Jump to content

Schimbare motor E34


MuadDib

Recommended Posts

Ma intereseaza nishte compatibilitatzi, de genul:

 

- Daca pot sa pastrez cutia de viteze de pe M20.

- Daca pot sa pastrez radiatorul de pe M20 (chiar daca are vasul de expansiune pe el, banuiesc ca voi renuntza la el shi voi fi nevoit sa folosesc un vas de m50, sub parbriz)

- Daca pot sa pastrez debimetrul.

- Daca sistemul de evacuare e compatibil (daca nu galeria, macar de la imbinarea galerie/saxofon in spate sa nu fiu nevoit sa schimb)

- Daca trebuiesc facute modificari la sistemul de servodirectie (tubulatura, ca banuiesc ca pompa e alta)

- idem cu circuitul AC.

 

... shi ce alte modificari (in afara de instalatia electrica) mai shtitzi ca trebuie sa fac.

 

10Q!!!

 

PS - Daca optez pt. un M50B25 cu VANOS, ce are asta in plus d.p.d.v. montaj?

Link to comment
Share on other sites

Nu poti pastra cutia, evident are alte rapoarte.

 

Nu poti pastra debitmetrul.

 

Radiatorul are vasul tot pe el, numai la 535/530/524td vasul este la parbriz.

 

Sistemul de evacuare nu e compatibil, iti trebuie alte galerii.

 

AC_ul este la fel. Nu stiu la servo dar presupun ca e la fel.

 

Cutia de la filtrul de aer este diferita, deci iti trebuie alta.

 

Instalatia electrica este diferita, deci cineva trebuie sa faca modificari.

 

Tampoanele sunt diferite, iti trebuie hidraulice.

Link to comment
Share on other sites

10x, wlf!

 

Nu poti pastra cutia, evident are alte rapoarte.

91135[/snapback]

 

 

Ok, dar la prinderi o fi la fel? Blocurile motor la cele 2 sunt chiar asha de diferite?

 

Cat despre rapoarte (probabil a mea are mai scurte, due to putere+cuplu mai mici), nu ma intereseaza sa fac un BMW chiar stock :blink: Nu ma incurca cu nimic rapoartele un pic diferite ale unei cutii mecanice, fara electronica. Scap de schimbat ... cutia, cardanul, poate ambreiajul...

 

Toate astea nu vreau sa le schimb pt. ca am umblat la ele, am schimbat lichide, le-am intretzinut.

 

DECI PANA ACUM:

- Pot pastra radiatorul, AC, servo, probabil shi evacuarea de la saxofon in jos...

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, cutiile sunt diferite, au si serii diferite. Nu stiu ca si prindere daca sunt la fel. Ar mai fi si diferentialul care cred ca e diferit.

 

Iarasi nu stiu daca volanta e dubla sau simpla. Daca e diferita volanta, ma tem ca si kitul de ambreiaj e diferit.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, cutiile sunt diferite, au si serii diferite. Nu stiu ca si prindere daca sunt la fel. Ar mai fi si diferentialul care cred ca e diferit.

91141[/snapback]

 

Uite, mai scap shi de schimbat dif-ul daca pot pastra cumva cutia... Plus senzorul de viteza de deplasare...

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Da, dar e posibil sa iti mearga pana in 160 la ora maxim sa zicem.

91145[/snapback]

 

K, o sa studiez rapoartele. Oricum, daca va merge cu 160 maxim, itzi dai seama cum va ajunge pana la 160? :blink:

 

 

Mai ashtept pareri!

 

Pe baza acestui topic + ce mai sap pe net, vreau sa fac lista de cumparaturi, dupa care un DIY (am mai facut o manevra dasta in urma cu ceva timp, aici, la vechea mea mashina :) ).

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Am aflat ca e important dpdv rapoarte perechea cutie+diferential. Deci no problem pt. ca pastrez perechea veche.

