Jump to content

X5 3.0d - Titanium Silver


AlterEgo

Recommended Posts

In materie de SUV-uri, mai bine de atat nu o sa gasesti - asta o spun cei de la Top Gear, cu toata predispozitia lor de a pune intotdeauna pe locul 1 o masina britanica.

 

Am pana in acest moment putini km cu masinuta de fata, dar sunt ferm convins ca au dreptate. Imi place stilul ei, designul exterior si interior, confortul si rigoarea cu care se tine pe roti, chiar atunci cand conducatorul ei uita ca legile fizicii sunt valabile pentru toti. Si toate aceste calitati pe o caroserie care raspunde perfect necesitatilor unei familii cu copii.

 

Destule vorbe, nu vreau sa transform topicul intr-o "Oda pentru Ix Cinci"... asa ca iata date si poze:

 

BMW X5 3.0d – 235CP

Vopsea metalizata Titanium silver

Piele Nevada Black

Directie activa

Roata de rezerva de urgenta

Sistem de alarma

Praguri laterale de aluminiu

Pachet Sport

Bare longitudinale pe acoperis

Plasa de separare portbagaj

Covorase din velur

Oglinda retrovizoare interioara cu functie automata antiorbire

Pachet fumatori

Scaune reglabile electric cu memorie

Scaune incalzite electric pt conducator auto si pasager dreapta fata

Sistem spalare faruri

Sistem de asistare la parcare (PDC)

Senzor de ploaie si faruri automate

Faruri xenon pt faza lunga si faza scurta

Aer conditionat automat cu 2 zone

Control automat al vitezei de croaziera cu functie de franare

Sistem de navigatie Professional

Sistem de difuzoare HiFi( 10 difuzoare )

DVD changer pt 6 DVD-uri

Geamuri cu protectie solara BMW Individual

Jante din aliaj usor Y-spoke 20'' tip 214 cu anvelope mixte

Finisaje interioare cu aplicatii de aluminiu cu striatii longitudinale

PACHET AERODINAMIC

 

In plus masina a venit cu oferta deja clasica - Asistena Paneuropeana gratuita si BMW Basic Service Inclusive - 5 ani/100.000 km - schimb ulei motor, filtru ulei motor, microfiltru polen, bujii, lichid de frana inclusiv costul manoperei (valoare 1600 de euro - bonus).

 

Pentru ca o sa fiu intrebat: pret de lista 76.280 (cu tot cu TVA, fara taxa de prima inmatriculare). Am obtinut un discount cinstit de la cei de la MHS plus oferta de finantare cu 0% (40% avans, 2 ani).

 

Apropo de cei de la MHS, desi ca persoane sunt foarte de treaba si doritori sa ajute, in aces caz au avut nevoie de 2 saptamani sa imi livreze masina aflata deja pe stoc - strict din motive de organizare a companiei mama, Bavaria. Anyway, masina e in posesia mea si asta conteaza acum.

post-25000-1258241428_thumb.jpg

post-25000-1258241579_thumb.jpg

post-25000-1258241655_thumb.jpg

post-25000-1258241772_thumb.jpg

post-25000-1258241864_thumb.jpg

post-25000-1258241946_thumb.jpg

post-25000-1258241990_thumb.jpg

post-25000-1258242040_thumb.jpg

post-25000-1258242091_thumb.jpg

post-25000-1258242136_thumb.jpg

post-25000-1258242175_thumb.jpg

post-25000-1258242209_thumb.jpg

post-25000-1258242248_thumb.jpg

Edited by AlterEgo
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa foc, vroiam sa imi iau si eu x6 gri dar pana la urma m am decis tot la negru

 

Foarte miºto, sã o stãpâneºti sãnãtos. Dar am ºi eu o nelãmurire... la ce foloseºti atâtea maºini?

Nu imi dau seama exact, ma intrebi pe mine sau pe Alex. Sau poate ca as dori sa il intrebi pe Alex... :)

Daca totusi la mine te referi :) raspunsul oficial ar fi urmatorul: este parcul auto al firmei pe care o conduc (consultanta & management), iar eu am fost implicat direct in achizitia fiecareia. Nu le conduc singur dupa cum intuiesti, ci si cei apropiati si care ma ajuta totodata in activitate.

