Jump to content

e34 2 probleme ABS, tacanit la distributie


Recommended Posts

Am un e34 525ix motor m50b25 an fabricatie 1992 si am urmatoarele probleme la care nu prea gasesc solutii:

 

1. ABS ul intra in functiune doar cand apas a doua oara pedala de frana adica la prima pedala i-mi aluneca rotile, eliberez pedala apas a doua oara functioneaza un timp ABS-ul dupa care iarasi aluneca rotile. Eu am aerisit sistemul, am schimbat lichidul de frana am pus DOT 4, am curatat senzorii de ABS. Becul de ABS se aprinde in bord cand dau contact dupa care se stinge normal fara sa ramana aprins. Aceasta este una din simptome care ma deranjeaza a doua:

2. De cateva zile aud un tacanit la distributie. Sunetul este localizat in fata motorului la lanturile de distributie nu este "Þãcãnit" de supapa, este un sunet "toc toc" :) . Se aude tare la relanti. Cu cresterea turatiei se atenueaza dar doar din cauza cresterii altor zgomote din motor. Doresc sa precizez ca folosesc ulei castrol 10w-60. Am mers cu el cam 9000 km. La 10000 il schimb intotdeauna.

 

Va rog daca aveti sugestii sau a-ti intampinat probleme asemanatoare sau stiti exact sursa problemei sa ma indrumati in procesul de diagnosticare si remediere a problemelor expuse.

Multumesc anticipat pentru ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Am un e34 525ix motor m50b25 an fabricatie 1992 si am urmatoarele probleme la care nu prea gasesc solutii:

 

1. ABS ul intra in functiune doar cand apas a doua oara pedala de frana adica la prima pedala i-mi aluneca rotile, eliberez pedala apas a doua oara functioneaza un timp ABS-ul dupa care iarasi aluneca rotile. Eu am aerisit sistemul, am schimbat lichidul de frana am pus DOT 4, am curatat senzorii de ABS. Becul de ABS se aprinde in bord cand dau contact dupa care se stinge normal fara sa ramana aprins. Aceasta este una din simptome care ma deranjeaza a doua:

2. De cateva zile aud un tacanit la distributie. Sunetul este localizat in fata motorului la lanturile de distributie nu este "Þãcãnit" de supapa, este un sunet "toc toc" :) . Se aude tare la relanti. Cu cresterea turatiei se atenueaza dar doar din cauza cresterii altor zgomote din motor. Doresc sa precizez ca folosesc ulei castrol 10w-60. Am mers cu el cam 9000 km. La 10000 il schimb intotdeauna.

 

Va rog daca aveti sugestii sau a-ti intampinat probleme asemanatoare sau stiti exact sursa problemei sa ma indrumati in procesul de diagnosticare si remediere a problemelor expuse.

Multumesc anticipat pentru ajutor!

tacanitu acela de la distributie este de la vanos, o sa se auda din ce in ce mai tare. exista chit de reparatie.

 

 

Edited by gyno09
Link to comment
Share on other sites

poti incerca sa vezi daca functioneaza senzorii de ABS. Ridici masina pe elevator pui un multimetru pe sensor si invarti de roata. Daca astia merg, trebuie sa iei fiecare fir si releu la rand. Faptul ca functioneaza din cand in cand indica ca, daca ai noroc e o intreupere undeva. Daca ai ghinion trebuie alt modul ABS . Releul este in cutia ai unde sunt si sigurantele dar sincer nu mai stiu care din ele e.

Cel mai des se intampla sa fie releul ala. Din pacate nu am manulaul Bentley pe calculatorul asta, acolo sigur gasesti care e releul respectiv. Daca nu ai o documentatie ceva sa il identifici poti incerca babeste pe toate sa vezi daca e vreunul bulit

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Cand nu merge ABS-ul ar trebui sa ai eroare in bord, sa se aprinda becul cu ABS-ul. Poate e doar o senzatie ca te duci tarash cu ea?

Ar putea fi zgomot de la Vanos daca are asa ceva pe masina (vezi poza, daca ai motorul cu acea umflatura). Daca nu ai, zgomotul poate fi de la o ungere necorespunzatoare a tachetilor hidraulici. Un ulei prost, vechi sau un nivel mic ar putea sa dea zgomotul. Unui tovaras cu 520i Vanos ii facea un zgomot asemanator la nivel mic de ulei. Cum completa, cum disparea zgomotul la rece si la ralanti.

Link to comment
Share on other sites

Cand nu merge ABS-ul ar trebui sa ai eroare in bord, sa se aprinda becul cu ABS-ul. Poate e doar o senzatie ca te duci tarash cu ea?

Ar putea fi zgomot de la Vanos daca are asa ceva pe masina (vezi poza, daca ai motorul cu acea umflatura). Daca nu ai, zgomotul poate fi de la o ungere necorespunzatoare a tachetilor hidraulici. Un ulei prost, vechi sau un nivel mic ar putea sa dea zgomotul. Unui tovaras cu 520i Vanos ii facea un zgomot asemanator la nivel mic de ulei. Cum completa, cum disparea zgomotul la rece si la ralanti.

 

Motorul este Vanos am umflatura aceea :) ! Uleiul cu care functioneaza motorul este Castrol 10w-60 ulei sport, nu cred ca pot sa-i pun ulei mai bun pe care sa-l gasesc in comert. M-am uitat la nivel si totul este OK. Deci incerc Kitul acela dar am vazut ca este destul de scump....

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Ciudat, ar trebui sa simta inchiderea/deschiderea unui circuit, doar de aia e "self-tested system".

faza e ca daca e releul ala si sunt probleme la el.. merge din cand in cand. Atunci cand pui contact, self test poate sa fie in regula...

Link to comment
Share on other sites

Atunci e cum spune gyno, Vanos-ul!

Ia vezi daca te aranjeaza asta :) : http://www.beisansystems.com/products.html

Spor!

 

 

Este "muran'gura".

Nu stiu daca am inteles bine din poze :) se schimba doar aceea garnitura?

Totusi este o munca destul de laborioasa :lol: dar merita incercat. Astazi comand garnitura, pana soseste i-mi fac sculele necesare.

Multumesc foarte foarte mult!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.