt acestea doua: pilotul automat si INCALZIREA IN SCAUNE, de care tu ai uitat sa mentionezi (de incalzire), fiind preocupat de alte mai putin importante, gen “prize (brichete) in consola centrala spate  Mi-ar mai fii placut mult si sa am navigatia cea mare + TV. Restul…sunt asa, ca sa nu fie FULL##

 

- pilot automat nu am nici eu.. poate o sa-i pun.. sau nu. unde mai e placerea condusului? :)

- incalzirea in scaune.. nici nu pot sa descriu in cuvinte cat e de binevenita pe frigurile astea

- navi mare e misto sa ai.. nu am TV.. dar daca stau sa ma uit la tv.. . unde mai e placerea condusului? :twoup:

 

poate ne vedem intr-o zi sa vad si eu cum merge masina ta.. n-am mai mers cu alt e90 320d in afara de a mea.. (si in afara de cateva cazane pe care le-am incercat cand cautam masina)

 

am vazut ca ai pus-o si la vanzare.. nu-ti urez "bafta la vanzare".. e clar ca nu iti doresti :twoup:))

Edited by rashpy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
am dat iar peste topicul asta

 

ma bucur sa vad ca nu te-a suparat postul meu.. a fost ceva de genul.. " i'm just sayin' "

 

##Singurele optiuni pe care regret ca nu le are si pe care le consider “must have” sunt acestea doua: pilotul automat si INCALZIREA IN SCAUNE, de care tu ai uitat sa mentionezi (de incalzire), fiind preocupat de alte mai putin importante, gen “prize (brichete) in consola centrala spate  Mi-ar mai fii placut mult si sa am navigatia cea mare + TV. Restul…sunt asa, ca sa nu fie FULL##

 

- pilot automat nu am nici eu.. poate o sa-i pun.. sau nu. unde mai e placerea condusului?

- incalzirea in scaune.. nici nu pot sa descriu in cuvinte cat e de binevenita pe frigurile astea

- navi mare e misto sa ai.. nu am TV.. dar daca stau sa ma uit la tv.. . unde mai e placerea condusului?

 

poate ne vedem intr-o zi sa vad si eu cum merge masina ta.. n-am mai mers cu alt e90 320d in afara de a mea.. (si in afara de cateva cazane pe care le-am incercat cand cautam masina)

 

am vazut ca ai pus-o si la vanzare.. nu-ti urez "bafta la vanzare".. e clar ca nu iti doresti :twoup:))

 

Salutare din nou, ai dat tu peste topic, da` eu am fost in "vacanta" :)

Nu m-am suparat, de ce sa ma supar :)

 

- "pilot automat nu am nici eu.. poate o sa-i pun.. sau nu. unde mai e placerea condusului? :)" - pai seara...frumos asa prin oras, senzatie majora, cu 40 la ora, ar fi deosebit sa actionez pilotul si sa stau cu picioarele-n san cum s-ar zice, decat sa tot stau cu piciorul pe pedala...sau pe autostrada cand merg acasa...sau in localitatile goale noaptea...sau ziua...etc :twoup:

- "incalzirea in scaune.. nici nu pot sa descriu in cuvinte cat e de binevenita pe frigurile astea" - incalzire in scaune am avut pe fosta masina, dar aia era cu piele...de asta si avea...dar era foarte buna :twoup: acum...cand ma urc in masina...tremur pana se incalzeste...inainte...in cateva secunde se incalzeau scaunele si eram boier :twoup: incalzirea in scaune nu asteapta incalzirea motorului...din fericire :twoup:

- "navi mare e misto sa ai.. nu am TV.. dar daca stau sa ma uit la tv.. unde mai e placerea condusului? " - ai navi mare ? f frumos. apropo...un link cu prezentarea masinii tale ? lasa ca ar fi bun tv-ul...eu as vrea mult :twoup:

 

Poate ne vedem :angry:

 

Multa vorba si putine poze.

 

Eu cred ca in acele link-uri...sunt destule poze...crezi ca trebuie sa mai adaug ?:lol:

Edited by hornetb
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Multa vorba si putine poze.

Am dat si eu peste topicul acesta! :twoup: Si "imi place" discutia despre ...full! A fi sau a nu fi ...full!!!! Asta DA intrebare!!!

SIncer si fara sa vreau sa supar pe cineva, acest ...FULL este atat de relativ..... Nu stiu de ce se face caz de "el"! Si, din cate am vazut (cel putin pe site) nu prea exista FULL.