De ce spuneam ca asta ar fi raspunsul "oficial"? Pentru ca nu as sti ce sa raspund la intrebarea "Dar de ce nu ai cumparat 5 Logan diesel?". Ma mai linistesc putin cand citesc posturile altora pe forum si imi dau seama ca nu sunt singurul cu problema asta. :lol:

Edited by AlterEgo
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa.Pacat ca este diesel.

Bavaria... nu e deloc pacat ca este diesel. Poate ca daca ar fi fost benzina ar fi fost mai bine... :) dar nu e pacat ca e diesel. E un motor cu o clasa peste orice alt diesel al unei alte marci si care ofera destule la orice capitol. Iar pus langa un benzinar, mai are suficiente calitati care sunt foarte importante in utilizarea zilnica (nu numai consumul).

M-ar fi tentat sa astept aparitia X5M showroom, chiar cochetam cu ideea, sunt convins ca e o bomba... dar dupa cum viitorul va dovedi asta va fi o masina care se va vinde mai mult in Rusia si in Orient. Pentru ca va fi doar o nisa fara un fundament logic si pentru ca nici nu va fi un M in acceptia traditionala.

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa.Pacat ca este diesel.

Bavaria... nu e deloc pacat ca este diesel. Poate ca daca ar fi fost benzina ar fi fost mai bine... :) dar nu e pacat ca e diesel. E un motor cu o clasa peste orice alt diesel al unei alte marci si care ofera destule la orice capitol. Iar pus langa un benzinar, mai are suficiente calitati care sunt foarte importante in utilizarea zilnica (nu numai consumul).

M-ar fi tentat sa astept aparitia X5M showroom, chiar cochetam cu ideea, sunt convins ca e o bomba... dar dupa cum viitorul va dovedi asta va fi o masina care se va vinde mai mult in Rusia si in Orient. Pentru ca va fi doar o nisa fara un fundament logic si pentru ca nici nu va fi un M in acceptia traditionala.

 

Ai fost tentat sa cumperi un X5M, insa datorita lipsei unui fundament logic ai ales un X5 diesel.Eu am o gandire mai simpla, nu analizez unde va fi vanduta masina mai mult, in Rusia sau in Asia, nu analizez daca vecinului de la bloc ii va placea culoarea interiorului....Imi place masina si mi-o permit, o cumpar.Daca masina pe care o aleg nu va fi acceptata de regulile traditionale, de vecini, de trecatori,...foarte rau.Pentru ei.

Cred ca iti alegi masinile dupa un algoritm foarte complicat. :lol:

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Cred ca iti alegi masinile dupa un algoritm foarte complicat. :)

Aici m-ai prins. :lol:

Fiecare dintre noi functionam altfel. Nu inseamna ca unul e mai bun decat celalalt, ci doar diferiti. Tu spui "individualism", "performanta" si "exclusivitate" iar eu spun "eficienta", "raport calitate pret" "valoare la revanzare" si sa o tinem asa vreme de inca 80 de posturi. Si ca sa dovedim ca avem dreptate am sfarsi prin a conduce fiecare un Ariel Atom si o Kia Cee'd (stiu, nu am face asta, hahaha).

Dar ceea ce ne uneste intr-un final este pasiunea pentru BMW. Si e normal sa fie asa, BMW reuseste sa ne ofere optiuni tuturor. Iar prin asta sa fim satisfacuti amandoi si alaturi de noi sute si sute de mii de utilizatori si fani BMW.

Iar unul sunt sincer uimit de cat de bine reuseste sa faca pentru mine asta X5-ul in motorizarea da fata. Si pentru asta am deschis si topicul, sa impartasesc acest sentiment si sa afirm ca sunt bucuros sa fiu unul dintre acei foarte-foarte multi utilizatori de X5 3.0d

Edited by AlterEgo
Link to comment
Share on other sites

Daca totusi la mine te referi :) raspunsul oficial ar fi urmatorul: este parcul auto al firmei pe care o conduc (consultanta & management), iar eu am fost implicat direct in achizitia fiecareia. Nu le conduc singur dupa cum intuiesti, ci si cei apropiati si care ma ajuta totodata in activitate.

