Jump to content

Diy: montare MID cu 7 butoane (serie 3 e36)


Calin

Recommended Posts

va salut, am si eu o problema cu un MID, am luat senzorul ( adik mai exact 2) d p un e36 berlina si unul d p un e36 break diesel, am tras fire l am legat unul la pinul 12 si unul la masa...dar tot -37 de grade imi arata...si cu unul si cu celalalt senzor...imi poate spune si mie cineva c s intampla? d c nu imi indik makr o temp apropiata sau makr niste grade cu + nu cu -...??? va multumec anticipat
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pun si eu o intrebare, deoarece s-a mai pus, dar nu s-a raspuns

Daca am mid cu 7 butoane si vreau sa pun obc cu 18 butoane se poate face aceasta operatiune? daca pt. moment pun obc-ul cu 18 butoane si doar conectez mufa, butoanele vor fi luminate? temperatura va functiona?

 

Multumesc anticipat

 

Ciao, Raul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pun si eu o intrebare, deoarece s-a mai pus, dar nu s-a raspuns

Daca am mid cu 7 butoane si vreau sa pun obc cu 18 butoane se poate face aceasta operatiune? daca pt. moment pun obc-ul cu 18 butoane si doar conectez mufa, butoanele vor fi luminate? temperatura va functiona?

 

Multumesc anticipat

 

Ciao, Raul.

 

cam asta ar trebui facut

 

http://www.bimmerwerkz.com/forum/faqs-diys/ultimate-diy-18-button-obc-upgrade-58698.html

 

cred ca merge cel de 18 doar cu mufa neagra, pe iluminat, ceas si temp exteriora. merge si montat, e cineva din Bucuresti, cauta pe google, "montez diverse optiuni pe e36"

Link to comment
Share on other sites

Ii ceva de munca acolo, dar cred ca merita din plin.

Probabil dupa ce rezolv problemele mai importante am sa trec si la "fitze", ideea e de strans tot ce ii nevoie, ca sa fie toate "ready" pt. montaj si atunci da-i bice!

 

Sper ca la vara sa fac acest pas!

 

Multumesc, Raul.

Link to comment
Share on other sites

tipul de care ti zic cred ca ia vre-o 100e toata treaba, chiar si mai putin daca ai tu deja OBC-ul cu 18 butoane si mufa cealalta alba, atat iti trebuie, restul firelor ti le pune el, doar sa fie OBC-ul care iti trebuie, adica ori de 4 cilindrii ori de 6, ca sa ai valorile reale pe OBC.ti am dat pm.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am pus OBC 18 butoane in loc de MID 7.

 

se leaga firele de la MID la mufa neagra )x1070) a OBC-ului pe culori inafara de 2 fire (minusul si plusul) care trebuie legate la mufa alba a OBC-ului )x1071), plusul la pin 8 si masa la pin 13.

 

Deci momentan merge temperatura, iluminarea si ceasul/data.

 

Cand voi schimba becurile la ceasurile de bord, o sa trag fire si ptr viteza, range, consum etc.

 

Stie cineva daca MID-urile cu 7 butoane, au avut si modulul de check sub torpedou? eu stiu ca doar cele cu MID-ul cu 11 butoane au si modulul/functia de check.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare, ma gandeam sa imi montez si eu un mid cu 7 butoane ( am decat ceasul analogic ), si pare floare la ureche insa de unde stiu daca am sau nu senzorul de temperatura ??? am saltat capota si m-am uitat pe acolo si n-am vazut nici o smecherie din aia galbena ( Galben am vazut ca e in poza colegului )

Mentionez ca e un 316i din 97 cu clima electronica .

 

Stima !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am si eu o intrebare, ma gandeam sa imi montez si eu un mid cu 7 butoane ( am decat ceasul analogic ), si pare floare la ureche insa de unde stiu daca am sau nu senzorul de temperatura ??? am saltat capota si m-am uitat pe acolo si n-am vazut nici o smecherie din aia galbena ( Galben am vazut ca e in poza colegului )

Mentionez ca e un 316i din 97 cu clima electronica .

 

Stima !

pe gura de aerisire din stanga(pe langa proiector) ar trebui sa fie, dar daca ai din fabrica ceasul analogic sigur nu ai asa ceva si trebuie trase fire....

Link to comment
Share on other sites

Cauta cu o lampa de control, trebuie sa fie.

 

ms mult.aveam draci aseara si nu m-am gandit la asta.am pus plusul de contact aseara pe plusul permanent pt a incerca mid-ul si am conectat si termistorul si nu s-a schimbat temperatura absolut deloc.trebuie resetat cumva mid-ul sau pur si simplu trebuie pus contactul si indica?termistorul este de 4.7k

Link to comment
Share on other sites

pe gura de aerisire din stanga(pe langa proiector) ar trebui sa fie, dar daca ai din fabrica ceasul analogic sigur nu ai asa ceva si trebuie trase fire....

 

Deci pe stanga, o sa ma uit in seara asta ! multumesc mult !

