Jump to content

Inlocuiesc parbrizul


Recommended Posts

Urmeaza sa inlocuiesc parbrizul la BMW-ul meu 520 D din 2001. Nu am de gand sa merg la Bavaria, pentru ca nu este agreata de asigurator, ceea ce inseamna ca trebuie sa achit eu toata suma in avans si apoi sa-mi recuperez banii. Voi merge la un service unde ii cunosc pe baieti. As vrea sa stiu, insa, ca sa-i pot avertiza inainte de a dezlipi vechiul parbriz: este necesar sa fie atenti la vreo conexiune prin cablu intre parbriz si calculatorul masinii? Pentru ca parbrizul meu este prevazut cu senzor de ploaie. Iar dupa aceea, trebuie resetata vreo eroare, astfel incat calculatorul sa recunoasca noul parbriz? Va multumesc frumos
Link to comment
Share on other sites

Nu e nici o problema, sensorul este lipit pe parbriz. Va trebui sa desprinda cutiuta aia de dupa oglinda interioara. Sa fii atent sa cumperi parbriz cu loc pentru sensor.

 

Asadar senzorul nu este in parbriz, ci pe parbriz, in interior. El nu ,,simte'' ploaia, umezeala, ci o ,,vede''. Ceea ce inseamna ca senzorul nu se inlocuieste odata cu parbrizul, iar calculatorul nu va simti nici o eroare. Multumeeeesc!!!

Link to comment
Share on other sites

Nu e nici o problema, sensorul este lipit pe parbriz. Va trebui sa desprinda cutiuta aia de dupa oglinda interioara. Sa fii atent sa cumperi parbriz cu loc pentru sensor.

 

Asadar senzorul nu este in parbriz, ci pe parbriz, in interior. El nu ,,simte'' ploaia, umezeala, ci o ,,vede''. Ceea ce inseamna ca senzorul nu se inlocuieste odata cu parbrizul, iar calculatorul nu va simti nici o eroare. Multumeeeesc!!!

92477[/snapback]

 

Nu o vede. O simte. Dar nu e in parbriz, e in contact cu parbrizul..

Link to comment
Share on other sites

Nu pune parbriz aftermarket.Este posibil sa nu mai functioneze corect senzorul de ploaie/lumina.

 

Voi comanda parbriz nou, pentru ca intra pe asigurare. Am vorbit cu cei de la service si mi-au spus ca parbrizul costa in jur de 8 milioane iar manopera vreo 11 milioane (!!!). Se inlocuieste si chederul, care nu mai poate fi salvat la dezlipire. Asadar, si senzorul de lumina se afla tot acolo, impreuna cu cel de ploaie. Masina mea nu este prevazuta cu senzor de lumina, dar as putea, oare, sa-i pun acum? Cat ar costa si ce interventii suplimentare (de manopera) ar trebui facute?

Link to comment
Share on other sites

Tine cont ca dupa schimbarea parbrizului sistemul ( rain sensor) trebuie initializat.

 

Mai vorbeste-mi despre asta. De ce ar trebui reinitializat, atata timp cat senzorul de ploaie nu va fi schimbat, ci doar scos din locasul lui si apoi asezat intr-un alt locas al unui alt parbriz? Pe de alta parte, reinitializarea cum se face? Pe tester, nu?

Link to comment
Share on other sites

Principiul de functionare al "detectorului de ploaie" depinde de caracteristicile optice ale parbrizului. De aceea el trebuie ajustat la schimbarea parbrizului in functie de parametrii optici ai acestuia.

Initializarea se poate face doar cu testerul.

In mod sigur functioneaza si fara aceasta initializare, dar nu mai are aceeasi acuratete probabil.

 

Nu ti-as recomanda sa schimbi parbrizul altundeva decat AB. Eu am avut o serie de experiente nefericite cand am schimbat in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

Nu pune parbriz aftermarket.Este posibil sa nu  mai functioneze corect senzorul de ploaie/lumina.

 

Asadar, si senzorul de lumina se afla tot acolo, impreuna cu cel de ploaie. Masina mea nu este prevazuta cu senzor de lumina, dar as putea, oare, sa-i pun acum? Cat ar costa si ce interventii suplimentare (de manopera) ar trebui facute?

92674[/snapback]

 

 

Depinde de anul de fabricatie.Daca nu ma insel ,toate au si senzor de lumina la sfarsitul lui 2001.

Daca are si senzor de lumina trebuie schimbat switch-ul de comanda.Din pacate optiunea nu este oferita ca retrofit,deci trebuie sa gasesti pe cineva la un service BMW care sa vrea si sa fie in stare sa faca codificarea necesara.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.