De ce spuneam ca asta ar fi raspunsul "oficial"? Pentru ca nu as sti ce sa raspund la intrebarea "Dar de ce nu ai cumparat 5 Logan diesel?". Ma mai linistesc putin cand citesc posturile altora pe forum si imi dau seama ca nu sunt singurul cu problema asta. :lol:

 

Implicat direct nu ĂŽnseamnĂŁ Âşi proprietar.

 

Firma pe care o conduci sau care-Ăži aparĂžine?

 

Mi se pare destul de nepotrivit sĂŁ prezinĂži maÂşinile altora.

 

Am Âşi eu niÂşte prieteni cu niÂşte BMW-uri destul de misto, ar trebui sĂŁ le prezint?

Link to comment
Share on other sites

Daca totusi la mine te referi :) raspunsul oficial ar fi urmatorul: este parcul auto al firmei pe care o conduc (consultanta & management), iar eu am fost implicat direct in achizitia fiecareia. Nu le conduc singur dupa cum intuiesti, ci si cei apropiati si care ma ajuta totodata in activitate.

De ce spuneam ca asta ar fi raspunsul "oficial"? Pentru ca nu as sti ce sa raspund la intrebarea "Dar de ce nu ai cumparat 5 Logan diesel?". Ma mai linistesc putin cand citesc posturile altora pe forum si imi dau seama ca nu sunt singurul cu problema asta. :lol:

 

Implicat direct nu ĂŽnseamnĂŁ Âşi proprietar.

 

Firma pe care o conduci sau care-Ăži aparĂžine?

 

Mi se pare destul de nepotrivit sĂŁ prezinĂži maÂşinile altora.

 

Am Âşi eu niÂşte prieteni cu niÂşte BMW-uri destul de misto, ar trebui sĂŁ le prezint?

Ciupane, iti meriti acidul renume :)

Da, firma imi apartine (100%). Si am ales personal fiecare masina. Si am semnat si platit pentru ea. Si promit sa apar cu ele si la intalnirile forumistilor. Multumit? :)

Dar macar pe forum va rog sa ne pastram in zona in care discutam mai mult de masini decat de persoane.

Edited by AlterEgo
Link to comment
Share on other sites

Renumele se datorează faptului că spun ĂŽntotdeauna ceea ce gândesc nu ceea ce vor să audă alţii, nu sunt un lingău.

 

Nu ştiu ce să zic, este ceva dubios ĂŽn legătură cu tine.

 

Maşinile pozate ĂŽn locaţii diferite, numere de ĂŽnmatriculare fără vreo legătură unul cu altul, maşini care nu prea se iau pentru firme...

Iar patronii de firme nu prea au timp să stea pe internet să prezinte maşinile firmelor lor.

 

Poate mă ĂŽnşel...

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Renumele se datoreazã faptului cã spun Întotdeauna ceea ce gândesc nu ceea ce vor sã audã alÞii, nu sunt un lingãu.

 

Nu Âştiu ce sĂŁ zic, este ceva dubios ĂŽn legĂŁturĂŁ cu tine.

 

MaÂşinile pozate ĂŽn locaĂžii diferite, numere de ĂŽnmatriculare fĂŁrĂŁ vreo legĂŁturĂŁ unul cu altul, maÂşini care nu prea se iau pentru firme...

Dubios? Hm, nu stiu ce sa fac, sa ma supar sau sa rad.

Nu, nu ca sa iti dovedesc ca nu ai dreptate, ci pentru ca eu unul sunt curios sa iti vad masina iti propun sa ne vedem azi in Drumul Taberei (parca locuiesti in zona?). Daca ai timp da-mi un PM.

Link to comment
Share on other sites

Mersi, ĂŽnsă refuz.

 

Poţi vei la ĂŽntâlnirile BMWclub dacă doreşti.

