Jump to content

Frane E90 - ajutor


alter_ego

Recommended Posts

Salut baieti si fete,

 

 

Am o problema : am schimbat placutele de frana fata + spate ( ATE si TExtar) si cand le-au schimbat a curs lichid de frana ( destul de mult ) si nu au mai completat la loc.Acum nivelul lichidului de frana e la MINIM, si dupa rodajul normal ( de cateva sute de km ) al placutelor noi, am sperat ca franele sa fie la fel ca inainte ( adica masina sa "inghete" cand pun frana....)...

Franele nu mai tin acum la fel de bine...

Ce imi recomandati?Sa completez cu lichid de frana?

Daca da, cat si ce marca?

 

Mentionez ca discurile sunt OK, si pe fata si pe spate ( pe spate am ventilate ).

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

unde ai facut schimbul? la coltul blocului?

pai daca ti-a curs lichidul de frana trebuia complectat si aerizit obligatoriu

asaca fa operatia asat

vezi ca pana se pasuiesc placutele nu prea o sa ai frane eficente 100%

DOT4 ATE iti recomand

ps asa ca o curioozitate ce a facut mecanicul de a curs lichid?

Link to comment
Share on other sites

Thx. pt reply, Claudiu!

 

Schimbul l-am facut la astia : http://www.abssistems.ro/

si nu recomand nimenui sa mearga acolo... mi-au pus un diagnostic gresit pentru o problema care nici acum nu mi s-a remediat ( am un post mai vechi legat de asta, e legat de trepidatia de la ralanti - adica ralantiul scade pana la 500 rpm si masina trepideaza - in mod normal la 325-ul meu ralanti-ul ar trebui sa fie pe la 650-700 rpm...) . Cei de la service-ul ala mi-au pus ca diagnostic pt. trepidatie tampoanele motor - cica trebuie schimbate - sigur ca nu erau alea - dar m-au usurat de aproape 200 Eur cu tot cu manopera si problema veche inca persista...

Am facut 3 testari pe diagnoze diferite, inclusiv la Filaret, nu a iesit nicio eroare, nu i-a putut da nimeni de cap...

 

 

ref. la schimbatul placutelor, cand a inceput sa curga lichidul de frana in timp ce le montau, mecanicul a zis ca e de la supraplin, ca "pistonasele" de pe conducta au impins lichidul afara , dat fiind faptul ca ei au impins de ele....

dar nici nu mi-au zis ( sau recomandat ) sa completez la loc, am verificat eu nivelul - vanzand ca nici dupa aproape 1000 km franele nu tin cum ar trebui sa tina....si este fix pe linia de MINIM, de aia m-am gandit ca ar trebui completat .....

Cam cat ( ml ) ar trebui sa completez?

Ce presupune operatiunea de "aerisire"?

 

Merci!

 

 

unde ai facut schimbul? la coltul blocului?

pai daca ti-a curs lichidul de frana trebuia complectat si aerizit obligatoriu

asaca fa operatia asat

vezi ca pana se pasuiesc placutele nu prea o sa ai frane eficente 100%

DOT4 ATE iti recomand

ps asa ca o curioozitate ce a facut mecanicul de a curs lichid?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult!

 

 

pai iei un bidon de 250 ml de lichid de frana

apoi te duci la un service ( in nici un caz la cel care ai fost ) si le spui sa-ti fac aerisere frane

aerisirea se face prin apacsarea pedealei de frana si desfacerea aerisitoarelor de la etrierii de frana incepandcu roata dreapta spate

Link to comment
Share on other sites

Claudiu, inca ceva te rog :

 

1: Nu stiu unde as putea sa gasesc ATE DOT 4... ai putea sa imi recomanzi te rog ce e mai bun? - Am gasit Castrol response DOT 4 si Metabond DOT 4.

2: Ma gandeam sa fac schimbul de lichid de frana din nou... sa pun un bidon intreg ( cat trebuie, 1 litru?)... am gasit un service care au spus ca au aparat special de aerisit pt. conducte si ca pretul e undeva la 150 - 200 RON pt. operatiunea asta ... ce parere ai?

 

Mi-a zis cineva ca nu e bine sa completez cu alt lichid de frana decat cel care a fost schimbat data trecuta, pt. ca e posibil sa nu se amestece bine - de aceea m-am gandit sa fac un schimb nou - ce parere ai?

 

 

Merci!

