Jump to content

Recommended Posts

S-au rebrănduit dar au rămas aceleaşi funcţionare comuniste care nu ştiu cum se foloseşte computerul de l-au primit spre uz.

 

In fine, problema mea e ca m-am chinuit ca naiba sa obtin un credit de consum de nevoi personale in luna august. Am venit, constant, ok, legal, trecut in cartea de munca, precum si alte specializari ce trebuiesc notate in aceiasi carte de munca deshisa in 2004 (la 20 ani).

 

Ideea e in felul urmator:

 

Pe langa ca la intocmirea dosarului mi-au cerut documente gen extrasele de cont ale firmei unde lucrez ca salariat (nu actionar, nu consiliul administrativ, etc.), mi-au cerut alte 2 contracte pe care le mai am cu o alta banca (nu figureaza la documentatie necesara) iar colac peste pupaza, dupa ce au avut toate documentele, m-au sunat intr-o frumoasa zi de vineri cand eram prin Craiova (documentatie depusa in Bucuresti) cum ca in adeverinta nu figureaza ambele nume ale parintilor si din acest motiv nu-mi pot oferi creditul. Erau insa dispusi sa-mi dea adeverinta sa o refac la birou insa le-am explicat ca nu stiu cum sa ma teleportez si ca mai bine o amanam pe luni.

Luni am luat adeverinta, am returnat-o marti, eram in plin sezon de vanzari si nu m-am putut misca mai repede.

Cand am dus-o inapoi, VITA de functionara de la ghiseul de credite m-a sfatuit sa i-o inmanez in mod direct superioarei, care a avut amabilitatea sa-mi spuna ca e cam tarziu si ca ea nu crede ca mai am sanse sa obtin creditul (de parca intre timp am fost trecut pe FBI top 10 most wanted sau mai stiu eu ce).

 

Toate ca toate, nu ma asteptam sa obtin in perioada asta tulbure un credit insa m-am dus azi sa-mi recuperez dosarul, deoarece am niste documente in original lasate de care am nevoie. Cand ajung acolo, surpriza....cica am semnat de primire :) . Mi-a spus asta o casiera (ca ei acolo n-au functii bine definite, eventual dir. generala mai da cu mopul in pauze...in fine...). Reprezentanta pe credite era la specializare la Alba.....bravo ei.

 

Le-am facut o reclamatie la opc (anpc), n-am nimic in scris, acum...... cum ma mai leg de ei?? Ce le pot face? E ok sa o astept la drum de seara cu o caramida pe directoarea sucursalei?

 

..ultima intrebare nu necesita raspuns din partea voastra :lol:

 

Este vorba despre sucursala Stefan cel Mare. Am fost la o agentie de cartier si am primit o asistenta de nota 11 insa acolo (Stefan cel Mare) stai ca vita in picioare, nici o canapea n-au asezat la misto pe undeva, angajatele sunt frustrate iar cea cum intri pe stanga are fata de cazan si se vede ca-i pusa pe pile caci freaca "duda" toata ziua (da, mi-am pierdut o zi intraga pe acolo cand am depus dosarul, nu mai spun ca mai vin clienti sa lase hartii si sa mai puna intrebari cat timp incerci sa ai o discutie cursiva cu careva).

 

Imi scuzati eventuala exprimare nepotrivita si mizez pe ajutorul vostru detaliat.

Cu multumiri

Edited by CRM
Link to comment
Share on other sites

CEC Bank, niste functionare ignorante comuniste

 

Foarte bine si corect spui in titlu, intradevar si mie imi lasa exact aceiasi impresie de fiecare data cand intru in orice sediu CEC BANK , nu sunt pregatite pt a da detalii despre serviciile lor iar daca le atragi atentia sriga ca disperatele ca si cum eu sunt vinovat pt ca ele nu stiu sa-si faca treaba

 

Unul din exemple , am dorit o cerere sa pot platii anumite facturi direct de pe internet cu cardul cum ar fii vodafone , raspunsul a fost NU SE POATE :)

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

la sucursala de la Piata Galati e super ok. functionarele politicoase, totul a fost scurt si la obiect. am ajuns la concluzia ca firma nu conteaza prea tare. peste tot sunt oameni nesimtiti, insa din cand in cand mai dai si peste oameni ok care-ti fac ziua mai buna.
Link to comment
Share on other sites

problema e ca mi se pare ca CEC BANKul nu plateste nici pe jumatate fata de celelalte banci (de unde reies frustrarile si lipsa de interes)... pe de alta parte, angajatii de front office nu sunt nici de acelasi gen, nu-s neaparat absolventi de facultate, sunt batrani si putin depasiti de volumul de munca, programele de calculator si tot asa... multe agentii CEC BANK arata a poste vechi iar functionarele sunt fix de acelasi gen ca la posta.

pe de alta parte trebuie sa recunosc ca am avut experiente placute de fiecare data cu agentia de la piata unirii (sf vineri).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Acum am vazut ca sunt pe topic ceva reply-uri, nu ma asteptam.