 

Foarte frumoase şi foarte scumpe toate aceste maşini pe care le-ai prezentat, tocmai din acest motiv sunt suspicios. :)

 

Sunt mulţi posesori de X5 E70 prin Bucureşti, ĂŽnsă foarte puţini au ajuns pe forumuri.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca ma refuzi, chiar nu era cu alta idee decat de a-ti vedea E39. Si 535 pe deasupra. Iubesc modelul si de asta am si eu unul (daca ar trebui sa le vand va fi ultima masina pe care o s-o dau).

In privinta altor proprietari de X5 nu ma pot exprima.

Dar nu cred ca daca nu ai un treiar si varsta intre 20-30 de ani (asa cum sunt cei mai multi forumisti) devii imediat un dubios - mai ales ca si eu am avut 24 de ani si un 316 exceptional (din 94).

 

Spuneai ceva Ciupane de locatii diferite.... O poza care te asigur ca nu e facuta in Photoshop (S-ul este al unui prieten) in care masinile nu le-am aliniat pentru poza ci erau puse la umbra:

post-25000-1258288582_thumb.jpg

Edited by AlterEgo
Link to comment
Share on other sites

Te refuz pentru cã e o vreme foarte urâtã afarã.

 

Ne vedem la o Întâlnire BMWclub, te ºi plimb cu maºina dacã doreºti.

Multumesc, o sa iti aduc aminte de asta :)

Eu trebuie sa ies... ma bat la cap ai mei si chiar cred ca incerc sa vad "2012" - frate-miu se jura ca merita.

Link to comment
Share on other sites

x5-u se conduce mai bine decat porsche-u? :)

Da. Pe sosea. Ajutat de cauciucurile enorme, cutia de viteze mai rapida, pozitia la volan mult mai buna - scaunele mai profilate, volanul mai gros.

Nu. Offroad. Cayennul este mai confortabil si foarte capabil datorita suspensiei reglabile cu garda variabila, diferentialelor si altor optionale care nu stiu exact ce fac :lol:

 

Parere personala? X5 all the way.

Edited by AlterEgo
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru aprecieri.

 

Tyb - Nu am optat pentru versiunea de 286 de cai pentru ca in primul rand sunt confortabil si cu cei 235 (nu ca ar fi stricat, nu ma intelege gresit). Apoi... asta era pe stoc, o puteam avea imediat, este dotata cu ceea ce imi doream, pachetul de design mi s-a parut f frumos... si discountul obtinut au facut oferta de nerefuzat (daca dadeam comanda socoteala ar fi fost alta).

 

Strutu - da, motorul a fost praf, dar cu un tub de Dura Lube am rezolvat problema... acum zici ca e nou :)

Link to comment
Share on other sites

cum adica "motorul a fost praf...acum zici ca e nou"? nu ai luat-o 0km-aia din showroom?

stiu bine masina.un model identic si-a luat varul meu,aceeasi culoare,aceleasi dotari(mai putin pachetul aerodinamic),banuiesc ca acelasi pret(bun).dar cu o diferenta:a lui nu a avut nimic la motor.acum a ajuns pe la ~2500km si merge fara probleme.a luat-o tot de la MHS-0km.

din curiozitate,tu ce consum ai?

a varului meu consuma cam 15-16mers numai prin bucuresti.

x5-ul lu' tata consuma cam ~14-14.5in oras,si undeva intre 12 si 13 in afara.

x5-ul prietenei mele consuma 12-13 mixt.

toate sunt E70-3.0d,primele 2-2009,al3lea 2007,primi proprietari.

primul e ca al tau,celelalte 2 avand peste 95%din optiuni,5locuri,jante pe 20" ca ale tale primul si ultimul,iar a lu' tata are pachetul M(cu jantele pe 20")+adaptive drive.

Link to comment
Share on other sites

cum adica "motorul a fost praf...acum zici ca e nou"? nu ai luat-o 0km-aia din showroom?

Ba da, doar raspundeam glumei lui strutu.

 

din curiozitate,tu ce consum ai?

a varului meu consuma cam 15-16mers numai prin bucuresti.

 

Nu am decat vreo 200 de km, toti in oras (nu e prea concludent). Consumul pe BC este 17%. Probabil va mai scadea usor dupa vreo 3-4 mii de km.

Edited by AlterEgo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.