Jump to content

cum cunosc daca motorul de pe BMW 320D are 150 cai


p3tric

Recommended Posts

Am luat un bmw320 D din Spania si pe acte scrie ca e din 2002 dar inauntru pe buton scrie ASC nu DSC , ceea ce ma face sa cred ca am luat tzeapa. Si pe acte la motor scrie 110 kw dar tot cred ca sunt modificate. De aceea as dori putin adevar pt a descoperi ce am cumparat. Va rog mult helpppppppp meeeeeeee
Link to comment
Share on other sites

Repet , ma tem ca actele sunt modificate as dori daca dupa o placuta de pe motor sa imi dau seama ce motor am luat si acelasi lucru si la caroserie,

pt cei care ma pot lamuri de ce scrie pe buton ASC si nu DSC pt ca din cate am aflat productia din 2002 in sus are DSC si nu ASC. Ms mult de ajutor.

Edited by p3tric
Link to comment
Share on other sites

Repet , ma tem ca actele sunt modificate as dori daca dupa o placuta de pe motor sa imi dau seama ce motor am luat si acelasi lucru si la caroserie,

pt cei care ma pot lamuri de ce scrie pe buton ASC si nu DSC pt ca din cate am aflat productia din 2002 in sus are DSC si nu ASC. Ms mult de ajutor.

 

 

dupa seria de caroserie afli exact ce motor ai pe masina

Link to comment
Share on other sites

Repet , ma tem ca actele sunt modificate as dori daca dupa o placuta de pe motor sa imi dau seama ce motor am luat si acelasi lucru si la caroserie,

pt cei care ma pot lamuri de ce scrie pe buton ASC si nu DSC pt ca din cate am aflat productia din 2002 in sus are DSC si nu ASC. Ms mult de ajutor.

 

 

SI la mine lucrurile stau diferit decat realitatea din cauza unei greseli a celor de la RAR.

 

Cu seria de sasiu intra pe www.realoem.com si verifici ce motor ai.

 

Sau mergi la reprezentanta si intrebi acolo.

Link to comment
Share on other sites

Sa ne anunti si pe noi dupa ce verifici ce mata ai extras din sac :) .

Salutare si sa o stapanesti cu placere , poate faci un topic nou la "Masina Mea" sa o prezinti ! .

 

 

Am aflat.

E DIN 16.11.2001 MOTOR DE 150 CAI 148000 KM ( NU STIU CAT DE REALI)

 

DAR TARE AR VREA SA MAI STIU DACA AM DSC SAU CE SISTEM DE STABILITATE AM ( DACA AM)

DACA AM EBD?

 

SUNT AFON LA BMW SI TOTUSI AM LUAT CU OCHII INCHISI

Link to comment
Share on other sites

...inauntru pe buton scrie ASC nu DSC ...

deci nu ai EBD (Electronic Brake Distribution)...

 

pe BMW-ul tau nu exista sistemul asta... si din cate stiu nici pe altele din gama E46...

 

 

mai bine....multa electronica sanse mai multe de stricaciuni........unul din motivele pentru care pisicile si ursii sunt mituri :)

Link to comment
Share on other sites

...inauntru pe buton scrie ASC nu DSC ...

deci nu ai EBD (Electronic Brake Distribution)...

 

pe BMW-ul tau nu exista sistemul asta... si din cate stiu nici pe altele din gama E46...

 

 

SCRIE ASC

 

Sa inteleg ca iarna am pus-o de oaie.

conteza mult DSC?/

 

eu am vrut timp mai nou ca am tot auzit de DSC si EBD si acuma ma trezesc ca nu am.

Se poate pune??? Stie cineva????

 

Iarna o sa stea se pare in garaj.

Link to comment
Share on other sites

io zic sa nu devii psihopat si sa te documentezi ce inseamna ASC... eu tot ASC am pe masina si merg cu ea iarna de ii sar rotile...

 

ASC- sistem automat de control al stabilitatii...

 

DSC - sistem dinamic de control al stabilitatii...

 

DSC este o derivata a ASC, mai evoluat, bineinteles... asta nu inseamna ca ASC-ul nu te ajuta iarna, ci dimpotriva... am urcat si am ajuns prin zapezi maricele cu ASC-ul activat, unde altii inca mai cautau puncte de sprijin la derapaj...

 

ASC-ul e bun iarna cu pneuri adecvate, dar si vara (pe suprafete alunecoase)!

 

 

PS: daca vrei musai DSC, schimba-ti butonul, ca se poarta moda asta... :)

Link to comment
Share on other sites

io zic sa nu devii psihopat si sa te documentezi ce inseamna ASC... eu tot ASC am pe masina si merg cu ea iarna de ii sar rotile...

 

ASC- sistem automat de control al stabilitatii...

 

DSC - sistem dinamic de control al stabilitatii...

 

DSC este o derivata a ASC, mai evoluat, bineinteles... asta nu inseamna ca ASC-ul nu te ajuta iarna, ci dimpotriva... am urcat si am ajuns prin zapezi maricele cu ASC-ul activat, unde altii inca mai cautau puncte de sprijin la derapaj...

 

ASC-ul e bun iarna cu pneuri adecvate, dar si vara (pe suprafete alunecoase)!

ms mult.

 

parca m-am mai linistit un pic

Link to comment
Share on other sites

1. sigur ai DSC dar a schimat butonul. se mai strica :)

2. DSC este peste ASC+T. Nici nu ai cum sa compari DSC cu ASC.

3. DSC are :

- ADB [automatic differential brake] [cand DSC este oprit]

- CBC [cornering brake control]

- DBC [dynamic brake control]

 

pentru tractiune spate sunt sufuciente sistemele astea de siguranta :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.