Jump to content

sfat elemente caroserie


rain

Recommended Posts

Ca un norocos ce sunt, m`a pocnit un idiot cu nr. de bulgaria, si acum distractie sa`mi fac masina. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi pentru piesele de care am nevoie.. maine dimineata o sa ajung la asigurari sa vad ce raspuns imi dau aia .. pana atunci ma intereseaza urmatoarele

- capota motor

- aripa dreapta fata

- far complet cu semnalizare

- bara fata

- aparatoare noroi roata dreapta fata

- scuturi plastice etc ce implica zona de sub bara fata in partea dreapta, inclusiv roata

E prima oara cand imi loveste cineva masina si nu stiu exact cum se procedeaza.. normal ca eu vreau toate piesele originale, dar nu stiu exact cum se procedeaza.. sau care ar fi producatori buni pentru piesele de care am eu nevoie... orice sfat e binevenit! :)

Maine dimineata o sa fac si o poza ca sa vedeti mai exact avaria...

Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine este sa dai comanda de piese direct la reprezenta daca le iei cu banii tai, daca ti-o faci pe asigurare trebuie sa ai grija ca nesimtitii aia de la servisuri care lucreaza cu asiguratorii aduc cele mai ieftine piese si multe sunt buleli.

Eu de exemplu am avut probleme tot cu un accident usor si m-au scos pe mine vinovat si a trebuit sa imi iau toate piesele singur. Asa ca le-am luat de la repr din buc eu fiind din focsani, dar au fost cei mai promti si mai seriosi si culmea am gasit piese mai ieftine la ei decit la unele magazine de piese auto.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine este sa dai comanda de piese direct la reprezenta daca le iei cu banii tai, daca ti-o faci pe asigurare trebuie sa ai grija ca nesimtitii aia de la servisuri care lucreaza cu asiguratorii aduc cele mai ieftine piese si multe sunt buleli.

Eu de exemplu am avut probleme tot cu un accident usor si m-au scos pe mine vinovat si a trebuit sa imi iau toate piesele singur. Asa ca le-am luat de la repr din buc eu fiind din focsani, dar au fost cei mai promti si mai seriosi si culmea am gasit piese mai ieftine la ei decit la unele magazine de piese auto.

Eu le`as fi luat de la reprezentanta dar costa destul de mult si nu ma fac eu vinovat de accidentul produs... prin urmare costurile reparatiei (teoretic) vor fi suportate de firma asiguratoare .... problema e ca este firma din bulgaria ... am inteles ca aceasta firma ar avea un omolog in romania, la care eu trebuie sa ajung cu dosarul in vederea reparatiei ...

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine este sa dai comanda de piese direct la reprezenta daca le iei cu banii tai, daca ti-o faci pe asigurare trebuie sa ai grija ca nesimtitii aia de la servisuri care lucreaza cu asiguratorii aduc cele mai ieftine piese si multe sunt buleli.

Eu de exemplu am avut probleme tot cu un accident usor si m-au scos pe mine vinovat si a trebuit sa imi iau toate piesele singur. Asa ca le-am luat de la repr din buc eu fiind din focsani, dar au fost cei mai promti si mai seriosi si culmea am gasit piese mai ieftine la ei decit la unele magazine de piese auto.

Eu le`as fi luat de la reprezentanta dar costa destul de mult si nu ma fac eu vinovat de accidentul produs... prin urmare costurile reparatiei (teoretic) vor fi suportate de firma asiguratoare .... problema e ca este firma din bulgaria ... am inteles ca aceasta firma ar avea un omolog in romania, la care eu trebuie sa ajung cu dosarul in vederea reparatiei ...

