Jump to content

Geamuri electrice E36


turnerbj

Recommended Posts

tot asa imi sare si mie pe dreapta fata, imi cade din macara chiar, am desfacut de cateva ori usa sa vad acolo dar.....DEGEABA

o trebui oare sa schimb macaraua?

92082[/snapback]

Daca iti cade cu totul, inseamna ca ai cel putin unul din suportii de plastic rupt(piesa nr.2 din poza). Toti 4, pt. ambele portiere, costa pana in 4 sute de mii.

Sfat pt. snk_2cool4u: este un brat de reglaj al macaralei prins cu un surub de partea dinspre inapoi a portierei. Slabesti putin surubul si incerci sa il reglezi, are o cursa scurta sus-jos, cand il apesi in jos, iti va impinge geamul inspre inapoi. Incearca sa ridici geamul cate putin, astfel incat sa nu mai sara de pe ghidaj. De obicei, asta se intampla cand vrei sa il ridici cu o singura comanda, deoarece se inclina. Daca o sa apesi scurt, isi revine pe ghidaj si urca, cate putin. Stiu ca nu e placut, dar asa nu mai sare.

Edited by turnerbj
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

in sfarsit am gasit. http://logun.org/window_fix.htm

e aici toata operatiunea, si pe deasupra se vede si chiederul de care vorbeam, este incercuit cu albastru.

95945[/snapback]

 

Acolo, e vorba cand scapa macaraua din piesa aia din plastic.

Dar nu rezolva si treaba cu inclinatul geamului, o zic din proprie experienta.

Eu am aceeasi problema, geamul din dreapta imi cade cand il dau mai jos de 75%, imi sare din piesa de plastic. Dar, pe stanga, nu am probleme cand dau geamul pana jos.

Amandoua geamurile (stanga si dreapta) au probleme cand le ridic, se inclina si ies din cheder.

Din pacate, nu am timp sa demontez tot sistemul... sunt sigur ca sunt niste suruburi care se slabesc in timp, mai mult de la trantitul usilor iar la noi in Romanica, si cu ajutorul drumurilor ! :blink:

 

Daca e vorba de chederul din poza nr.3, nu este incercuit nimic acolo si mai ales aia nu este culoarea albastra !

Ca veni vorba, cand geamul iese din chederul ala de la poza nr.3 care este aratat cu 2 linii verzi, geamul iese peste cheder si merge mai greu.

Este posibil sa taie si chederul, daca chederul este de la jumatatea geamului bagat sub el (sub geam), si se actioneaza geamul sus/jos in speranta ca poate revine chederul la normal.

Link to comment
Share on other sites

Daca e vorba de chederul din poza nr.3, nu este incercuit nimic acolo si mai ales aia nu este culoarea albastra !

Ca veni vorba, cand geamul iese din chederul ala de la poza nr.3 care este aratat cu 2 linii verzi

95969[/snapback]

 

scuza-mi erorile, desi mie nu mi se par fatale. si daca te uiti mai bine o sa mai vezi si niste chestii albastre si ceva incercuit pe acolo. totusi, e 1 noaptea. importanta nu era culoare si forma insemnarilor, am pus link-ul ala deoarece cineva de aici vroia sa stie daca exista un chieder in partea din spate a usii. si tot in acest link apare si surubul acela de reglare, unde apare cerculetul verde.

 

cat despre problemele: geam inclinat, sarit de pe chieder, cazut de pe macara, care urca greu etc., toate acestea coreleaza intre ele. asa ca atunci cand te apuci sa le repari trebuie sa verifici mai multe lucruri si multe dintre ele apar in link-ul ala.

 

cat despre relevanta link-ului, daca nu rezolva problema ta nu inseamna ca nu ajuta pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Nu am spus ca sunt erori fatale, dar e posibil ca persoana care trebuie sa gaseasca acel cheder, sa caute ceva incercuit, mai ales ca nu stie ce sa caute si unde anume se afla, ori incercuite sunt doar suruburile !