 

ms mult.aveam draci aseara si nu m-am gandit la asta.am pus plusul de contact aseara pe plusul permanent pt a incerca mid-ul si am conectat si termistorul si nu s-a schimbat temperatura absolut deloc.trebuie resetat cumva mid-ul sau pur si simplu trebuie pus contactul si indica?termistorul este de 4.7k

 

Tu de unde ai luat senzorul de temperatura si cat ai dat pe el ?

Link to comment
Share on other sites

Deci pe stanga, o sa ma uit in seara asta ! multumesc mult !

 

 

 

Tu de unde ai luat senzorul de temperatura si cat ai dat pe el ?

 

 

am luat un termistor.am dat 5 lei pe el.l-am luat de pe maica domnului.in general e 50 lei de la dezmembrari.aseara l-am incercat dar nu imi indica nimica...imi arata -37 grade.o trebui cumva resetat mid-ul sa indice sau???

Link to comment
Share on other sites

nu indica ok, e ca si cum nu il recunoaste sau nu merge. la fel -37 arata un senzor OE stricat.

 

la dezmembrari gasesti fara numar, pe proba.

 

am masurat termistorul si are 5.2 k deci ar trebui sa mearga....legaturile le-am verificat si sunt ok.... si nu merge.ma gandesc sa aiba vreo problema mid-ul?

Link to comment
Share on other sites

hai ca am rezolvat-o cu termistorul ..... nu facea bine contact un fir in mufa....problema mea ramane in continuare de unde as putea lua un plus de contact?! :blink: la mine in spatele casetofonului inafara de cele 8 fire ale boxelor mai am inca 3... un plus permanent si 2 mese.in mod normal nu trebuia sa am o masa si un plus de contact acolo? :(

 

 

!!!HELP!!! de unde pot lua din alta parte un plus de contact !!!HELP!!! :console:

Link to comment
Share on other sites

hai ca am rezolvat-o cu termistorul ..... nu facea bine contact un fir in mufa....problema mea ramane in continuare de unde as putea lua un plus de contact?! :blink: la mine in spatele casetofonului inafara de cele 8 fire ale boxelor mai am inca 3... un plus permanent si 2 mese.in mod normal nu trebuia sa am o masa si un plus de contact acolo? :(

 

 

!!!HELP!!! de unde pot lua din alta parte un plus de contact !!!HELP!!! :console:

 

Sa inteleg ca merge cu un termistor de 5.2 k in locul senzorului de temperatura ???? sa stiu sa cumpar si eu si sa nu mai alerg pe la dezmembrari :D !

Cat despre problema ta ... nu stiu ce sa zic, la mine la casetofon ( caci eu am facut legaturile pt mufa kenwood ) e un fir de plus permanet, masa, plusu de contact, alimentarea anteni, ilumination si mai sunt vreo 3 care nu stiu ce-s cu ele(unu bleo cu alb, si 2 maro) . p.s. sper ca nu am sarit vreunu .

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca merge cu un termistor de 5.2 k in locul senzorului de temperatura ???? sa stiu sa cumpar si eu si sa nu mai alerg pe la dezmembrari :D !

Cat despre problema ta ... nu stiu ce sa zic, la mine la casetofon ( caci eu am facut legaturile pt mufa kenwood ) e un fir de plus permanet, masa, plusu de contact, alimentarea anteni, ilumination si mai sunt vreo 3 care nu stiu ce-s cu ele(unu bleo cu alb, si 2 maro) . p.s. sper ca nu am sarit vreunu .

Bafta !

 

merge cu un temistor , dar nu stiu cat de corect indica pt ca nu am putut testa fara sa gasesc plusul ala de contact x(

Link to comment
Share on other sites

PIN 12 la mufa de la MID :thumbsup:

 

le: ala e ptr + senzor temp.

 

ptr plus contact pin 14 il tragi la siguranta nr 45 (7.5a)

 

le:

 

si alb cu mov (14)desfaci in spate la casetofon si ai sa vezi in manunchiul ala de vine las cas un alb cu mov te legi la el ( e plusul cand pui contactul_

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/64904-diy-montare-mid-cu-7-butoane-serie-3-e36/page__st__20

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

PIN 12 la mufa de la MID :thumbsup:

 

le: ala e ptr + senzor temp.

 

ptr plus contact pin 14 il tragi la siguranta nr 45 (7.5a)

 

le:

 

si alb cu mov (14)desfaci in spate la casetofon si ai sa vezi in manunchiul ala de vine las cas un alb cu mov te legi la el ( e plusul cand pui contactul_

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/64904-diy-montare-mid-cu-7-butoane-serie-3-e36/page__st__20

 

 

Ms mult.Gata am rezolvat-o :frantics: .Am tras firul de la siguranta 45 si merge perfect.Am conectat si senzorul si sper sa indice bine;azi de dimineata mi-a indicat 4.5 grade de acasa pana la munca fara sa aiba fro fluctuatie si cam atata ziceau astia ca va fi de dim (3-4 grade).Acum am mai ramas cu termistorul si ma gandeam sa fac rost de un switch si sa il montez pe firul ce se duce la senzor ca sa pot sa leg si termistorul si sa ii gasesc un loc in masina sa imi indice si temperatura interioara......... :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.