 

De asemenea, turatziile de functionare a motoarelor sunt destul de similare, deci nici aici nu prea sunt probleme.

 

Ma ramane sa aflu daca volantele celor 2 motoare sunt similare k forma shi numar de dintzi shi daca se potrivesc gaurile motoarelor la prinderile catre cutii, shi e rezolvata shi pastrarea cutiei.

 

Aveti idee de volantele acestor 2 motoare? sunt la fel? Nu am TIS-ul sa vad coduri la volante sau demaroare...

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Am aflat ca e important dpdv rapoarte perechea cutie+diferential. Deci no problem pt. ca pastrez perechea veche.

 

De asemenea, turatziile de functionare a motoarelor sunt destul de similare, deci nici aici nu prea sunt probleme.

 

Ma ramane sa aflu daca volantele celor 2 motoare sunt similare k forma shi numar de dintzi shi daca se potrivesc gaurile motoarelor la prinderile catre cutii, shi e rezolvata shi pastrarea cutiei.

 

Aveti idee de volantele acestor 2 motoare? sunt la fel? Nu am TIS-ul sa vad coduri la volante sau demaroare...

91670[/snapback]

 

 

Daca nu ma insel volanta la M50 este elastica.

 

Cel mai bine cumperi un motor +cutie+ accesorii,in felul asta nu o sa ai probleme.

M50 are alta instalatie electrica,alta injectie...etc.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ma insel volanta la M50 este elastica.

 

Cel mai bine cumperi un motor +cutie+ accesorii,in felul asta nu o sa ai probleme.

M50 are alta instalatie electrica,alta injectie...etc.

91828[/snapback]

cutia de viteze se potriveste de la m20 la m50.

Link to comment
Share on other sites

codurile sunt diferite pt ca au alte rapoarte.

91949[/snapback]

 

Pai stii care e problema? La un motor M50 de E34 potriveste cutie de M52 de pe E39. Daca ar fi sa urmarim logica, atunci o cutie de E39 din 97 ar potrivi e un e34 cu M20 din 89. Ti se pare normal?

Link to comment
Share on other sites

Pai stii care e problema? La un motor M50 de E34 potriveste cutie de M52 de pe E39. Daca ar fi sa urmarim logica, atunci o cutie de E39 din 97 ar potrivi e un e34 cu M20 din 89. Ti se pare normal?

91953[/snapback]

prinderea se potriveste,priza este la fel,daca mi se pare normal?nimic nu este imposibil,daca stau si ma gandesc bine priza la disc este aceeasi si la e 12 si la e39 nu stiu la e60 este la fel?

Link to comment
Share on other sites

Ti se par la fel cutiile astea 2 ? Una e de m20 si alta de m50.

91964[/snapback]

Cutiile de vit sunt diferite in poza. Dar fi atent. Eu am pe masina motor m50 (520.i)dar cand am schimbat discul de ambreaj am constatat ca era de m20 (tot520.i). In plus dupa ce am vazut poza mi se pare ca si cutia e de m20(nu sunt sigur). Pana acum nu am observat nici o diferenta intre masina mea si alte masini care au m50(cu care am mers eu), numai ca ambreajul tine putin mai sus de mijolcul cursei(chiar dc e disc nou).

Link to comment
Share on other sites

Cutiile de vit sunt diferite in poza. Dar fi atent. Eu am pe masina motor m50 (520.i)dar cand am schimbat discul de ambreaj am constatat ca era de m20 (tot520.i). In plus dupa ce am vazut poza mi se pare ca si cutia e de m20(nu sunt sigur). Pana acum nu am observat nici o diferenta intre masina mea si alte masini care au m50(cu care am mers eu), numai ca ambreajul tine putin mai sus de mijolcul cursei(chiar dc e disc nou).

92106[/snapback]

 

Deci aia de M50 e mai mica dupa cum vezi, si are si alte prinderi. Daca te uiti la gaurile de la suruburi si la marginea ei, se vede clar ca e diferenta.