 

Problema care se pune in acest post este inclinarea geamului si cum o rezolvam. Linkul dat de tine ajuta si el intr-o mare masura, intr-adevar, prin vizualizarea tuturor elementelor din usa, dar din pacate nu spune si rezolvarea inclinarii geamului, din cauza caruia "ne-am adunat" aici ! :blink:

Nu o lua si tu, in nume de rau ! :)

Link to comment
Share on other sites

:) discutia voastra e de bun augur. pe mine m-a lamurit pe deplin intr-o privinta: nu am sina cu chederul din partea dinspre inapoi :blink: asta am constatat sambata, cand am dat jos fata la portiera.

Acum: cine ma poate lamuri exact care e nr. piesei lipsa din poza de pe realoem pusa de florian_xkk? Ai sugerat ca ar fi nr. 16, dar as ruga pe cineva care e sigur sa confirme. Oricum, cred ca cea mai buna solutie e piesa noua, nu din dezmembrari.

Pt. geamul care sare de pe macara, asa cum am mai spus, trebuie inlocuite piesele mici de plastic, vin cu tot cu sigurante, pana in 40 lei pt. ambele portiere.

Link to comment
Share on other sites

in sfarsit am gasit. http://logun.org/window_fix.htm

e aici toata operatiunea, si pe deasupra se vede si chiederul de care vorbeam, este incercuit cu albastru.

95945[/snapback]

cand am vazut pozele pe acel site....daca masina era si albastra puteam sa jur ca era a mea, am exact acea problema

 

zilele astea ma apuc de rezolvat!!! :blink:

 

mersi mult florian :)

Link to comment
Share on other sites

Acolo, e vorba cand scapa macaraua din piesa aia din plastic.

Dar nu rezolva si treaba cu inclinatul geamului, o zic din proprie experienta.

Eu am aceeasi problema, geamul din dreapta imi cade cand il dau mai jos de 75%, imi sare din piesa de plastic. Dar, pe stanga, nu am probleme cand dau geamul pana jos.

Amandoua geamurile (stanga si dreapta) au probleme cand le ridic, se inclina si ies din cheder.

Din pacate, nu am timp sa demontez tot sistemul... sunt sigur ca sunt niste suruburi care se slabesc in timp, mai mult de la trantitul usilor iar la noi in Romanica, si cu ajutorul drumurilor !

inclinarea geamului o reglezi din bratul ala din poza 6

am avut si eu aceeasi problema la geamul din stanga, trebuia ajutat ca sa intre si l-am reglat din acel surub/brat si acum merge ca uns :blink:

Edited by alexutzu
Link to comment
Share on other sites

aceiasi problema am avut-o timp de aproximativ 2 ani, am tot schimbat piesele acelea (nr 2) de plastic, ele se tot spargeau , se indoiau tije de la macara.. cadea geamul in usa, iesea din rama sau pur si simplu nu mai vroia sa se inchida chiar daca afara ploua sau ningea...(aaa.. si mai ales cand ploua imi facea figura asta cu "agatatul") ..etc , o gramada de nervi.. pana intr-o zi cand am inspectat mai bine si am ajuns la concluzia ca geamul se "agata", ca sa-i zic asa, in chederul pe care culiseaza sus-jos (parca piesa 11 in foto de mai sus)

m-am dus frumushel la AB, am comandat cheder (aprox 35 Euro) , l-am montat si de atunci nu mai am nici un fel de problema cu geamul respactiv, ma paste celalalt :blink: care a inceput sa faca la fel

bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mda... saptamana asta care a trecut, am dat jos tot ce era pe usa din dreapta: adica macara, geam si chedere !

Problemele pe care le aveam la geamul ala erau vreo 2:

1. Geamul se inclina

2. Cand il dadeam jos de tot, si apoi ii dadeam comanda sa urce, imi sarea din piesa aia din plastic, exact cum e aratat in imagini pe site-u' asta: http://logun.org/window_fix.htm

 

Din, pacate am rezolvat doar punctul 2, si mi-am dat seama ca pentru punctul 1, e musai sa cumpar chederul ala cu numarul 11, pentru rezolvarea situatiei !