 

....pai bani ii iau cu zambetul pe buze :) . Si pe mine m-au pus sa-mi fac un cont in prealabil....indiferent ca primesc sau nu aprobare ("trebuie la dosar dom'le"). Imediat l-au creat, fara probleme....contul

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Intre timp mi-a adus directoarea dosarul la birou, personal (si in ideea incheierii unui contract de creditare cu firma mea angajatoare dar......n-a fost sa fie :) )

Evident, politetea ei in exces statea la baza ideii de evitare a unui eventual proces. O meritau. Contractul meu de munca era la ei, asemenea si fisa fiscala. Ambele IN ORIGINAL caci ASA AU CERUT.

Apoi.....cum sa nu ma enervez cand ma duc sa le iau inapoi si-mi spun ca defapt am fost si le-am luat......

 

Cica directoarea venea de la BCR, RIB si altele (cu experienta). E adevarat ca initial m-a sunat o aghiotanta sa-mi spuna sa merg la ei (hahahaha), apoi ca sa merg la ei sa vorbesc cu directoarea, apoi m-a sunat direct directoarea unitatii.

 

ANPC functioneaza :lol:

 

Oricum.....aveau niste texte ieftine: "Daca puteti, dorim sa veniti aici sa clarificam, caci am primit instiintarea pe fax si nu se intelege exact ceea ce scrie...stiti...e fax....". Hai sictir!

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat creditul pt E60 de la ei. Pe langa faptul ca am obtinut o dobanda mica si fixa la credit in lei (pe vremea cand se putea asta) dar si persoanele de acolo au fost de zahar. Si functionarele si directorul surcursalei. NISTE DOMNI SI NISTE DOAMNE!

 

si sociabile, si deschise, si intelegatoare.

 

A fost un cerc vicios de genul, am dat la BMW avansul, ei nu incheiau plata pana nu plateam toti banii iar creditul nu era aprobat pana nu se stia seria de sasiu a masinii care era in fabrica. Asa ca asteptam, euro crestea etc. Insa cand a primit BMW (BanatCar) seria de sasiu nu numai ca m-au instintat direct pe mine dar dupa ce le-am spus ca iau credit prin CEC au colaborat direct cu ei. Au cerut acte direct la CEC, cei de la CEC direct de la BMW...

 

Eu eram informat din cand in cand cu ce se petrece. Am fost cu colaborarea dintre ei scutit de ceva timp pierdut si drumuri aiurea. Deci per total un mare PLUS si nota 10 pt cei de la CEC.

 

Mentionez ca e surcursala CEC din Timisora, cea din centru.

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca atunci cand au de acordat vreun credit, la care castiga evident, sunt oameni normali. Dar sa te fereasca Dumnezeu sa platesti vreo amenda la ei, vreo taxa, sau mai stiu eu ce, in era comunismului esti direct, abia se mista comunistele alea, nu am vazut o persoana mai tanara de 45 de ani acolo, cu alte cuvinte, dinainte de '89 sunt intepeniti in scaune.
Link to comment
Share on other sites

sa va mai spun o faza cu cec-ul :)

Directorul pentru care lucrez este cetatean strain si trebuia platita o taxa pentru niste acte de rezidenta. Evident, aceasta taxa se putea plati in principiu numai la cec.

Taxa consta in echivalentul in ron a 120 euro INSA la plata in ron era nevoie si de buletinul de schimb din ziua respectiva, pentru suma respectiva.

 

Nu au vrut sa efectueze de nici un fel un schimb in sucursala (nici euro-ron, nici ron-euro-ron :D ). Motivul: spalare de bani :) :) :lol:

 

Ne-am dus la un Millenium care era in zona, am schimbat si am platit fara probleme.

 

Cum spune si Bala, in alta sucursala am dat si de persoane mai "dezghetate", insa nu si cand am avut nevoie :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.