Jump to content

E60 545iA


Caro D

Recommended Posts

ar trebui sa ne interesam cumva, eu am incercat acolo dar pe cine cunosc nu prea are timp si a ramas in suspans.... ar fi o idee de evitat toate taxele astea de c@c@t din rro, eu vreau sa merg pe cat mai legal, sa nu ma doara capul daca se intampla ceva neprevazut :lol: plus muult mai ieftine masinile acolo :)

 

nu am mai deschis subiectul cu persoana (de acolo) insa am sa-l deschid si te anunt daca aflu ceva, poate pana atunci mai citeste cineva care stie si ne lumineaza

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Ma uitasem acum mai mult timp pe bmwusa si tin minte ca in afara de faptul ca aveau doar motorizari de top acolo, pretul unui 335i cip era cat un 320i la noi, la fel si la diesel.
da, asa e si nu mai spunem ca dotarile standard sunt muult peste ceea ce gasim la noi

 

DSF: cat e salariul mediu in NL/DE ?

 

1500 euro net. (1100-1200 minim)

Dar e irelevant pentru ca taxele sunt extreme. La e39 530d platesc pe an (Olanda):

 

400x4 =1600 euro - taxa de drum

120x12 =1440 euro - asigurare obligatorie + casco

Total : 3040 euro - numai ca sa tin masina in parcare

 

P.S. Impozitul global e 54% ( faci 100.000 mii brut, ramai cu 46.000)

Nu e chiar lapte si miere pe aici prin vest, daca vrei sa fii corect si sa platesti taxe.

Asigurarea medicala e 150 euro /luna - Oamenii cu salariu minim in Olanda , primesc ajutor de la stat pentru ca ar muri de foame cu 1100 euro.

P.S.S. Un logan nou in Olanda e 17.000 euro (45% supra taxa pe masini).

Link to comment
Share on other sites

Pai nu acolo tre sa te interesezi, ca de acolo e clar, am avut eu masina in State si stiu cum sta treaba. Am luat masina de la dealer, am facut doar contractul de vanzare si restul de documente urma sa le primesc acasa prin posta. Mi-a dat o hartie pe care o tineam lipita pe geam, pe exterior era un fel de cod de bare, banuiesc ca il citea politaiu daca ma oprea. Era ca o dovada de circulatie provizorie valabila 3 luni. Apoi prin posta am primit titlul de proprietate al masinii. Atat. Registration de la numere era o hartie scoasa la imprimanta, adica talonul, iar asigurarea am primit-o pe mail si tot asa, la imprimanta. Spune-mi mie cum dracu umbli in Romania cu hartiile astea. Ca altceva efectiv nu primesti.

 

 

Aici in Romania trebuie stiut cum umbli pe strada cu masina, trebuie intrebat ori la politie ori pe unu care are masina cu numere de State. RCA romanesc nu se mai face la masini straine, asta e tare nasol. Iar asigurare americana valabila in Romania nu este.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu inmatriculezi masinile in Romania? Intr-un an iti amortizezi investitia.

Nu se poate, ca ma opreste vama pe strada si ma pun s-o inmatriculez in Olanda + 5000 euro amenda.

545i e mai ieftin la taxe :lol:

 

250x4=1000 euro taxa de drum ( ca e benzina si V8-u nu polueaza deloc :) )

140x12=1680 euro -asigurare +casco

total 2680 pe an

 

Scutesc bani de-o inghetata. :)

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

misto masina.. si pe udne se plimba ea :)

 

acum intreb si eu celor care stiu, cum se poate circula in rro cu o masina care e inmatriculata in US, pe numele unui cetatean US, dar masina o sa stea numai in rro o buna perioada de timp ? (ma intereseaza personal)

 

Singura problema ar fi fost ce acte iti cere politia in tara sa ii arati.

trebuie sa arati unul/doua doumente din care sa rezulte faptul ca ai I.T.P. si asigurare VALABILE. daca ai lipsa una dintre aceasta e CONTRAVENTIE; daca lipsesc amandoua e INFRACTIUNE.

Link to comment
Share on other sites

misto masina.. si pe udne se plimba ea :)

 

acum intreb si eu celor care stiu, cum se poate circula in rro cu o masina care e inmatriculata in US, pe numele unui cetatean US, dar masina o sa stea numai in rro o buna perioada de timp ? (ma intereseaza personal)

 

Singura problema ar fi fost ce acte iti cere politia in tara sa ii arati.

trebuie sa arati unul/doua doumente din care sa rezulte faptul ca ai I.T.P. si asigurare VALABILE. daca ai lipsa una dintre aceasta e CONTRAVENTIE; daca lipsesc amandoua e INFRACTIUNE.

 

Pai si cum ii arati politistului ITP-ul? Ca americanii au doar un smog check care nu se arata politistului, il faci din 2 in 2 ani ca sa iti prelungesti numerele, dar hartie la mana sau sa fie specificat pe undeva, nu.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu inmatriculezi masinile in Romania? Intr-un an iti amortizezi investitia.

Nu se poate, ca ma opreste vama pe strada si ma pun s-o inmatriculez in Olanda + 5000 euro amenda.

545i e mai ieftin la taxe :lol:

 

250x4=1000 euro taxa de drum ( ca e benzina si V8-u nu polueaza deloc :) )

140x12=1680 euro -asigurare +casco

total 2680 pe an

 

Scutesc bani de-o inghetata. :)

 

Ca sa adaug, daca lasi masina si un minut parcata aiurea, gasesti imediat in parbriz biletelul de 60 de euro.(aveam numere de NL, nu stiu ce se intampla daca aveam de RO)

 

PS: Olanda e crima la taxe, dar una peste alta e tara ideala pt emigrat(pana si femeia de serviciu stie engleza)

Link to comment
Share on other sites

Cat am stat eu in State, 2006-2007, era benzina cam 3.20$ si dolarul era cam 2.3 lei, mi se parea extraordinar.

 

Zi-ne si noua practic ce acte ai tu la masina, pe langa titlu. Registration-ul e tot asa scos la imprimanta sau ai primit ceva mai oficial de la DMV? Si insurance-ul la fel? Sunt curios daca difera de la stat la stat, poate in Oregon o fi altcumva.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

pret aprox. benzina Oregon USA - Regular(86)... $ 2.69/ gal

- Plus(89)... $ 2.81/ gal

- Premium(92)... $ 2.93/ gal

- Diesel ... $ 2.83/ gal

1 gal. ... aprox. 3.78 l

pret nj regular 2.38 galonul...abia ce-am alimentat :)

 

 

 

frumoasa masina...

 

mda.. aproape la jumatate din pretul nostru, si daca nu ma insel au facut un scandal de s-a auzit pana la noi, cand le-a scumpit un pic benzina..

cum zicea cineva''benzina patata cu sange''

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.