Jump to content

316 sau 318


cmn

Recommended Posts

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu cred ca il faci cu 1.8.

Si i.6 il face dupa 100-120.

 

am zis doar la 1.6 16V am ceva dubii , in primul rand pt ca nu am facut nici o liniuta in viata mea si in al doilea rand are 105 CP si vreo 1100-1200 kg adica cu vreo 150 kg mai putin ca mine si nu stiu cati din cei 116 CP mai sunt in motorasul meu .

 

Oricum sa zici ca o nova de 76 CP(cati ori mai fi din ei) poate face un 318i de 116(cati or mai fi si aici) este o aberatie imensa !

Link to comment
Share on other sites

pai n-ai facut nici o liniutza dar ai opinii.... Nu-i rau... E doar tipic romanesc...

 

Esti aberant ! sau poate n-ai nici masina sau carnet dar ne minti...

Daca n-ai facut liniutze pe ce te bazezi ? Pe flerul tau ?

Da-te pe bani daca esti asa de convins !

 

 

Va las sa visati cum 316 si 318 rup asfaltul....

Noapte buna. :)

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Unii cu 316 sau 318 trebuie sa accepte ca nova ii face cum eu trebuie sa admit ca ma face skoda RS.... Asta-i adevarul si asta e...

Nu va convine luati-va 325 iar mie daca nu-mi convine trebuie sa-mi iau M...

 

the_rifle, te rog sa nu te superi pe mine, dar te voi contrazice. Ai mei au un logan 1.6 si eu 318. Deci le-am condus ambele, si pana sa-mi iau pisica am condus destul loganul alor mei, dar nu se compara. Si totusi e logan de 1.6 nu NOVA de 1.4 ... Acuma faptul ca am cutie de IS pe el nu cred ca afecteaza chiar asa performantele.

Link to comment
Share on other sites

pai n-ai facut nici o liniutza dar ai opinii.... Nu-i rau... E doar tipic romanesc...

 

nu e o chestie romaneasca , tu generalizezi , nu a zis nimeni ca nu ai facut tu sau cine o fi facut cu o nova un 316 sau 318 , dar ninemi nu stie in ce stare era masina aia , poate mergea in 3 bujii sau mai stiu eu ce minumatie . Am zis ca nu ma pricep la chestii de genu asta , nici nu ma pasioneaza , dar mi se pare ceva ilogic ca o masina cu 30 - 40 CP mai putin sa castige o liniuta , nu mai punem in calcul faptul ca aceea masina este dacie !

Link to comment
Share on other sites

Unii cu 316 sau 318 trebuie sa accepte ca nova ii face cum eu trebuie sa admit ca ma face skoda RS.... Asta-i adevarul si asta e...

Nu va convine luati-va 325 iar mie daca nu-mi convine trebuie sa-mi iau M...

 

the_rifle, te rog sa nu te superi pe mine, dar te voi contrazice. Ai mei au un logan 1.6 si eu 318. Deci le-am condus ambele, si pana sa-mi iau pisica am condus destul loganul alor mei, dar nu se compara. Si totusi e logan de 1.6 nu NOVA de 1.4 ... Acuma faptul ca am cutie de IS pe el nu cred ca afecteaza chiar asa performantele.

 

 

Nova trage mai bine ca loganulvdaca nu stiai...

Link to comment
Share on other sites

pai n-ai facut nici o liniutza dar ai opinii.... Nu-i rau... E doar tipic romanesc...

 

nu e o chestie romaneasca , tu generalizezi , nu a zis nimeni ca nu ai facut tu sau cine o fi facut cu o nova un 316 sau 318 , dar ninemi nu stie in ce stare era masina aia , poate mergea in 3 bujii sau mai stiu eu ce minumatie . Am zis ca nu ma pricep la chestii de genu asta , nici nu ma pasioneaza , dar mi se pare ceva ilogic ca o masina cu 30 - 40 CP mai putin sa castige o liniuta , nu mai punem in calcul faptul ca aceea masina este dacie !

 

 

Prietene... relaxeaza-te. Eu am avut 318is si sa zicem ca nu era in mintile ei. Dar uita-te in filmele alea cum si altii au patit-o ca si mine !!!! CE E ATAT DE GREU SA INTELEGETI ?

 

Daca vreti voi sa credeti ca sunteti zmei in 318 treaba voastra !

Ori va dati pe bani sa va linistiti ori ascultati-mi sfatul si nu va dati pe bani ca pierdeti banii.

Cine vrea ma crede , cine nu , NU.