Si eu am patit cu o asigurare acuma de vro 2 luni. Am intrat in depasire si un alt conducator auto, din fata mea nu sa asigurat ca poate depesi, si a tras pe mine. Noroc ca numai oglinda mi-a rupto, si asigurarea lui trebuia sa-mi schime oglinda... Si acuma urmeaza partea interesantaa........ oglinda cu care vroiau sa-mi schimbe era din dezmembrare, si inca nici nu era original........ ceva porcarie chinezeasca. si am avut noroc ca m-am dus la servis inainte sa-l vopseasca si am vazut ce vroiau sa puna pe masina mea, si dupa aia am facut scandal si am zis ca ma duc la protectia consumatorilor, si dupa aia mi-au schimbat oglinda pe una noua, dar tot nu original. Asa ca ai grija. Exista si o posibilitate daca poti sa te intelegi cu firma asiguratoare, ca sa mergi tu la un service sa-ti faci masina, sa platesti cu banii tai, si dupa aia decontezi la firma de asigurare. Dar nustiu asta cum e exact. Bafta!!!

Link to comment
Share on other sites

in speranta ca cel ce te-a lovit are asigurarea valabila si este facuta pentru masina aia cu care te-a lovit si nu prentru vrun magar sau caruta (s-au mau auzit povesti) trebuie sa procedezi astfel:

 

1 si cel mai important...incearca sa nu dai nici macar un leu de la tine, cu greu o sa-i mai recuperezi, daca nu deloc.

2. daca ai casco si vrei batai de cap 0, te duci la casco si iti fac ei masina si pe urma problema lor cum isi recupereaza banii din Bulgaria, dar este posibil sa nu mai beneficiezi de reducere la prima de asigurare anul viitor, in cazul in care o mai asiguri la ei, pentru ca apari cu dauna, chiar daca ei isi recupereaza banii.

3. Daca vrei sa faci direct pe RCA-ul "bulgarului" vezi daca asigurarea este facuta la o firma de asigurari internationala (ex: Tiriac, Generali...etc). In cazul asta te duci direct la una din sucursalele din orasul tau si deschizi dosarul de dauna...si asta este.

4. in cazul in care firma aia de asigurari este o firma de a lor denumita &%$@#....mergi la RAI (firma de asigurari) ei au contracte internationale si iti repara masina...urmand ca ei sa-si recupereze banii de la asiguratorul vinovatului. (sau suni in Bulgaria la numarul verde de pe asigurarea amului si intrebi cu cine lucreaza in Romania, prin care sa se faca decontul)

 

in oricare dintre situatiile de mai sus procedurile sunt anevoioase, pana la limita scarbei si stai mult cu maisna in service, mai putin cea cu casco in care se rezolva relativ repede (daca ai casco).

 

Indiferent de ce situatie de mai sus alegi, masina o faci doar la reprezentanta BMW, daca vrei piese originale si o manopera buna. Oricat de zmei s-ar da unii ca ei sunt vopsitori buni, ca au vopsit OZN-uri..dupa 3 luni se exfoliaza (din pacate).

Dupa ce deschizi dosarul de dauna, si ai scris negru pe alb ce trebuie schimbat si ce trebuie revopsit, ca sa nu stai mult cu maisna in service, mergi la BMW cu foaia de la asigurare, deschizi un dosar la ei, ei fac o constatare si o factura proforma pe care tot ei o trimit la asigurator.

Asiguratorul este obligat ca in termen de 48 de ore sa dea un raspuns, daca este de acord cu suma propusa sau nu(dar cand primesc proforma de la reprezentanta isi dau acceptul instant).

Odata primit acceptul de la sigurare (adica asigurarea este de acord sa plateasca suma respectiva) ti se face programarea in service la data la care ajung si piesele (pe praful asta iti face programare peste maxim o saptama) te duci cu masina si in maxim 5 zile lucratoare o ai inapoi, fara sa mai astepti vreun alt act, sau confirmare de la asigurare.

