Jump to content

Achizionarea unui 330 e90 vs 530 e60


MaTza

Recommended Posts

Va salut !

Cum spune si titlu vreau sa imi cumpar o alta masina ... si sunt in dubi intre: 330 e90 vs 530 e60 benzina ... si as avea de nevoie de niste oameni capabili de a imi dea niste informati concrete(consum , intretinere ,cum e mai bine )...Masina o aduc din germanika avand un var acolo imi e mai usor cu limba ..si nu se compara o masina rulata acolo fata din tara noastra ...Suma ar fi de 14.000 EURO de atat dispun.

 

Va multumesc !

 

ps scz pt gafa de` Achizionarea ` corect Achizitionarea (oboseala)

Edited by MaTza
Link to comment
Share on other sites

iti doresti sa "mergi" 12 luni pe ani cu un e60 pe care sa dai 14 mii cu tot cu inmatriculat?

intreba-l pe varu' daca la germanika au scazut preturile asa drastic, si cum se simte la ei criza.

 

in Romania sunt multe conceptii diferite de alte tari.

Link to comment
Share on other sites

Wow! 14k e super afacere. Insemana ca 530-ul meu mai face vreo 10k :)

In alte ordine de idei...ce iti doresti de la masina? Sunt tousi 2 clase total diferite chiar daca vorbesti de motor de 3 litri pe benzina. Iei in conisderare acelasi an de fabricatie sau nr. de km pt. ambele modele? Sau singurul criteriu e pretul?

Link to comment
Share on other sites

Sunt si eu curios sa vad ce zice lumea. la anul sper sa schimb si eu masina (E90-320d) si am aceasi dilema. In plus m-as uita si la un E92. Daca ar fi sa aleg cu inima cred ca as spune seria 3 coupe. Ratiunea cred ca ar zice seria 5....grea alegere...
Link to comment
Share on other sites

din start 14000 euro nu gasesti nici 530i nici 330i. gandeste-te ca 330i este din 2005. sub 20000 nu cred ca ai sanse + vreo 2500 prima inmatriculare + alte

ca si masini, clase diferite, totusi, e90 e suficient de mare chiar si pentru o familie mica.

probabil intretinerea + piese ceva mai scumpe la e60

 

daca vrei benzina, posibil sa vrei si manuala, iar atunci cred ca e90 se preteaza mai bine. la seria 5, parca ar merge mai bine automata.

Link to comment
Share on other sites

Eu caut informativ pe net masini de ceva vreme pentru o eventuala schimbare. Targetul meu este acelasi ca si al tau. Asadar iti pot confirma ca o masina de doamne ajuta cu motorizarile pe care le-ai mentionat nu gasesti sub 18 000 pret achizitie in DE.

 

Anunturi sunt si la mai putini bani , dar daca vrei o masina cu care sa circuli cam asta e suma.

 

Cat despre clase, automat seria 3 e mai nou ( sunt unii la care conteaza criteriul asta ), pe de alta parte la seria 5 fiind mai vechiut si fiind o clasa superioara vei gasi in banii astia o masina la mai multe dotari . De exemplu scaunele comfort pe seria 3 nu sunt. Ca si spatiu evident ca seria 5 are avantaj. Probabil seria 3 iti creeaza o senzatie de sportivitate mai pronuntata decat seria 5. Din punct de vedere al designului seria 5 in opinia mea e mai drauta.

 

In fond se pune problema despre ce ai tu nevoie ...

 

Eu unul voi opta pt seria 5. :)

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma tenteaza foarte mult un e90 330 xd, sincer nu stiu de ce dar parca la prima vedere seria 3 mi se pare mai tentanta si mai aproape de cea ce imi doresc eu de la o masina...dar daca satu sa cuget seria 5 e mai spatioasa si totusi din alta clasa...grea alegere

Daca e vorba de familie si alea alea mai bine merge un e60...daca e vorba strict de masian eu mi-as lua un e90 330 xd cum am zis mai sus!

Edited by bank_x
Link to comment
Share on other sites

in banii aia ia un seria 3 ... uite...am gasit ceva interesant daca nu te deranjeaza km ... link 330xd e de la reprezentanta bmw ... tzeapa n-are cum sa fie...decat sa nu se fii dat...arata super bine interior si exterior... eu zic ca merita...probabil merge si impecabil...nu mi-ash face probleme pt killometraj , motoru daca e intretinut duce mult mai mult... Edited by MateiBarbu
Link to comment
Share on other sites

Merci frumos pt indicatile date ... nu prea am ce sa gasesc in germanika in bani astia .. si ma sucecesc pe motoru de 3.000 .... ca am uitat sa va zic as vrea ceva automat .. si din auzite am auzit ca se duc mai repede cutia la estea cu motoarele mari .. si in schimb pretu ar fi mai ieftin in romanai dupa cum am vazut ....dar suntem putin aia care mai avem grije de masini ...si de familie inca nu ca eu sunt singur ai mei sunt plecati in afara ..doar eu cu fata ...am dor 22 de ani .. deci mi-ar sta bine si intr-un seria 3 si seria 5 dar incantat as fi de seria 5 si nu stiu ce sa fac ma gandesc si la bani .. intretinerea mai scumpa la 5 decat la 3 ..

 

ps ce parere aveti de asta link :)

Edited by MaTza
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.