Jump to content

Intrebare ulei bmw 320d nfl 136cp


Killeros

Recommended Posts

Pai daca ar fi una si aceeasi preturile ar trebui sa fie la fel. Si mie la magazin tot asta imi zic baietii ca e Castrol cu eticheta BMW.

 

Am incercat sa le compar- la culoare e la fel, la miros e tot acolo.

 

Pretul e cam asa 40-50lei/1litru BMW 5W-30ll04 si Castrol EDGE 5W-30 cu norma ll04 60-70lei/1litru.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa le compar- la culoare e la fel, la miros e tot acolo.

 

Foarte tehnic. Mai ai sa le gusti si ai epuizat toate variantele. :)

 

Acum serios ca sa compari 2 uleiuri trebuiesc trimise la un laborator de analiza. Nu cred ca exista asa ceva la noi in tara.

Link to comment
Share on other sites

Castrol EDGE Turbo Diesel SAE 5W-40

 

FĂźr Pumpe-DĂźse Motoren nach der Freigabe VW 505 01

Technische Spezifikationen und Freigaben: ACEA A3/B3/B4, API SL/CF,

VW 502 00 / 505 00 / 505 01,

Ford WSS-M2C917-A

 

Castrol Magnatec 5W-40 A3/B4

 

Spezifikationen und Freigaben

 

API SL/CF

 

ACEA A3/B3/B4

 

VW 502 00/505 00

 

MB-Freigabe 229.3

 

BMW Longlife-98

 

Dupa specificatiile producatorului de pe castrol.de clar alegi Castrol Magnatec care are specificatia ll-98:click.

Edited by Ice_man
Link to comment
Share on other sites

Eu stiam ca pt cele cu pompa de injectie (1951 cmc) la bmw E 46 se baga si chiar scrie si in cartea ei daca o mai ai , Castrol LL 98 5w40.

Nu baga 10w40 sau mai gros pt ca risti sa strici turbina.

 

Pe spatele bidonului de castrol Edge 5w40 gasesti recomandarile si o sa vezi si bmw LL98

Bafta !!!

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat azi 5w40 castrol magnatec , edge e facut special pentru motoarele 2002+ , adika mai exact cele commonrail si modele noi tdi - ma lamurit un baiat d la service bmw cta

Castrol Edge ar fii full syntetic iar magnatec NU , ma indoiesc daca bagi ulei cu specificati LL-04, 5W-30/40 iti daunea motorului ...din contra

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa le compar- la culoare e la fel, la miros e tot acolo.

 

Foarte tehnic. Mai ai sa le gusti si ai epuizat toate variantele. :)

 

Acum serios ca sa compari 2 uleiuri trebuiesc trimise la un laborator de analiza. Nu cred ca exista asa ceva la noi in tara.

 

 

Prietene stiu asta, dar eu n-am laborator acasa asa ca la prima vedere avand la indemana ambele uleiuri am analizat un pic situatia ... asta fara sa am pretentia ca dau verdicte tehnice.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salutare tuturor.Cat despre uleiul folosit de BMW intr-adevar merge pe Castrol.Acum parerile sunt impartite in functie de experiente mecanici ....povesti si alte chestii.Ca sa fii sigur ca ai un raspuns cum trebuie eu iti recomanda ca si alti cititori sa mergi pe Castrol iar tipul de ulei il gasesti aici pe Castrol website care iti spune exact ce tip ai .Ori alegi modelul anul caroseria........ ori bagi direct seria masinii si iti da uleiul necesar.De exemplu eu am Bmw 320d 150 cai din 2002 si mi a spus clar Recomandabil este 5w30.Poti alege si 0w30 dar daca papa ulei atunci pui un 5w30 sau 5w40

 

 

http://www.castrol.com/castrol/ifram...tentId=7044829

 

si asa esti sigur ca ai facut alegerea care trebuia..Castrol e mai mult decat perfect pentru BMW .....bafta si sa te duca fara probleme si BMW 5W30 acelasi ulei cu Castrol EDGE 5W30

Link to comment
Share on other sites

Da merge si ala in ultima instanta in general 5w40 Turbo Diesel Edge este pentru pompe duzzi VW ,Audi in general dar merge si la BMW in cazul in care ai motorul putin mai uzat si papa 5w30.Eu initial as propune celor care au 320 diesel sa puna in 5w30 si sa -l monitorizeze pana la urmatorul schimb ei zic cam 15 000 e bine sa schimbi la 12 000 depinde si de uzura motorului.....daca papa mult ulei 5w30 atunci se poate incerca Edge Turbo Diesel 5w40 este mai gros putin.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.