Link to comment
Share on other sites

Deci eu in mom de fata am supernova si trage de rupe. Pe distanta scurta poate face supernova un 316 insa de la 100 in sus o cam ia. E logic, sunt mai multi cai care oricum or sa se simta. Nu te contrazic the rifle, ai dreptate dar am zis, peste 100 km face 316, ca sa nu mai vb de 318. Dar un wv bora de 1.6 din 2001 face un 316? Eu cu supernova m-am luat cu bora 1.6 si m-am tinut dupa ea...
Link to comment
Share on other sites

Deci eu in mom de fata am supernova si trage de rupe. Pe distanta scurta poate face supernova un 316 insa de la 100 in sus o cam ia. E logic, sunt mai multi cai care oricum or sa se simta. Nu te contrazic the rifle, ai dreptate dar am zis, peste 100 km face 316, ca sa nu mai vb de 318. Dar un wv bora de 1.6 din 2001 face un 316? Eu cu supernova m-am luat cu bora 1.6 si m-am tinut dupa ea...

 

 

Rupe bora de 105 cai un 318is de 143 de cai. Are electronica mai noua si nici nu discuta :)

Link to comment
Share on other sites

pai n-ai facut nici o liniutza dar ai opinii.... Nu-i rau... E doar tipic romanesc...

 

nu e o chestie romaneasca , tu generalizezi , nu a zis nimeni ca nu ai facut tu sau cine o fi facut cu o nova un 316 sau 318 , dar ninemi nu stie in ce stare era masina aia , poate mergea in 3 bujii sau mai stiu eu ce minumatie . Am zis ca nu ma pricep la chestii de genu asta , nici nu ma pasioneaza , dar mi se pare ceva ilogic ca o masina cu 30 - 40 CP mai putin sa castige o liniuta , nu mai punem in calcul faptul ca aceea masina este dacie !

 

 

Prietene... relaxeaza-te. Eu am avut 318is si sa zicem ca nu era in mintile ei. Dar uita-te in filmele alea cum si altii au patit-o ca si mine !!!! CE E ATAT DE GREU SA INTELEGETI ?

 

Daca vreti voi sa credeti ca sunteti zmei in 318 treaba voastra !

Ori va dati pe bani sa va linistiti ori ascultati-mi sfatul si nu va dati pe bani ca pierdeti banii.

Cine vrea ma crede , cine nu , NU.

 

ramai tu racer si date pe bani , eu nu practic asa ceva , parera mea ramane la fel .

 

Inchidem subiectul ca nu are rost , stricam topicul omului .

Link to comment
Share on other sites

ca sa nu mai existe dubii, o supernova scoate 0-100 in aprox 15 sec, dacia sustinea ca scoate 12, dar ca sa citez pe cineva

 

0-100 in 12s? O fi fost pe ceva trambulina olimpica! :)

 

316i scoate undeva peste 11 sec oficial, mai pun una sa fie, 12,5 sec.

 

316i nu e o masina de liniute, dar cu supernova... fiecare e liber sa creada ce vrea, daca e cineva in bucuresti si filmati, puneti aici sa vedem. rifle daca vrei in numele stiintei hai cu nova si cheama un coleg cu 316i, sau 318 faceti mai multe liniute, fara bani.. sa vedem victorii clare ale supernovei.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca 318i trage mai bine decat 316. totusi nu pot sa cred ca bora de 1.6 face un 318is. Nu vreau sa te supar dar aici cred ca exagerezi cu adevarat. Tu ai 325 sau ce ai si de aia zici ca te dai pe bani. Si eu am castigat 3 zile sa conduc un audi a4allroad si credema, rupe! E interesant sa aiba si zvacul ala la plecare pe care cred ca un 316 nu il are pt ca e masina veche, si destul de grea insa top speedul este simtitor mai bun ca la dsn. Plus ca nu stiu cum e la 150 la ora dar in dsn am impresia ca te dezintegrezi. In bmw cum e? de ex in 316. Fara tobe si alte chestii. Stock, e silentioasa, se aude vantul, sta bine pe drum, etc?

 

Supernova nu scoate 15 in suta de km/h. Eu am scos 12 sau chiar mai putin. Si eu tind sa cred ca face la liniuta un 316 pt ca este mai greu insa pe distanta lunga clar nu.

Link to comment
Share on other sites

daca citesti primul lui post vei constata ca il intereseaza si cum trage... :)

mie mi se pare stupid oricum un 316 nu poate trage mai prost decat o nova si nu mai vorbim de celelalte +++ care le are un bmw fata de nova ,in concluzie cred ca il intereseaza mai putin daca faci tu sau nu un 316 ....cu s nova ta,sau daca il intereseaza asta, sa faca liniute cu toate pisicile 316 sau 318 si se hotaraste el daca merita sau nu sa-si ia un bmw....

Link to comment
Share on other sites

VA multumesc tuturor care ma ajutati si imi dati pareri adevarate. Sper sa ma ajutati in continuare si sa nu va stresez/supar cu ceva.

ma intereseaza si saa traga masina dar am intels ca la demaraj e mai slabut un 316

Edited by cmn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.