O sa va explic de ce. In primul rand (si nu are sens sa face polemici lungi) fiecare doreste anumite dotari. Unii le cauta, altii le ignora, Fiecare are dorinte si nevoi diferite, deci si dotarile sunt in consecinta. Ce ma bucura pe mine , spre exemplu, nu intereseaza pe altul si ....viceversa!

Un ssingur exemplu: trapa! Am avut la o alta masina, acoperis de sticla retractabil. Cred ca l-am deschis de vreo 15 ori in 2 ani!! Intra o groaza de praf, iti ridica parul la viteza si tot asa! In concluzie, EU nu as da niciun ban pe trapa! In schimb, sunt cativa colegi care nu concep lipsa ei!! Asa ca ....

Alt exemplu: incalzirea in scaune! Au sens daca ai tapiterie de piele(iarna iti ingheata ...fundul instantaneu daca nu ai incalzire), dar la tapiteria de stofa nu face banii. (poate, doar pentru femei, care sunt mai delicate ...etc). La fel, nu as cheltiu pentru reglaje electrice la scaune!! Le pot regla minunat si manual. Apoi, doar nu le reglezi zilnic!! Asa ca, bani aruncati (dupa mine!!).

Apoi, dincolo de o serie de dotari , sa le numesc , "comune" (pilot automat, proiectoare ceata, etc) exista o serie de dotari pe care putini le au si NU in totalitate. De exemplu, pachetul Performance (care are o serie mare de componente) si/sau Individual.

As renunta oricand la HI-FI sau ProLogic pentru franele Performance cu 6 pistonase! Dau reglajul electric al scaunelor pentru scaune SPORT, manuale! Las navigatia imediat pentru Performance Power kit! Si exemplele pot continua!

Dar,, repet, suntem diferiti si avem nevoi, dorinte diferite!!

 

 

Mai spui ca masina ta e full? Nu trebuie sa te superi, dar acest FULL e ata de reativ, incat nu merita sa-ti faci sange rau! Pune dotarile masinii si toti vor aprecia cat e de echipata, prin prisma dorintelor fiecaruia! (si, cum poti spune "echipata full" , daca nu are macar jante aliaj???!!)

Cu stima

Link to comment
Share on other sites

Multa vorba si putine poze.

Am dat si eu peste topicul acesta! :twoup: Si "imi place" discutia despre ...full! A fi sau a nu fi ...full!!!! Asta DA intrebare!!!

SIncer si fara sa vreau sa supar pe cineva, acest ...FULL este atat de relativ..... Nu stiu de ce se face caz de "el"! Si, din cate am vazut (cel putin pe site) nu prea exista FULL.

O sa va explic de ce. In primul rand (si nu are sens sa face polemici lungi) fiecare doreste anumite dotari. Unii le cauta, altii le ignora, Fiecare are dorinte si nevoi diferite, deci si dotarile sunt in consecinta. Ce ma bucura pe mine , spre exemplu, nu intereseaza pe altul si ....viceversa!

Un ssingur exemplu: trapa! Am avut la o alta masina, acoperis de sticla retractabil. Cred ca l-am deschis de vreo 15 ori in 2 ani!! Intra o groaza de praf, iti ridica parul la viteza si tot asa! In concluzie, EU nu as da niciun ban pe trapa! In schimb, sunt cativa colegi care nu concep lipsa ei!! Asa ca ....

Alt exemplu: incalzirea in scaune! Au sens daca ai tapiterie de piele(iarna iti ingheata ...fundul instantaneu daca nu ai incalzire), dar la tapiteria de stofa nu face banii. (poate, doar pentru femei, care sunt mai delicate ...etc). La fel, nu as cheltiu pentru reglaje electrice la scaune!! Le pot regla minunat si manual. Apoi, doar nu le reglezi zilnic!! Asa ca, bani aruncati (dupa mine!!).

Apoi, dincolo de o serie de dotari , sa le numesc , "comune" (pilot automat, proiectoare ceata, etc) exista o serie de dotari pe care putini le au si NU in totalitate. De exemplu, pachetul Performance (care are o serie mare de componente) si/sau Individual.

As renunta oricand la HI-FI sau ProLogic pentru franele Performance cu 6 pistonase! Dau reglajul electric al scaunelor pentru scaune SPORT, manuale! Las navigatia imediat pentru Performance Power kit! Si exemplele pot continua!

Dar,, repet, suntem diferiti si avem nevoi, dorinte diferite!!