 

Problema la 2, era stutul ala de la macara care intra in piesa de plastic: era indoita macaraua in zona in care se afla stutul.

 

Acum geamul imi merge normal, cam pe jumatate. Adica, nu se inclina decat atunci cand incepe sa iasa si in dreptul oglinzii. Se pare ca acolo este infranat, si asta duce la inclinarea lui in partea opusa, cu toate ca am strans foarte tare surubul ala din poza a 2-a. Defapt, acolo este singurul loc in care apare "tensiune" la ridicarea geamului.

 

Deci, in concluzie, cei care au probleme cu inclinarea geamului, trebuie sa-si cumpere chederul ala cu numarul 11 !

PS. Sistemul ala format din numarul 12, 13 (cred ca asta este cheder) si 16 exista pe masina mea (sedan).

Edited by SlowDeath
Link to comment
Share on other sites

Cum ai ajuns la concluzia ca, pentru a rezolva problema nr. 1, trebuie schimbat chederul cu nr. 11?

P.S. Eu nu am mai reusit sa fac nimic la a mea, dar in primul rand imi trebuie piesa nr. 16. :)

100537[/snapback]

 

Pai, cand am dat jos macaraua, m-am uitat atent la ea, sa nu fie indoita vreun brat pe undeva sau sa aiba joc. Macaraua era in regula. Dupa ce am montat inapoi chederul, geamul si macaraua si am vazut ca geamul tot se inclina, am inceput sa fac teste ! Slabeam cate un surub al macaralei, si ii dadeam comanda sus/jos. Vroiam sa vad unde apar tensiuni. Singurul surub in care apar tensiuni este cel din poza 2 din postul meu de mai sus, la restul suruburilor nu exista tensiuni. Bineinteles, tensiunea cea mai mare in surubul ala este la comanda de ridicare a geamului. Am schimbat surubul cu unul nou, deoarece vechiul surub avea filetul cam dus, si l-am strans cat am putut eu de mult ! Acum, tija nu se mai misca din surubul ala, dar in schimb se indoaie.

Oricum, geamul merge bine pana la un punct, pana iese din usa in zona oglinzii. Cum iese geamul si in zona aia, incepe sa se incline.

M-am uitat la cheder, si am observat ca in zona in care face contact cu geamul, nu este cauciuc ci este un fel de pluÂş care este tocit si este mai mult aspru decat fin.

Partea metalica pe care se fixeaza chederul este dreapta, nu este indoita, sa zici ca poate strange chederul si din cauza asta infraneaza geamul in zona aia.

Deci, singura optiune ramasa ar fi chederul. Daca tot asa face...:blink: cred ca o sa caut la dezmembrari 2 usi cu geamuri electrice care merg OK ! :)

 

PS. turnerbj, cred ca la dezmembrari ar fi bine sa te duci si tu. Macar sa iei partile metalice si chederele le cumperi noi.

Link to comment
Share on other sites

Am dat jos si eu ieri fata de la portiera din stanga si am vazut ca la aia am sina aia cu cheder pe ea dinspre inapoi. Pe stanga, geamul se ridica perfect cam 3/4 din distanta pe inaltime, apoi inclina. Daca ii dau un click scurt pt. coborare cand a inceput sa incline, isi revine si urca normal pana sus. Oricum, am constatat ca chederul de pe sina aia e invechit si lipsit de elasticitate. Cred ca daca as schimba ambele chedere de pe sinele dinspre inainte si cea dinspre inapoi, nu s-ar mai produce jocul asta. Pe partea dreapta, indubitabil, trebuie sa iau sina cu cheder pt. parte dinspre inapoi, pt. ca ala inclina de la inceput, indiferent cat de jos e geamul. E posibil sa trebuiasca schimbat si chederul mare, am mai auzit pe cineva spunand asta.
Link to comment
Share on other sites

hi hi tot la vorba mea ati ajuns, chiederul ala cu 11 este problema, si la mine tot el a cauzat toate neplacerile, se rupe/uzeaza in zona oglinzii. la mine se rupsese de tot, l-am neglijat si mi-a spart geamul cand am fortat. e cam 150 ron.