 

 

pai iei un bidon de 250 ml de lichid de frana

apoi te duci la un service ( in nici un caz la cel care ai fost ) si le spui sa-ti fac aerisere frane

aerisirea se face prin apacsarea pedealei de frana si desfacerea aerisitoarelor de la etrierii de frana incepandcu roata dreapta spate

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
E bine sa-l schimbi mai ales ca la e90 se schimba din 2 in 2 ani, aerisirea se face la fel la toate masinile, mecanicii adevarati desfac aerisitoarele si le lasa asa o perioada de vreo 30 min si doar completeaza cu lichid. Vai mama noastra in ce tara traim. Da-i mesaj lui ClaudiuBWR el se ocupa de piese, eu de la el am luat si are preturi f.bune. Edited by lucianwrc
Link to comment
Share on other sites

Claudiu, inca ceva te rog :

 

1: Nu stiu unde as putea sa gasesc ATE DOT 4... ai putea sa imi recomanzi te rog ce e mai bun? - Am gasit Castrol response DOT 4 si Metabond DOT 4.

2: Ma gandeam sa fac schimbul de lichid de frana din nou... sa pun un bidon intreg ( cat trebuie, 1 litru?)... am gasit un service care au spus ca au aparat special de aerisit pt. conducte si ca pretul e undeva la 150 - 200 RON pt. operatiunea asta ... ce parere ai?

 

Mi-a zis cineva ca nu e bine sa completez cu alt lichid de frana decat cel care a fost schimbat data trecuta, pt. ca e posibil sa nu se amestece bine - de aceea m-am gandit sa fac un schimb nou - ce parere ai?

 

 

Merci!

 

 

pai iei un bidon de 250 ml de lichid de frana

apoi te duci la un service ( in nici un caz la cel care ai fost ) si le spui sa-ti fac aerisere frane

aerisirea se face prin apacsarea pedealei de frana si desfacerea aerisitoarelor de la etrierii de frana incepandcu roata dreapta spate

 

 

 

daca este dot4 nu conteaza fabricantul

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Operatiunea de schimbare a lichidului de frana in zilele noastre se face cu un aparat special sub presiune la service. Du-te linistit la un service autorizat Bmw ca este una din operatiunile de care poti fi sigur. Nimeni, niciodata nu se va juca cu schimbarea lichidului de frana. Nici macar dobitocii de la reprezentante. Operatiunea va costa in jur de 200 ron dar vei fi mai mult decat multumit. Schimbarea lichidului de frana cu dat la pedala se facea odata demult. Asta daca vrei intr-adevar sa ai franele de altadata. Am patit si eu chestia asta inainte sa vin si sa dau sfaturi aici.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Ca sa nu mai deschid si eu alt topic, stiti cumva pana la ce temperatura se incalzesc etrierii de la frane ? Vreau sa ii vopsesc, iar producatorul garanteaza pana la 110 grade Celsius.

 

Nu vreau sa dau banii degeaba pe vopsea sa ma trezesc cu ea exfoliata + manopera.

 

 

Multumesc anticipat / ii cer scuze initiatorului topicului, daca l-a deranjat cu ceva postul meu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Operatiunea de schimbare a lichidului de frana in zilele noastre se face cu un aparat special sub presiune la service. Du-te linistit la un service autorizat Bmw ca este una din operatiunile de care poti fi sigur. Nimeni, niciodata nu se va juca cu schimbarea lichidului de frana. Nici macar dobitocii de la reprezentante. Operatiunea va costa in jur de 200 ron dar vei fi mai mult decat multumit. Schimbarea lichidului de frana cu dat la pedala se facea odata demult. Asta daca vrei intr-adevar sa ai franele de altadata. Am patit si eu chestia asta inainte sa vin si sa dau sfaturi aici.

 

 

 

salut

 

adrian ilie spunemi si mie te rog kt sunt de seriosi (kt sunt de scumpi si km lucreaza) cei de la filaret k trebuie sa ii schimb si eu placutele tot la un e 90 si nuj la ce sercice sa apelez ....

multumesc

 

azi am schimbat eu lichidul de frana la Filaret - 125 Ron

Vezi ca la E90 in nici un caz nu se face aerisirea cu apasarea pedalei de frana.

 

acum am vazut ca topicul era din Ianuarie :twoup:

 

 

 

 

scz am dar relay la altcineva mai devreme "obosit "

 

 

salut

 

adrian ilie spunemi si mie te rog kt sunt de seriosi (kt sunt de scumpi si km lucreaza) cei de la filaret k trebuie sa ii schimb si eu placutele tot la un e 90 si nuj la ce sercice sa apelez ....

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.