 

 

Mai spui ca masina ta e full? Nu trebuie sa te superi, dar acest FULL e ata de reativ, incat nu merita sa-ti faci sange rau! Pune dotarile masinii si toti vor aprecia cat e de echipata, prin prisma dorintelor fiecaruia! (si, cum poti spune "echipata full" , daca nu are macar jante aliaj???!!)

Cu stima

Link to comment
Share on other sites

Am zis aproape full, am mai explicat de cateva ori cred...rog un moderator sa-mi modifice la titlu din "aproape FULL" in "masina cheala" :twoup:

Nu pot, c-as modifica eu :)

 

La restul comentariilor, de genul celuia cu trapa...permite-mi sa-ti raspund mai tarziu :)

Stima :twoup:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am zis aproape full, am mai explicat de cateva ori cred...rog un moderator sa-mi modifice la titlu din "aproape FULL" in "masina cheala" :twoup:

Nu pot, c-as modifica eu :)

 

La restul comentariilor, de genul celuia cu trapa...permite-mi sa-ti raspund mai tarziu :)

Stima :twoup:

 

Lasa anuntul asa cum este! Pe mine nu ma deranjeaza! Poti spune "aproape full" , pentru ca ...nu inseamna nimic!

Daca am 100,000 euro in banca, pot sa-ti spun ca sunt ..."aproape ...milionar"!!! :twoup: E un inceput, nu?

Ce nu pricep eu, este ce TREBUIE sa fie mentionat ca masina e ....aproape full? Nu e destul sa treci toate "optionalele" masinii? Si, in functie de ele, fiecare isi face o impresie!

Cu stima

Link to comment
Share on other sites

Am zis aproape full, am mai explicat de cateva ori cred...rog un moderator sa-mi modifice la titlu din "aproape FULL" in "masina cheala" :twoup:

Nu pot, c-as modifica eu :)

 

La restul comentariilor, de genul celuia cu trapa...permite-mi sa-ti raspund mai tarziu :)

Stima :twoup:

 

Lasa anuntul asa cum este! Pe mine nu ma deranjeaza! Poti spune "aproape full" , pentru ca ...nu inseamna nimic!

Daca am 100,000 euro in banca, pot sa-ti spun ca sunt ..."aproape ...milionar"!!! :angry: E un inceput, nu?

Ce nu pricep eu, este ce TREBUIE sa fie mentionat ca masina e ....aproape full? Nu e destul sa treci toate "optionalele" masinii? Si, in functie de ele, fiecare isi face o impresie!

Cu stima

 

Ba chiar m-as bucura sa-l modifice cineva, o sa rog un moderator cand am timp :twoup:

Comparatia ta este exagerata, parerea mea.

 

"Ce nu pricep eu, este ce TREBUIE sa fie mentionat ca masina e ....aproape full?" - si trebuie sa pricepi neaparat ?:twoup: Am postat la scurt timp dupa ce am luat-o...era si entuziasmul specific, etc :twoup:

 

Ma rog, fiecare cu impresiile lui :twoup:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai pune si tu poze recente.

 

Eh...sa-mi zici dupa aia iar ca postez fara sfarsit :twoup:

Dar fie...ce drac de poze sa mai pun...masina arata cam la fel...doar ca are geamuri negre...o sa caut si-o sa pun...ca vad c-a mai cerut cineva :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

:twoup:

 

O sa zic ca pozezi fara sfarsit !

 

Nu trebuie sa te superi. Stii si tu prea bine ca ai unele post-uri lungi.

 

Nu ma supar pe oricine, stai linistit :) Insa ideea e ca daca e un forum...de aia e ...sa posteze oamenii cat vor si ce vor, mai ales ca ma contraziceam acolo, cu argumente, etc :) Asa...si mie mi se pare ca @Ciupanezu are post-uri si mai lungi...dar chiar nu ma deranjeaza ca posteaza, nu-mi baga degetele-n ochi, nu-mi plac asa lungi, nu le citesc si gata, mare scofala :twoup:

Insa probabil ale mele deranjeaza prin altceva...nu prin lungime neaparat :twoup:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Plin de lume buna pe-aici, m-a vizitat si asa zisul ala mecanic care zice ca n-are nimic cu mine dar se baga-n seama aiurea-n posturile mele cat timp eu sunt suspendat, e purtatorul meu de cioc :twoup:

 

Si ca sa incetam cu discutiile, o sa pun poze mai pe seara, acum sunt pe fuga :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asa...si mie mi se pare ca @Ciupanezu are post-uri si mai lungi...dar chiar nu ma deranjeaza ca posteaza, nu-mi baga degetele-n ochi, nu-mi plac asa lungi, nu le citesc si gata, mare scofala :twoup:

Insa probabil ale mele deranjeaza prin altceva...nu prin lungime neaparat :)

 

ConteazĂŁ Âşi mesajul transmis, modul de redactare Âşi exprimare.

