Jump to content

care are boxe pe usile din fata la e 36?


SEGA

Recommended Posts

vreau sa imi montez 2 boxe in portierele din fata ca nu prea sunt multumit cum se aude muzica .se aude prea tare din spate si mai vreau si ceva in fata.ca in praguri nu e loc de boxe decat pe 13.daca aveti si poze e mai bine.dar nu de alea TUNATE DE PE NET.MERCI

:blink:

Link to comment
Share on other sites

pana sa te apuci sa tai fetele de usi, incareca sa pui niste boxe mai de calitate in praguri. eu asa am facut si sunt foarte multumit. gandestete ca daca pui niste boxe mari in usa de fiecare data cand o sa inchizi usa boxa aia o sa aiba tendinta sa traga de usa si ar fi riscul sa iti afecteze ceva pe acolo. acum depinde si cum le pui.
Link to comment
Share on other sites

Si eu am Pioneer de 13 cm in partea din fata, si se aud foarte incet si in plus de asta, basul este ca din "oala" cu toate ca le-am pus pe statia de casa, si se aud bine pe ea. Pe masina eu am un JVC KD-G612 iar boxele sunt niste PIONEER model TS-G 13xx. :)

Explicatie e simpla: mai toate boxele de masina sunt facute pentru incinte, incinta fiind spatiul portbagajului sau spatiul gol din usi.

La E36, in zona picioarelor unde se afla boxele de 13 cm, nu exista incinta, adica spatiu gol care produce rezonanta, locul respectiv fiind antifonat cu un burete foarte gros. Practic, difuzorul este invelit in acel burete, iar lipsa aerului nu permite membranei sa se deplaseze foarte mult. Deoarece, buretele este un material moale, acea incinta este din start compromisa pentru bas, ci este mai degraba facuta pentru medii. Orice difuzor am pune acolo, nu vom obtine basul atat de mult dorit de toata lumea !

(Ca o paranteza, vorbim despre un alt fel de burete, acela care se foloseste in studiourile de inregistrari care are o forma ca un fel de "piramide iesite in relief". Acele "piramide" au rolul de a "sparge" sunetul, iar buretele de a nu lasa sunetul sa se "reflecte", rezultatul fiind un sunet clar.)

Solutia pentru modelul E36, care il am si eu :blink: , este sa gasim pe cineva care sa faca din fibra de sticla sau ce o fi, fete de usi cu locas de boxe de 13 sau 16 cm. Am vazut pe net cateva fete de usi care erau facute super ca lumea, si care aveau chiar si 2 difuzoare de 13 sau 16 cm pe o fata de usa !!!

Pretul era in jur de 200-300 euro, dar nu stiu daca era pentru o singura fata de usa sau pe pereche. Fata de usa era complet echipata, si includea si site de protectie pentru difuzoare, facute atat de misto (la unele modele), ca ziceai ca sunt usi originale BMW ! :)

Din pacate, se renunta la sertarul din usa.

Link to comment
Share on other sites

fete de usi tunate cauta pe google e36 si rasfoieste toate paginile.ma baieti la mine se aude binisor dar tot sunetu puternic e din spate.pe spate am 2soni explod de 16 ''(am decupat acolo.... :blink: _)si mai am 2boxe magnat de 250wlegate la o statie cu 4 iesiri,iar pe fata am 2 boxe destul de bune si puternice dar nu e de ajuns.cum zicea cineva ca nu are incinta in prag si de asta nu se formeaza sunetu cum treb.eu mai am 2 esiri libere ca statie si ma gandeam sa-mi montez 2 sony explod ovale dar nu stiu cum sa fac sa nu se vada fetele alea de la boxe ca nu cred ca dau bine pe usi.am eu niste planuri ,iar dupa ce am sa le pun in aplicare o sa pun si poze cum a esit.cam in 2 sapt ca acu sunt in sesiune.la tot ghiveciul asta audio mai adaugati un kenwood cu cd de 45x4.ma de auzit se aude destul de bine dar nu asa cum vreau eu.am avut un audi A4 din 2002 si ala avea 2 boxe puternice pe fata ,4 twitere,2 boxe pe spate si un wufer pe spate,toate de fabrica.era supr tare si imi placea ca se auzea basu la volum f mic.audi concert scia pe radio cd,iar cand l-am scos afara pe el scria bose(deci era ceva). caut fete de boxe sa vina scufundate ca plasa de pe tweterele de pe fata.cred ca daca as monta din alea pe portiere cred ca nu ar fi urat.dar model asa nu am vazut decat la renaul 25 si sunt gri la culoare.nu stiu ma gandeam si eu.mai dati si voi o idee.

post-1814-1150570553_thumb.jpg

post-1814-1150570600_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.