Jump to content

Otetul in calorifer


adi1987

Recommended Posts

Am auzit si eu de aceasta poveste dar cred ca te chinui degeaba... Daca solutiile de curatzat nu functioneaza de ce ar functiona otetul ? Daca era asa de ce nu au pus otet in solutiile alea de curatzat?

Poate totusi a incercat cineva de pe forum si primesti un raspuns clar...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

m-am hotarat sa incerc si varianta "babeasca" otet in caloriferul de incalzire....ca vad ca solutiile de curatat piatra nu au niciun efect! aveti ceva pareri, oare fac bine sau ma chinui degeaba? :) mi-e groaza k vin frigurile si caldura in masina mea......15% maxim :lol:

otetul dizolva piatra, depunerile de calcar, gips inclusiv coaja de ou :)

poti sa incerci si sa lasi otetul min. 24h sa acctioneze. lucrand in domeniul tehnicii dentare si eu am curatat un bol pe peretele caruia era un strat gros de depunere veche de ani de zile. stratul efectiv s-a facut pasta si s-a curatat usor prin stregere cu o carpa. de ex. si Cilit bang contine printre altele otet, de aceea curata asa de bine. bafta !

Link to comment
Share on other sites

nu pierd nimik daca incerc, castig un miros in masina :)

oare cat timp sa il las in calorifer pana sa il clatesc?

 

nu pierd nimik daca incerc, castig un miros in masina :lol:

oare cat timp sa il las in calorifer pana sa il clatesc?

 

 

 

asta m-a pus pe ganduri: http://forum.4tuning.ro/324-zona-tehnica-f...mul-racire.html

Link to comment
Share on other sites

nu pierd nimik daca incerc, castig un miros in masina :lol:

oare cat timp sa il las in calorifer pana sa il clatesc?

 

nu pierd nimik daca incerc, castig un miros in masina :)

oare cat timp sa il las in calorifer pana sa il clatesc?

 

 

 

asta m-a pus pe ganduri: http://forum.4tuning.ro/324-zona-tehnica-f...mul-racire.html

am scris mai sus. 24 ore. :)

ca sa nu ramana mirosul, trebuie sa clatesti bine cu apa de cateva ori dupa tratamentul cu otet.

Edited by Kiss Zsolt
Link to comment
Share on other sites

nu pierd nimik daca incerc, castig un miros in masina :)

oare cat timp sa il las in calorifer pana sa il clatesc?

 

nu pierd nimik daca incerc, castig un miros in masina :)

oare cat timp sa il las in calorifer pana sa il clatesc?

 

 

 

asta m-a pus pe ganduri: http://forum.4tuning.ro/324-zona-tehnica-f...mul-racire.html

am scris mai sus. 24 ore. :lol:

 

scz nu am observat, ms mult :)

Link to comment
Share on other sites

Poate ai depuneri de coaja de ou in radiator... :)

A functionat pe post de cuibar masina? :)

:). esti foarte funny! incearca acasa ! iei un ou si un pahar cu otet alimentar. coaja de ou (calciu)e foarte tare numai ca nu e rezistenta din moment ce e subtire, de aceea ne e usor s-o spargem. baga oul in paharul cu otet (daca vrei numai pana la jumatate). si vezi dupa 24 de ore ce se intampla :lol:

asemenea depuneri calcaroase, calcificate se formeaza in timp si in caloriferul masinii care obtureaza cursul apei, antigelului.

cel mai indicat ar fi ca respectivul sa demonteze acel calorifer, si sa-i puna niste dopuri dupa ce a turnat otetul in ea. dua ce a stat asa o zi, sa o scuture bine, ca depuerile inmuiate sa se desprinda de pe peretii interiori, iar dupa aceea sa scoata dopul si sa deverse continutul. caloriferul demontat e si mai usor de clatit cu jet de apa de la retea (jetul sa nu fie ff puternic, sa nu crape ceva).

numai bine.