Posturile mele sunt lungi, ĂŽnsĂŁ sunt uÂşor de citit pentru cĂŁ mĂŁ exprim inteligibil si argumentez orice idee.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asa...si mie mi se pare ca @Ciupanezu are post-uri si mai lungi...dar chiar nu ma deranjeaza ca posteaza, nu-mi baga degetele-n ochi, nu-mi plac asa lungi, nu le citesc si gata, mare scofala :twoup:

Insa probabil ale mele deranjeaza prin altceva...nu prin lungime neaparat :)

 

Contează şi mesajul transmis, modul de redactare şi exprimare.

Posturile mele sunt lungi, ĂŽnsă sunt uşor de citit pentru că mă exprim inteligibil si argumentez orice idee.

 

Clar :) Dar tot n-am rabdarea sa strau vreodata sa le citesc in intregime, ma scuzi :twoup: Insa ideea era ca mi se par oricum (oricat de senzational de bine scrise ar fi) foarte foarte lungi, nu stau sa le citesc, dar nu ma deranjeaza, pot sa trec peste, la urmatorul :twoup:

Edited by hornetb
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

PĂŁi n-ai de ce sĂŁ te scuzi, nu e nimeni obligat sĂŁ citeascĂŁ un post sau altul.

 

ªi eu sar peste foarte multe posturi, Însã nu pe criteriul lungimii ci În funcÞie de cât de prost sunt scrise.

DacĂŁ sunt scrise ĂŽn genul bogdyy sau ĂŽn alt stil semi-analfabet, prefer sĂŁ nu citesc ca sĂŁ nu mĂŁ enervez.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Poze - pentru cei care ati cerut :)

 

http://img6.imageshack.us/g/05apr10a2296.jpg/

 

Si am aflat si optiunile masinii:

 

Vehicle information

VIN long ---------

Type code VC31

Type 320D OL (EUR)

Dev. series E90 ()

Line 3

Body type LIM

Steering LL

Door count 4

Engine M47/T2

Cubical capacity 2.00

Power 120

Transmision HECK

Gearbox MECH

Colour SCHWARZ 2 (668)

Upholstery STOFF FLUID/ANTHRAZIT (ALAT)

Prod. date 2006-07-27

 

Order options

No. Description

1CA SELECTION COP RELEVANT VEHICLES

200 DIESEL PARTICLE FILTER

249 MULTI-FUNCTION FOR STEERING WHEEL

255 SPORTS LEATHER STEERING WHEEL

320 MODEL DESIGNATION, DELETION

403 GLAS ROOF, ELECTRIC

423 FLOOR MATS, VELOUR

428 WARNING TRIANGLE

465 THROUGH-LOAD SYSTEM

502 HEADLIGHT WASHER SYSTEM

520 FOGLIGHTS

521 RAIN SENSOR

522 XENON LIGHT

534 AUTOMATIC AIR CONDITIONING

606 NAVIGATION SYSTEM BUSINESS

644 PREP. FOR. MOB. PH. BLUET. INTERF.

735 BASICPACKAGE

8SP COP CONTROL

801 GERMANY VERSION

863 EUROPE/DEALER DIRECTORY

879 GERMAN/OWNERS HANDBOOK/SERVICE BOOKLET

9BF NAVIGATIONSPACKAGE

 

 

Series options

No. Description

4AG INTERIOR STRIP TITAN. DULL

548 SPEEDOMETER WITH KILOMETER READING

851 LANGUAGE VERSION GERMAN

 

Multumiri lui @alex.teile pentru lista cu optiunile :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Azi am vrut sa pun masina la vanzare pe AUTOVIT. Dar m-am gandit putin si n-am facut-o. De ce?

Pentru ca vreau sa ma duc sa-i dau km inapoi.

 

Da...stiu...veti fi multi care ma veti condamna, dar credeti-ma ca am dreptate si merita sa fac asta :)

 

Am mai povestit, cand m-am dus cu fosta masina, bmw 320d E46 - 2004 in targ, prin 2008 ...veneau multi, se uitau, wow, ce frumoasa, neagra, piele crem, jante, trapa...si cand vedeau 170 000 km...wow...ce multi km ziceau si plecau...