100810[/snapback]

Tu zici ca, dupa ce l-ai schimbat, chiar nu au mai inclinat deloc geamurile?

Link to comment
Share on other sites

Cine s-a mai izbit de problema asta la E36?

La coborare, geamurile merg normal, cand dau sa le ridic, inclina usor in fata, se aude si un soi de clinchet si tre sa le urc in reprize ca sa nu am surpriza ca incaleca chederele. Am schimbat suportii aia de plastic care tin bratele macaralelor si tot asa fac.

Stie careva, in afara de sina aia de ghidaj a geamului (cu un cheder pe ea) din partea dinspre inainte a portierei, ar trebui sa mai fie una la fel si in partea dinspre inapoi, adica pe undeva in dreptul yalei? :blink:

89820[/snapback]

s-a uzat macaraua si mai trebuie reglata.

Link to comment
Share on other sites

turnerbj, chederul in partea dinspre inainte, ala din usa, e tot chederul cu nr. 11. Chederul nr. 11 se "intinde" pana in usa.

 

enescu, de unde se regleaza macaraua, ca eu nu am putut sa-mi dau seama. Singurul loc de unde se poate regla e un surub, pe care eu l-am pus la maxim si tot asa face. :blink:

 

florian_xkk, daca chederul e vreo 150 RON, geamul cat te-a costat ?

Link to comment
Share on other sites

turnerbj, chederul in partea dinspre inainte, ala din usa, e tot chederul cu nr. 11. Chederul nr. 11 se "intinde" pana in usa.

 

enescu, de unde se regleaza macaraua, ca eu nu am putut sa-mi dau seama. Singurul loc de unde se poate regla e un surub, pe care eu l-am pus la maxim si tot asa face. :blink:

100943[/snapback]

Merci de replica, atunci ar mai trebui doar pt. sina dinspre inapoi, ca ala era obosit rau. Din cate am vazut eu, pt. reglaj este doar bratul ala prins cu surub, pt. care a fost pusa poza aici. Eu l-am apasat la maxim in jos, am strans, dar tot inclina. :)

Link to comment
Share on other sites

turnerbj, chederul in partea dinspre inainte, ala din usa, e tot chederul cu nr. 11. Chederul nr. 11 se "intinde" pana in usa.

 

enescu, de unde se regleaza macaraua, ca eu nu am putut sa-mi dau seama. Singurul loc de unde se poate regla e un surub, pe care eu l-am pus la maxim si tot asa face. :blink:

 

florian_xkk, daca chederul e vreo 150 RON, geamul cat te-a costat ?

100943[/snapback]

piulita care se regleaza geamul este ce de linga broasca si se regleaza in sus.daca nu mesge inseamna ca este pre uzata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mare surpiza mare!

Azi m-am apucat de am dat chederele alea mari (piesa 11) pe toata lungimea lor cu WD40 si nu m-am zgarcit deloc. Ce sa vezi, cand am ridicat geamurile, au urcat f. frumos pe traiectoria lor, fara sa mai sara de pe cheder si nici sa se mai incline decat f. f. putin. Sunt super multumit pt. ca nu mai trebuie sa le ridic din cateva apasari de buton si nici nu mai am grija pasagerului din dreapta care vrea sa se aeriseasca :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

unde se gaseste solutia magica? cam ce pret are?

105095[/snapback]

E un spray pe care il gasesti in orice magazin de piese sau in benzinarii.

Nu garantez nimic, spun doar ca la mine a avut efect, probabil a dat elasticitate chederelor si a diminuat mult forta de frecare dintre geam si cheder.

Aaaa, despre pret, costa putin, eu am dat 8 lei pe un tub mai mic, dar este si la 15 lei tub mai mare. Merita, il poti folosi la suruburi ruginite care nu vor sa se desfaca, am dat si in debitmetru prin deschizatura de la filtrul de aer, curata si elimina umezeala, s-a mai vorbit despre asta.

Edited by turnerbj
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.