Jump to content

Ulei servo-directie


Viorel_2008BMW

Recommended Posts

cum adik culoarea lui ?

 

DEXRON-III

DEXRON-III is not compatible with the most recently designed transmissions, and the use of these earlier type fluids could result in transmission damage.[1]

All DEXRON-III licenses expired at the end of 2006, and will not be renewed. Beyond that date, General Motors will only support the use of DEXRON-VI fluids for use in Hydra-Matic transmissions.[1] Fluids claiming DEXRON-III type performance continue to be sold under abbreviated names such as Dex/Merc, and D/M however since the DEXRON-III licensing system no longer exists, these fluids are not regulated in any way.

Link to comment
Share on other sites

Ce am eu pe maÂşina ( nu stiu daca din fabrica sau nu ) este de culoare rosie/orange

 

Jacobs exact din acela castrol am si cumparat. M-am dus la un service sa il schimb ( BOSH service ) si cand i-am dat bidonul tipului de acolo mi-a spus ca programul lui ii spune ca nu e bun si ca pentru masina mea imi trebuie DEXRON II care are o culoare verde ( nici nu a ĂŽncercat sa imi vanda altceva pentru ca nici el nu avea, mi-a recomandat sa ma duc la BMW) ) De asemenea l-am ĂŽntrebat care este diferenĂža si a spus ca este diferenĂža de vascozitate si ca el nu imi recomanda sa pun DEXRON III.

Link to comment
Share on other sites

Daca masina ta este din 1998, 1999 si nu s-a mai schimbat acest ulei de cand o ai...probabil o sa pui Dexron II. Ce culoare are uleiul care este acum [in masina ta] ???

 

Masina este din 2002 uleiul este orange ( si nu e chiar asa de negru nici nu miroase dubios ) dar vreau eu sa il schimb. Numai sa pun ce trebuie, asta e ideea.

Edited by Viorel_2008BMW
Link to comment
Share on other sites

In Autodata am gasit recomandat pentru modelul E46 - 320-2004 -150 CP ---Dextron II

 

Uleiul pe care l-am cumparat este: ATF 220 - Mobil 1 are norma Dextron.

 

http://www.uleiuri-cosmetice-auto.ro/defau...ID=311&pg=1 - asa arata cutia

 

 

25 lei de la un magazin de piese auto in Brasov.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

M-am dus la AB. Băiatul de la "magazinul" de piese au zis ca se foloseşte numai Ulei BMW ATF Dexron IID.

 

Costa 100 RON/litru (+ 25 RON cutia... cutia este necesara pentru ca surpriza : uleiul le vine lor la bidoane de 5 litrii, cica "made in Germany", daca vrei 1 litru cumperi bidon gol de la ei, din păcate trăim in România si ĂŽntrebarea mea este..oare eu ce ulei primesc in acel bidon ?). BineĂŽnţeles ca omul mi-a sugerat sa vin sa il schimb la ei. In fine daca tot am fost am ĂŽntrebat si de ulei de cutie costa 90RON si tot aşa se vine la bidon de 5 litrii, iar uleiul motor BMW 5W-30 este 80 RON/litru.

Edited by Viorel_2008BMW
Link to comment
Share on other sites

M-am dus la AB. BĂŁiatul de la "magazinul" de piese au zis ca se foloseÂşte numai Ulei BMW ATF Dexron IID.

 

Costa 100 RON/litru (+ 25 RON cutia... cutia este necesara pentru ca surpriza : uleiul le vine lor la bidoane de 5 litrii, cica "made in Germany", daca vrei 1 litru cumperi bidon gol de la ei, din pãcate trãim in România si Întrebarea mea este..oare eu ce ulei primesc in acel bidon ?). BineÎnÞeles ca omul mi-a sugerat sa vin sa il schimb la ei. In fine daca tot am fost am Întrebat si de ulei de cutie costa 90RON si tot aºa se vine la bidon de 5 litrii, iar uleiul motor BMW 5W-30 este 80 RON/litru.

 

de ce nu iei castrol sau mobil ?

Link to comment
Share on other sites

M-am dus la AB. BĂŁiatul de la "magazinul" de piese au zis ca se foloseÂşte numai Ulei BMW ATF Dexron IID.

 

Costa 100 RON/litru (+ 25 RON cutia... cutia este necesara pentru ca surpriza : uleiul le vine lor la bidoane de 5 litrii, cica "made in Germany", daca vrei 1 litru cumperi bidon gol de la ei, din pãcate trãim in România si Întrebarea mea este..oare eu ce ulei primesc in acel bidon ?). BineÎnÞeles ca omul mi-a sugerat sa vin sa il schimb la ei. In fine daca tot am fost am Întrebat si de ulei de cutie costa 90RON si tot aºa se vine la bidon de 5 litrii, iar uleiul motor BMW 5W-30 este 80 RON/litru.

 

de ce nu iei castrol sau mobil ?

 

Pai rezulta ca am luat Castrol ATF Dexron III ( exista Castrol D II ?) si cei de la BOSCH de la service mi-a spus ca imi trebuie Dexron II pentru ca are alta vâscozitate.

 

Acum cred ca imi cumpar de la AB, dar vreau sa ma documentez pentru ca e bine de stiut si pentru altii daca e ok cel de la castrol atf D III sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.