Discu e posibil sa fie asemanator.

Link to comment
Share on other sites

Deci aia de M50 e mai mica dupa cum vezi, si are si alte prinderi. Daca te uiti la gaurile de la suruburi si la marginea ei, se vede clar ca e diferenta.

Discu e posibil sa fie asemanator.

92107[/snapback]

Discu clar e diferit ca eu cand am comandat disc am cerut de m50 si apoi am avut surpriza ca nu se potriveste. M-am dus cu discul de pe masina la magazin si am constatat ca era de m20. ma uit diseara sub masina si iti spun si cum arata cutia(ca in fig1 sau 2)

Link to comment
Share on other sites

Ti se par la fel cutiile astea 2 ? Una e de m20 si alta de m50.

91964[/snapback]

 

eu nu contest ca sunt la fel,dar este posibil sa fie mai multe modele,sincer sa fiu eu nu am montat cutie de m20 pe motor de m50,si am intrbat pe cineva care mi-a comfirmat ca se potriveste,deci am comentat in nestiire de cauza, nu vreau sa comentez,si sa ma intelegi gresit,dar noi trebuie sa il ajutam pe MaudDib sa-si rezolve problema nu sa ne contrazicem intre noi,imi cer scuze daca te-am deranjat,sper sa nu mi-o iei in nume de rau.

Link to comment
Share on other sites

eu nu contest ca sunt la fel,dar este posibil sa fie mai multe modele,sincer sa  fiu eu nu am montat cutie de m20 pe motor de m50,si am intrbat pe cineva care mi-a comfirmat ca se potriveste,deci am comentat in nestiire de cauza, nu vreau sa comentez,si sa ma intelegi gresit,dar noi trebuie sa il ajutam pe MaudDib sa-si rezolve problema nu sa ne contrazicem intre noi,imi cer scuze daca te-am deranjat,sper sa nu mi-o iei in nume de rau.

92189[/snapback]

 

Pai lasa ca e bine asa, sa nu cumpere omu motoru si sa aiba surpriza ca nu potriveste cutia. De potrivit poate potriveste cu ceva adapatari, de exemplu si eu am pus in E34 motor de ursulet, dar a trebuit sa adaptez suportii de motor, sa mut delcoul in capul chiuloasei si sa astup cu un con gaura din bloc ramasa de la delcou.

 

Dar de pe realoem.com apar doua cutii diferite, dupa cum arata diagrama.

Link to comment
Share on other sites

Pai lasa ca e bine asa, sa nu cumpere omu motoru si sa aiba surpriza ca nu potriveste cutia. De potrivit poate potriveste cu ceva adapatari, de exemplu si eu am pus in E34 motor de ursulet, dar a trebuit sa adaptez suportii de motor, sa mut delcoul in capul chiuloasei si sa astup cu un con gaura din bloc ramasa de la delcou.

 

Dar de pe realoem.com apar doua cutii diferite, dupa cum arata diagrama.

92192[/snapback]

 

tati eu la-m sfatuit pe baiat daca vrea sa faca treaba buna sa cumpere o masina neinscrisa,si un mecanic bun si a rezolvat problema

Link to comment
Share on other sites

tati eu la-m sfatuit pe baiat daca vrea sa faca treaba buna sa cumpere o masina neinscrisa,si un mecanic bun si a rezolvat problema

92193[/snapback]

 

Da, asta e cea mai buna solutie, decat sa cumpere doar motorul, sau piesele pe bucati.

Link to comment
Share on other sites

deci sa intelegem ca schimbarea motorului nu implica doar motorul schimbat si in cel mai bun caz computerul ci si un arsenal intreg de alte componente,lucru greu si foarte costisitor de facut/piesa.

oare amatorii care-si vand bmw urile si precizeaza motor recarosat din 94 au schimbat doar necesarul ca sa mearga masina???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.