 

Asta in conditiile in care langa mine era un seria 5 din 2006 cu vreo 130 000 km daca nu ma insel. Probabil alt "prost", ca mine, care nu daduse km inapoi :) Cred ca eram singurii...

 

Deci asta ar fi un motiv... ( plus ca nu e problema, cine stie...cunoaste...in sensul ca...daca chiar e sa fie cineva serios si istet, ii voi dezvalui nr real de km, daca-i prost...nu...ca nu merita. Ca prostii vor si optiuni, si an bun si km putin si, mai ales, pret fff mic. Asa ceva nu gasesti...) ...

 

Al doilea motiv...cand am avut accidentul cu cealalta masina...am pierdut cam 3000 E din suma pe care urma sa o iau, in urma daunei totale. Desi cred ca am mai zis, pe scurt...masina de noua parca au zis ca facea 30 000 si nu stiu cat de mii, iar la cum arata si la cati ani avea (se incadra la stare foarte buna), cica mai facea 16 000 la vremea aia si-ar fi trebuit sa-mi dea 75 % din 16 000, adica vreo 12 000 E + epava (pe care am luat 3500 E ), deci scoteam 15 000 E, mai mult decat am dat pe masina :)

 

Dar, ca sa-ti dea banii astia, bulangii astia de la asigurari si cu CSA-ul complice (doar sunt spaguiti, presupun, dar pot gresi :p) ...spun ca masina sa nu aiba mai mult de 15 000 km pe an/ adica 2004 fiind masina, accidentul in 2009 - 5 ani, adica 5 x 15 000 = 75 000 maxim...ca sa obtin 12 000 E.

 

Avand peste 75 000 km (100 si ceva de mii pe bord, dadusem inapoi de la 170 000), valoarea masinii a scazut drastic, fiind incadrata la alta stare, din cauza numarului "mare" de km, si automat valoarea sa nu mai era de 16 000, ci de vreo 12 000 ...din care mi-au dat 75 % ...adica 8700 E, cam asa ... + 3500 E, cat am luat pe epava...am "scos" 12 000 E aprox...

 

Desigur, daca e sa fim corecti, 12 000 E a fost mai mult decat ok, in sensul ca in aprilie 2009 (cand am avut accidentul) si pana-n iulie (cand mi-am luat banii), preturile scazusera drastic, venise deja criza si nu mai luam eu 12 000 E sigur pe masina.

 

Dar de ce sa fim corecti cu niste nesimtiti si bulangii, care baga doar 15 000 km/an...ceea ce pentru multi e foarte foarte putin...cu-atat mai mult daca e vorba de o masina adusa din Germania si nu luata de noua din tara, care noua, din tara...evident ar putea avea asa putini km...dar una adusa din Germania si la 2 ani minim sa zicem...si tot cred ca are peste 50 000 km, adica dublu + inca 10 000 km fata de cat considera ei ca ar trebui sa aiba o masina de doi ani, adica 2 x 15 000 = 30 000 km ...

 

Asa ca oameni buni, dati km inapoi, o sa fie in avantajul vostru in caz de dauna totala, Doamne fereste :)

 

Veti spune acum (pe buna dreptate, ca doar m-am gandit si eu) ca aia de la asigurari decat sa dea 3000 E in plus (cum era in cazul meu), mai bine dadeam 500 E maxim si verificau km masinii la BMW (intr-adevar, fosta era in baza de date BMW si aparea cu 130 000 km prin 2007 parca, deci logic ca n-aveam cum sa le arat lor 50 000 sa zicem, prin 2009) ...insa actuala n-are istoric pe BMW ...deci chiar ar fi ok, ma-ndoiesc c-ar descoperi nr real de km ...si chiar daca-l descopera, macar sa se chinuie da-i in mama lor de ordinari :) Si daca ma intreaba le zic si eu ca habar n-am, asa am luat-o...sau ceva :)

 

In fine, eu v-am zis ceva ca sa vin in ajutorul vostru al tuturor, sa nu ne arda nesimtitii. In aceasta idee, dupa cum ziceam mai sus...la inceputul acestui post...o sa dau km inapoi inainte sa pun masina pe autovit. Pentru cei de pe autovit o sa aiba mai putini km :) Pentru cei care stiu care-i treaba, poate o sa-i dezvalui, pentru cei de pe forum...raman km reali, ca nu-mi place sa-mi mint colegii de forum ...chiar daca nu toti sunt asa deosebiti ca altii :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.