Jump to content

inele concentrice roti


Recommended Posts

trebe inele pt roti/E34

care stiu de unde as putea sa cumpar sau eventual sa apelez la un ateleier?care-i cel mai bun material...

Edited by claudiu.cosar
Link to comment
Share on other sites

vad ca esti din timisoara, sunt sigur ca aveti trolee, autobuze sau alte utilaje de genu prin oras, afla unde este garajul lor, si acolo ar trebui sa aiba niste strungari. apeleaza la ei, eu asa am facut in constanta si sunt foarte multumit. si nici nu percep preturi de tuning ca prin alte parti. mie mi-a luat 400.000 pe toate 4.

 

a da, sunt din metal sau din duramid.

Link to comment
Share on other sites

pai si de unde stiu ce dimensiune imi trebe,masor interiorul rotii sau cum.

inainte erau montate jante de e39,si acu astea or fii de e34.deci =>trebe inele de e34.asa ca un profi ca si wlf sigur mi-ar spune ce dimensiuni imi trebe :blink:

multam fain.

Link to comment
Share on other sites

pai stie el ce trebuie sa masoare, dimensiunile sunt in functie de janta si de butuc. nu e nevoie decat de un subler si sa dai roata jos. si cum subler are sigur strungarul nu iti ramane decat sa dai roata jos cand ajungi acolo, nenea ala sa masoare ce are de masurat si sa se apuce de treaba. sfatul meu e sa stai acolo cat le face, ca pe parcurs ce le face, sa poata sa le si probeze pe masina.
Link to comment
Share on other sites

Se masoara, nu poti sa iti dai cu parerea pe chestiile astea.

 

Eu mi-am facut la jantele astea care le am, sunt zincate.

 

Problema este alta. Au un profil diferit, conic la baza si apoi cilindric. Iti atasez o schitza ca sa intelegi ce vorbesc. Nu stiu daca orice fel de strungar iti face bine.

post-116-1150671620_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Se masoara, nu poti sa iti dai cu parerea pe chestiile astea.

 

Eu mi-am facut la jantele astea care le am, sunt zincate.

 

Problema este alta. Au un profil diferit, conic la baza si apoi cilindric. Iti atasez o schitza ca sa intelegi ce vorbesc. Nu stiu daca orice fel de strungar iti face bine.

95554[/snapback]

 

exact. la mine a fost o singura diferenta, partea care la tine este cilindtica era tot conica. si au iesit perfect. tocmai de aceea si recomandarea sa stai acolo cat timp ti le face.

Edited by florian_xkk
Link to comment
Share on other sites

exact. la mine a fost o singura diferenta, partea care la tine este cilindtica era tot conica. si au iesit perfect.

95561[/snapback]

 

Depinde de janta. Eu le-am facut la o firma din Cluj care face pentru export flanse si prezoane pentru TIR-uri. Am facut mai demult si niste flanse la ei. In principiu au cataloage pentru fiecare marca. Daca de exemplu vrei sa pui jante de Mercedes pe BMW, gasesc in catalog, nici nu trebuie sa masoare. Si le baga in baie de zinc ca sa nu rugineasca. Parerea mea ca sunt bullet-proof cum le fac ei.

Link to comment
Share on other sites

In mod normal era 100 de mii bucata (pentru clienti cunoscuti). Dar pentru ca era cu 4 zile inainte de pasti si urma sa ma duc de la Cluj la Valcea, i-am zis ca ii dau dublu ca sa mi le faca de urgentza (a stat un angajat sa le faca desi erau liberi).
Link to comment
Share on other sites

pai si de unde stiu ce dimensiune imi trebe,masor interiorul rotii sau cum.

inainte erau montate jante de e39,si acu astea or fii de e34.deci =>trebe inele de e34.asa ca un profi ca si wlf sigur mi-ar spune ce dimensiuni imi trebe :)

multam fain.

95542[/snapback]

 

:) Deci pe un E34, ca sa montezi jante de E34 itzi trebuie inele? :blink:

Link to comment
Share on other sites

hai sa va luminez :blink:

am avut inainte jante de e39 si probabil exul propietar a pus inele pt jantele alea(de e39).Eu,ulterior,mi-am cumparat niste jante de E34,si am constatat ca la peste 110km/h imi bate volanul.Jantele sunt echilibrate,si cu jantele alealalte nu mi-a batut nimik,directia e noua.

Deci raman inelele.

Link to comment
Share on other sites

am gasit un meserias in timisoara,50mii/buc ma costa inelele.

ideea e ca sunt prea subtiri si mi spuse ca se pot face doar din metal,pt ca teflonul e prea subtire,si fiind de metal trebuie unse cu vaselina odata cu montarea rotii.

 

sugestii,vizavi de material?

Link to comment
Share on other sites

da sa nu rugineasca,asta e mtivul pt care sa le dau cu vaselina.

aveam montate inele de e39 de aia revin la inele de e34(pt ca ma jante de e34 acum)

95860[/snapback]

 

Cele care mi le-am facut eu erau zincate, nu ruginesc.

 

La ce naiba sa pui cercuri pe E34 cand ai jante tot de E34. Ar trebui sa intre la milimetru, n-ai nevoie de cercuri. Asta in caz ca sunt de E34. Ai nevoie de cerc la roata de rezerva ca sa o pui? Ca doar e acelasi lucru.

Link to comment
Share on other sites

mah dar ce e asa de greu....

eu cumparasem masina cu jante de e39(alea in multe spitze care de altfel le-am si vandut),jantele care mi le-am luat sunt de e34.

ca sa pui o jante de e39 pe un e34 iti trebe niste inele de e39,din aceasta cauza eu caut sa remontez inelele de e34.

Link to comment
Share on other sites

nah bun domle,pai si atunci care ar fi problema ca la peste 100km/h incepe sa mi bata volanu si sa ma zguduie de fund,chiar daca rotile sunt echilibrate si drepte?printule :blink: ....
Link to comment
Share on other sites

Din cauciucuri. Eu am cumparat 4 second-hand, cea mai buna calitate din Cluj, si 2 au fost varza de fapt. Le-am schimbat si mi-a disparut vibratia. Pana in 110 era totul ok, peste 110 imi vibra volanul foarte tare.

 

Pe o janta erau 75 de grame de plumb. Dupa ce am schimbat cauciucul a fost nevoie doar de 15 grame.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.