Jump to content

probleme rulment spate


benkenobi

Recommended Posts

vineri am fost la un service sa schimb un rulment la raoata dreapta spate. Bmw e36 an 95. dupa ce am demontat tot , am scos bratul cu fuzeta cu tot si cu planetara in ea.

apoi a inceput calvarul. 5 ore am tot incercat sa scot nenororita aia de planetara. nu a vrut sa se miste deloc.

am incalzi cu lampa, am bagat degripant la greu, curgea pe langa caneluri si iesea pe cealalta parte, dar planetara tot nu se misca.

am fortat planetara la ciocan de 2 kg, la presa si tot degeaba.

sa fi facut rulmentul un prag in fuzeta sa ce? asa ceva nu a mai vazut niciodata.

 

va rog sa-mi dati slutii sau cine are o presa mai mare de 300 barr. ultima slutie cred ca este cumpararea de la sh a unui alt ansamblu.

desi nu prea ma incanta ideea.

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ai grija la fuzeta, cineva a batut mai mult in ea, si a crapat-o, in incercarea sa scoata rulmentul.

pentru rulment gasesc presa. planetara este problema. momentan am scos piulita din capul planetarei si mergf ara ea. sper sa se

produca o minune astfel incat planetara sa se degripeze. mai mult de atat nu mai stiu ce sa fac.

Link to comment
Share on other sites

azi am rezolvat problema. am reusit sa scot planetara din fuzeta ( a iesit foarte usor), am schimbat rulmentul, am schimbat sabotii ( ferodo -136 lei), am indepartat pragul format la interiorul tamburului din cauza uzurii ( l-am aschiat cu un biax), apoi a urmat ul alt calvar.

efectuarea geometriei. spun "calvar" pentru ca toate suruburile se desfac extrem de greu. inclusiv bieletele de directie de la rotile fata. deh, masina de 14 ani, neumblat vreodata pe dedesubt...........

grosimea ferodoului la sabotii de frana era de cca 1-1,5 mm.

costuri: rulment 110 lei (cu reducere 10%), lichid de frana dot 4 (10 lei), degripant (14 lei), total manopera-100 lei ( tinand cont ca mecanicul este fratele meu, am dat si o sticla de chivas regal :) ca doar vin sarbatorile in curand.)

 

seara buna tuturor.

off topic- sunt uimit sa vad ca in ultima perioada majoritatea accidentelor grave sunt produse de soferi cu bmw-uri ( mai vechi sau mai noi).

Link to comment
Share on other sites

Si pana la urma..cum a iesit planetara? S-a "deblocat" cand ai mers fara piulita cu ea sau cum?

Ma gabdesc ca e posibil vreodata sa schimb si eu rulmentii si macar sa stiu ce am de facut....

 

Multam frumos!

 

 

am bgat la greu degripant si l-am lasat sa actioneze aproape doua saptamani. nu stiu cat de mult a contat faptul ca am mers si fara piulita in capul planetarei.

oricum un lucru este sigur- toate piulitele de pe dedesubtul masinii se desfac ingrozitor de greu. degripantul este solutia lasat mult timp sa actioneze si poate o lampa de sudura autogen penru incalzit.

personal ma ingrozesc la gandul ca ar trebui sa schimb vreodata rulmentul la cealalta roata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.