Edited by Kiss Zsolt
Link to comment
Share on other sites

iei un ou si un pahar cu otet alimentar. coaja de ou (calciu)e foarte tare numai ca nu e rezistenta din moment ce e subtire, de aceea ne e usor s-o spargem. baga oul in paharul cu otet (daca vrei numai pana la jumatate). si vezi dupa 24 de ore ce se intampla :)

 

Da stiu... Am incercat cu lamaie pe niste fildesh si a functionat... ( de fapt niste sare de lamaie) Acum am facut legatura ca si otetul e acru si are aceleasi proprietati...

Am incercat sa albesc niste clape la un pian... Dupa 24 de ore cam bagai unghia in fildesul respectiv... Dupa ce am clatit clapa respectiva si am lasat-o sa se usuce 24 de ore a revenit la duritatea initiala ( dar si-a pastrat si culoarea galbena... :lol: )

 

Deci in concluzie radiatorul se poate curata si cu solutie facuta din sare de lamaie...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

eu am desfundat calorifer de caldura cu otet dupa ce umpli radiarorul cu otet (nediluat) il lasi aproximativ 30 de min dupa care il lovesti pe toata suprafata usor cu o bucata de lemn moale (brad) faci chestia asta cam 2-3 ore depinde cat e de murdar poti sa mai schimbi otetul dar inainte sa il pui pe masina sa il clatesti bine mult succes
Link to comment
Share on other sites

eu am desfundat calorifer de caldura cu otet dupa ce umpli radiarorul cu otet (nediluat) il lasi aproximativ 30 de min dupa care il lovesti pe toata suprafata usor cu o bucata de lemn moale (brad) faci chestia asta cam 2-3 ore depinde cat e de murdar poti sa mai schimbi otetul dar inainte sa il pui pe masina sa il clatesti bine mult succes

 

adica ai stat 2 ore si ai dat cu bata in masina ?!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 2 ani am avut o nova si am bagat otet de mere ca asa auzisem eu ca se curata....Am mers vreo 100 de km in 2 zile,toate bune si frumoase,am dat drumul la otet s-a curatat cat de cat radiatorul,l-am spalat super bine cu apa si parea destul de curat,dar dupa un timp a inceput sa cedeze pe la imbinari,la lipituri in vreo 3 locuri...Zic dupa un timp ceea ce inseamna vreo 2 luni....si am si incercat sa-l cositoresc,si de cate ori incercam sa-l lipesc trebuia sa dau apa afara din el si de fiecare data ieseau numai depuneri....Eu cred ca otetul chiar daca il dai afara si speli radiatorul,el tot continua sa actione si intr-un final incepe sa corodeze!!!
Link to comment
Share on other sites

eu am desfundat calorifer de caldura cu otet dupa ce umpli radiarorul cu otet (nediluat) il lasi aproximativ 30 de min dupa care il lovesti pe toata suprafata usor cu o bucata de lemn moale (brad) faci chestia asta cam 2-3 ore depinde cat e de murdar poti sa mai schimbi otetul dar inainte sa il pui pe masina sa il clatesti bine mult succes

 

si a avut vreun efect notabil?

Link to comment
Share on other sites

Acum 2 ani am avut o nova si am bagat otet de mere ca asa auzisem eu ca se curata....Am mers vreo 100 de km in 2 zile,toate bune si frumoase,am dat drumul la otet s-a curatat cat de cat radiatorul,l-am spalat super bine cu apa si parea destul de curat,dar dupa un timp a inceput sa cedeze pe la imbinari,la lipituri in vreo 3 locuri...Zic dupa un timp ceea ce inseamna vreo 2 luni....si am si incercat sa-l cositoresc,si de cate ori incercam sa-l lipesc trebuia sa dau apa afara din el si de fiecare data ieseau numai depuneri....Eu cred ca otetul chiar daca il dai afara si speli radiatorul,el tot continua sa actione si intr-un final incepe sa corodeze!!!

 

Tu ai bagat otet si ai mers cu el in loc de lichid de racire respectiv apa ? Din cate stiu eu trebuie bagat otet si lasat singur sa actioneze fara sa se foloseasca radiatorul in timpul asta, adica fara sa mearga motorul. Cel mai indicat cred ca este sa dai chiar radiatorul jos ca sa il clatesti bine dupa operatiunea cu otetul, inainte sa-l pui pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.