Jump to content

zgomot roti dupa schimb rulmenti


plat_inio

Recommended Posts

Salutare tuturor.

Deschid un topic cu speranta ca ma puteti ajutati cu niste sfaturi, pentru urmatoarea problema: am schimbat rulmentii la rotile din spate (cei originali erau marca KOYO, iar cei care i-am pus sunt ROULEX (o firma daneza, din ce am gasit pe net, membra a Jpgroup).

Baietii din Tunari (acolo, i-am schimbat) au lucrat frumos, curat si cu grija. Timp: aproximativ 2 ore. Dupa ce am plecat au inceput sa se auda niste zgomote ciudate la roti, in special, adica mai tare, cand puneam frana. La cea din dreapta era un fel de atingere discontinua, ca un fel de scartait, iar la cea din stanga un fel de "chitait". Zgomotul se auzea mereu, in mers, dar la peste 10km/h. A doua zi am mers inapoi, iar dupa vreo 3 ore de umblat pe la roti, problema a ramas aceeasi. Au mai slefuit placutele, discurile de frana, dar tot degeaba. Finalul a fost ca "din cauza ca s-a umblat la ele nu mai calca bine placutele pe discuri si ca in timp nu vor mai scartai" si ca sa revin dupa cateva zile daca nu dispare. Facand niste teste cu ea, s-a constata ca, acum dupa ce s-a mai umblat la ele, daca apesi frana nu se mai aude nimic.

Parerea mea este ca nu e de la placute, din moment ce zgomotul a ramas acelasi si dupa slefuirea lor si a discurilor.

Am plecat de acolo, si, tot ascultand zgomotele mie mi se pare ca in loc sa dipara se accentueaza. Mentionez ca frana de mana, inainte tinea foarte sus, iar acum, am impresia, ca nu prea mai tine deloc.

Acestea fiind spuse, pana sambata, cand ma voi duce inapoi, daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi, v-as ramane recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

si eu am schimbat pe fata la o roata...si tot asa se aude ca si cum ar atinge ceva la roata...un zgomot discontinuu..cred ca ating placutele de disc...inca nu am gasit o solutie...dar cred ca trebuie schimbat discul cu unul nou... Edited by danielt
Link to comment
Share on other sites

plat_inio, saboÞii frânei de mânã cum Þi i-a reglat? posibil sã-i fi strâns prea tare, ºi freacã de discul de frânã.

Dar dacĂŁ zici cĂŁ nu prea Ăžine deloc, cred cĂŁ Ăži i-au reglat prea slab.

Eu cred cĂŁ e din reglajul saboĂžilor, sau posibil sĂŁ nu fie un mecanism de la saboĂži la locul lui Âşi freacĂŁ/atinge pe undeva...

Link to comment
Share on other sites

danielt: Discurile sunt bune, nu am de ce sa le schimb, mai ales ca le-au si slefuit la strung, deci daca ar fi fost denivelari pe suprafata lor ar fi trebuit sa dispara. Plus ca nu sunt niic ovalizate, deoarce nu se simte nimic in volan nici la viteze mari (i-am facut proba si cu 120km/H)

roby_m: Cand pun frana, indiferent de viteza, nu se mai aude nimic. De asemnea, nu se simte nimic in volan, totul merge ca inainte, exceptand zgomotele astea disperante.

IulianC : O sa ii pun sa verifice si sabotii de frana, sper sa fie de acolo si sa se rezolve. Apropo de asta: cand trag frana de mana se actioneaza si placutele de frana si sabotii sau doar sabotii? Am verificat mai bine frana de mana si tine foarte, foarte sus, dar in mers, daca o trag nu imi opreste masina.

Ionatan : Nu au dat tabla jos. Au dat discurile, sabotii si planetarele.

Link to comment
Share on other sites

danielt: Discurile sunt bune, nu am de ce sa le schimb, mai ales ca le-au si slefuit la strung, deci daca ar fi fost denivelari pe suprafata lor ar fi trebuit sa dispara. Plus ca nu sunt niic ovalizate, deoarce nu se simte nimic in volan nici la viteze mari (i-am facut proba si cu 120km/H)

roby_m: Cand pun frana, indiferent de viteza, nu se mai aude nimic. De asemnea, nu se simte nimic in volan, totul merge ca inainte, exceptand zgomotele astea disperante.

IulianC : O sa ii pun sa verifice si sabotii de frana, sper sa fie de acolo si sa se rezolve. Apropo de asta: cand trag frana de mana se actioneaza si placutele de frana si sabotii sau doar sabotii? Am verificat mai bine frana de mana si tine foarte, foarte sus, dar in mers, daca o trag nu imi opreste masina.

Ionatan : Nu au dat tabla jos. Au dat discurile, sabotii si planetarele.

Doar saboÞii sunt Împinºi pe partea circularã a discului, pe partea inferioarã. E exact ca sistemul de tamburi.Partea circularã a discului Þine loc de tambur. PlãcuÞele sunt strânse pe disc doar la frâna de picior.

ªi mie Îmi Þine foarte sus frâna de mâna,doar cã Þine foarte bine acolo sus, cred cã aºa s-a vrut din fabricã. ªi aºa am mai vãzut ºi la altele.

ªi mie când mi s-a schimbat rulmentul la o roatã de pe spate s-a reglat la limita superioarã, astfel Încât sã fie la distanÞã f. micã În mers, ºi tot Þine sus.

Pai mi se pare normal sĂŁ nu Ăži se opreascĂŁ din mers, ci doar sĂŁ te ĂŽncetineascĂŁ Âşi sĂŁ se opreascĂŁ la viteze f. mici.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.