 

Multa bafta.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am patit cu o asigurare acuma de vro 2 luni. Am intrat in depasire si un alt conducator auto, din fata mea nu sa asigurat ca poate depesi, si a tras pe mine. Noroc ca numai oglinda mi-a rupto, si asigurarea lui trebuia sa-mi schime oglinda... Si acuma urmeaza partea interesantaa........ oglinda cu care vroiau sa-mi schimbe era din dezmembrare, si inca nici nu era original........ ceva porcarie chinezeasca. si am avut noroc ca m-am dus la servis inainte sa-l vopseasca si am vazut ce vroiau sa puna pe masina mea, si dupa aia am facut scandal si am zis ca ma duc la protectia consumatorilor, si dupa aia mi-au schimbat oglinda pe una noua, dar tot nu original. Asa ca ai grija. Exista si o posibilitate daca poti sa te intelegi cu firma asiguratoare, ca sa mergi tu la un service sa-ti faci masina, sa platesti cu banii tai, si dupa aia decontezi la firma de asigurare. Dar nustiu asta cum e exact. Bafta!!!

 

 

Mestere..faza cu oglinda luata de la dezmembrari nu era manevra de la sigurare, aia era manevra service-ului "de incredere" unde ai reparat masina, ca sa manance si ei o paine. Au dat pe aia veche 50 de lei si la asigurare facturau 1000 de lei...dar i-ai prins si te-au vrajit ca asa a spus asiguratorul.

 

faza 2, dupa ce ai facut scandal, ti-a pus oglinda noua, dar ti-a pus turcism..ca sa fie pretul final mic, sa dea bine la relatia dintre service si firma de asigurari pentru relatii prospere de viitor.

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce deschizi dosarul de dauna, si ai scris negru pe alb ce trebuie schimbat si ce trebuie revopsit, ca sa nu stai mult cu maisna in service, mergi la BMW cu foaia de la asigurare, deschizi un dosar la ei, ei fac o constatare si o factura proforma pe care tot ei o trimit la asigurator.

Asiguratorul este obligat ca in termen de 48 de ore sa dea un raspuns, daca este de acord cu suma propusa sau nu(dar cand primesc proforma de la reprezentanta isi dau acceptul instant).

Odata primit acceptul de la sigurare (adica asigurarea este de acord sa plateasca suma respectiva) ti se face programarea in service la data la care ajung si piesele (pe praful asta iti face programare peste maxim o saptama) te duci cu masina si in maxim 5 zile lucratoare o ai inapoi, fara sa mai astepti vreun alt act, sau confirmare de la asigurare.

Multa bafta.

Sa dea Dzeu sa`ti fie gura aurita, numai ca nu stiu daca cei de la Uniqa ( firma corespondent in Romania cu asiguratorul bulgar) au contract cu Bavaria Motors Constanta, iar cel de la asigurari mi`a spus clar ca nu ma lasa sa o duc la Bavaria ca el nu da nush cat pe manopera la o masina din 2000 ( la faza asta cred k o sa mor cu el de gat) .. deocamdata trebuie sa astept sa vina confirmarea cartii verzi .... apoi ... Dzeu cu mila :)

Link to comment
Share on other sites

Uniqa are contract cu Bavaria Motors!

 

Nicio firma de asigurare nu te poate constange sa mergi la un service ales de ei, iti pot doar sugera si...sa mearga a intimidare...(daca mergi la Bavaria nu-ti decontam). Din cauza asta se face proforma la BMW inainte si ei o trimit la asigurare ca sa fi sigur ca despagubesc, si nu sa afli dupa ce masina e gata ca mai trebuie sa dai tu 30 de mil...

Link to comment
Share on other sites

Uniqa are contract cu Bavaria Motors!

 

Nicio firma de asigurare nu te poate constange sa mergi la un service ales de ei, iti pot doar sugera si...sa mearga a intimidare...(daca mergi la Bavaria nu-ti decontam). Din cauza asta se face proforma la BMW inainte si ei o trimit la asigurare ca sa fi sigur ca despagubesc, si nu sa afli dupa ce masina e gata ca mai trebuie sa dai tu 30 de mil...

E bine atunci ...numai sa vina confirmarea aia k mor ... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.