Jump to content

Rulmenti e36


pyu

Recommended Posts

da. au inel de etansare, astfel incat nu poti sa adaugi vaselina in colivie. unii a nel de metal altii de cauciuc. depincde de producator.

 

Asa stiam si eu....acea protectie nu se scoate pentru gresare..

Solutia este cea radicala in cazul uzurii...Inlocuirea

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat rulmentii pe spate si nu ai acces la ei asa usor...

daca huruitul e de la rulmenti trebuie sa ii schimbi... ridici masina pe elevator si daca face urat cand invarti roata inseamna ca sunt dusi... la mine aveau joc si huruiau de parca era cauta :)

Ca sa ii schimbi trebuie sa dai dai jos tamburul si sa desfaci piulita de la planetara, apoi cu o presa extragi fuzeta care va iesi impeuna cu o parte din camasa interioara a rulmentului... apoi de pe brat trebuie sa scoti o siguranta si sa scoti camasa exterioara a rulmentului si ce a mai ramas din el... eu am dat si bratul jos...

 

Rulmetii noi aveau o vaselina verde...

Link to comment
Share on other sites

Aha...

Ulei in grup vad ca este, ori imi fac anvelopele zgomot (225/60/15), ori un rulment... :)

Si cred ca zgomotul a inceput sa se auda cand am pus anvelopele astea.

 

Si la mine huruie la o anumita viteza,destul de sesizabil.Am fost in service la o constatare,iar rulmentii,flansa cardan si grupul sunt ok.Posibil sa fie de la cauciucuri,altceva nu stiu ce sa zic.

Link to comment
Share on other sites

Aha...

Ulei in grup vad ca este, ori imi fac anvelopele zgomot (225/60/15), ori un rulment... :)

Si cred ca zgomotul a inceput sa se auda cand am pus anvelopele astea.

 

Si la mine huruie la o anumita viteza,destul de sesizabil.Am fost in service la o constatare,iar rulmentii,flansa cardan si grupul sunt ok.Posibil sa fie de la cauciucuri,altceva nu stiu ce sa zic.

 

si la mine huruie la o anumita viteza, dar buba este un rulment. daca ar fi anvelopele de vina ar trebui sa huruie mereu si mai ales la viteze mari.

Link to comment
Share on other sites

la mine huruitul se auzea de la 50-60km/h dar era insuportabil... dupa ce treceam peste 115-120km/h parca se uniformiza zgomotul si era putin mai bine... dar problema mea era de la rulmenti.. dupa ce i-am schimbat nu am mai avut acel huruit
Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar insuportabil, se aude, dar mai slab, si ori la 50, ori la 120, se aude cam la fel.

pune-ti rotile vechi si vezi daca mai huruie cu ele , asa iti dai seama cel mai bine daca e de la anvelope sau rulmenti

Nu le mai am :)

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar insuportabil, se aude, dar mai slab, si ori la 50, ori la 120, se aude cam la fel.

 

de la rulment/i :)

Mai astept sa vad ce se intampla, mai ales ca bataia a aparut doar dupa ce am pus anvelopele mai late...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.