Jump to content

E60 545iA


Caro D

Recommended Posts

Salut. Pentru ca pe forum E60 V8 nu prea sunt, vin in ajutor cu un 545iA. Scurta prezentare. Este primul BMW in posesie achizitionat in primavara acestui an, dupa Fiat Uno D, Audi 80, Audi 100 TD, Opel Astra 1.6, Opel Vectra 2.0 DTI, Renault Megane si Honda Accord incepand cu 1997. A fost greu sa aleg si am oscilat intre Audi A4/A6 si BMW seria 3/5. Iubesc Audi pentru tot ce reprezinta si respect Mercedes (dar nu intra in discutie decat atunci cand o sa ajung la pensie) insa de ce BMW? In 2004 am vazut pe viu un E60 la Polivalenta, Bucuresti si de-atunci nu l-am putut scoate din minte, iar cand am avut ocazia sa o conduc m-a cucerit pe loc; este pur si simplu ce imi doresc de la o masina (fiind in cunostinta de cauza, cat de cat, de ce ofera concurenta).

Initial, m-am uitat dupa un 525i/530i/535i insa la final am avut de ales intre un 525i, 545i si 550i. 525i era superb, dar parca prea alb, 550i avea 90.000km, parca prea argintiu, pretul fiind de $ 29.000 si a ramas 545i cu 70.000km (nr. de km fiind unul din criterii) la pretul de $ 23.500 (diferenta de putere in favoarea lui 550i este aproape nesesizabila in fapt).

Cateva detalii:

- 4398cmc/V8

- 1700 kg

- 325cp/5900rpm (US model)

- 448Nm/3600rpm

- 0-100km/h 5.8s

- 6-speed STEPTRONIC automatic transmission with Sport and Manual shift modes and Adaptive Transmission Control (ATC)

- Sport Package - 245/40R-18x8.0 fata 275/35R-18x9.0 spate

- Active Roll Stabilization (ARS)

- Sport suspension calibration

- Active Steering with Servotronic power assist - - Shadowline exterior trim

- Sport seats

- Premium Sound Package - Logic7 13 speakers, Surround sound, Digital Sound Processing (2 subwoofers)

- 6 CD – Changer

- Xenon Adaptive Headlights with dynamic auto-leveling

- Adaptive Brake Lights

- front Airbag SRS 2-stage Smart Airbags

- front and rear Head Protection System (AHPS II)

- front and rear mounted side impact airbags

- Dakota leather upholstery and door trim

- Poplar wood interior trim

etc...

FARA: navigatie, head-up display, scaune incalzite

Sunt multe de zis, dar am incercat sa fiu cat mai succint; insa trebuie sa mentionez ceva la care nu ma asteptam, consumul mediu de doar (zic eu) 12.0l/100km avand in vedere un aprox. 60% conditii de trafic in oras.

Pentru cine are intrebari, sugestii, etc... feel free to ask!

 

P.S. Planuri de viitor, da... putina rabdare, 1-2 ani pentru noul 5ar

 

post-30119-1259269353_thumb.jpgpost-30119-1259269326_thumb.jpgpost-167-1106528091_thumb.jpgpost-30119-1259269213_thumb.jpgpost-30119-1259269285_thumb.jpg[

attachment=148515:DSC09651.JPG]

post-30119-1259269232_thumb.jpg

post-30119-1259269300_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

S-o stapanesti sanatos, frumoasa.

 

Sper sa nu ne plangem unu la altul pe umeri. ( am luat si eu unu saptamana trecuta).

 

P.S. Si eu am fost surprins de consum, mult mai putin decat ma asteptam.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Stai in Portland, sau intentionezi sa aduci masina asta acasa?

 

Da, locuiesc pentru o perioada aici; sa duc masina in tara?!... poate, insa niciodata sa o inmatriculez. Aici in afara de asigurare nu platesc nici o taxa statului, pe cand la noi... dar nici nu vreau sa ma gandesc...

Link to comment
Share on other sites

misto masina.. si pe udne se plimba ea :)

 

acum intreb si eu celor care stiu, cum se poate circula in rro cu o masina care e inmatriculata in US, pe numele unui cetatean US, dar masina o sa stea numai in rro o buna perioada de timp ? (ma intereseaza personal)

Link to comment
Share on other sites

de asta pana cu criza, BMW nici nu ducea motorizari dizal acolo, si acum duce doar varianta de top :)

 

Aproape jumate fata de noi
ceva mai devreme am bagat eu petrom 99+ la 4.18(parca) care e printre cea mai ieftina de (sa zicem) top, daca nu cea mai ieftina Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Ma uitasem acum mai mult timp pe bmwusa si tin minte ca in afara de faptul ca aveau doar motorizari de top acolo, pretul unui 335i cip era cat un 320i la noi, la fel si la diesel.
da, asa e si nu mai spunem ca dotarile standard sunt muult peste ceea ce gasim la noi

 

DSF: cat e salariul mediu in NL/DE ?

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

BMW Romania - 320i Sedan 30.880,50 EUR

320d Sedan 34.153,- EUR

335d Sedan 45.577,- EUR

335i Sedan 44.268,- EUR

 

BMW SUA - 335i Sedan $40,300 MSRP - 26 987,2095 euro

- 335d Sedan at $43,900 MSRP - 29 397,9776 euro

 

As face comparatie cu 320i/d din SUA, dar la ei nu este asa ceva.

Edited by R3dM4n
Link to comment
Share on other sites

misto masina.. si pe udne se plimba ea :)

 

acum intreb si eu celor care stiu, cum se poate circula in rro cu o masina care e inmatriculata in US, pe numele unui cetatean US, dar masina o sa stea numai in rro o buna perioada de timp ? (ma intereseaza personal)

 

Sa stii ca asta si eu vreau sa aflu, dar nu prea am pe cine sa intreb.

 

Am stat si am studiat bine cazul. Eu mai am acum un Golf GTI 2007 din State, inca nu l-am inmatriculat, dar este vandut fara taxe pentru export, deci neinmatriculat in State. Ma gandeam sa imi comand efectiv numere din State, ca le cumperi de la DMV fara sa ai o masina, si sa le pun pe GTI. Pentru ca talonul american e doar o hartie scoasa la imprimanta, la fel si asigurarea. Singura problema ar fi fost ce acte iti cere politia in tara sa ii arati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.