Jump to content

e46.320d dela 150cp la 190 cp


RAO 320d

Recommended Posts

poate ne intalnim la o liniuta. 320d - 207 cai, 400 n/m resoftat Austria. trebuie sa-i schimb urgent evacuarea ca mi-a facut praf tobele si racordul flexibil. nu i-am facut dino cam demult insa cred ca tot pe acolo se invarte in ce priveste puterea. chiar unde as putea sa fac si eu un dyno test?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

poate ne intalnim la o liniuta. 320d - 207 cai, 400 n/m resoftat Austria. trebuie sa-i schimb urgent evacuarea ca mi-a facut praf tobele si racordul flexibil. nu i-am facut dino cam demult insa cred ca tot pe acolo se invarte in ce priveste puterea. chiar unde as putea sa fac si eu un dyno test?

Glumesti nu?sunt vreo 3-4 dynouri in Bucuresti

207 cai?ce masina E46 sau E90?

Link to comment
Share on other sites

ce motor ai?

la fel ca al tau numai ca e fara soft

 

 

Tu ar trebui sĂŁ te muți la țarĂŁ unde nu sunt mașini, doar cĂŁruțe ca sĂŁ scoți și tu un consum mai mic.

Ce-ți mai place sĂŁ-i dai Kocs prin Constanța.. :)

tie normal ca iti ia 8 mergi mai mult extern de la boreal pana la campus nici nu atingi orasul , pana pe soveja la fel circuli prin zone libere si in plus a ta masina sare de 2000rpm doar cand mergi la itp :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tu ar trebui sĂŁ te muți la țarĂŁ unde nu sunt mașini, doar cĂŁruțe ca sĂŁ scoți și tu un consum mai mic.

Ce-ți mai place sĂŁ-i dai Kocs prin Constanța.. :lol:

tie normal ca iti ia 8 mergi mai mult extern de la boreal pana la campus nici nu atingi orasul , pana pe soveja la fel circuli prin zone libere si in plus a ta masina sare de 2000rpm doar cand mergi la itp :)

Sediul facultĂŁții mele nu e la campus, e pe Str. Unirii, undeva ĂŽn spatele facultĂŁții vechi de pe Bd. Mamaia. DacĂŁ aș merge cum zici tu cu 2000rpm numai la itp cred cĂŁ aș bagĂŁ mulți bani ĂŽn ea...vede peste 2500rpm numai dupĂŁ ce atinge 83 grade temperatura lichidului de rĂŁcire :) N-are rost s-o calc așa de aiurea prin oraș, ci numai ĂŽn afarĂŁ unde am loc, ĂŽnsĂŁ am grijĂŁ cu turațiile, nu merg sub 2000rpm...

 

On topic: Am avut și eu chiptuning la E90 320d și de la 163cp stock ajunsese undeva la 204cp iar cuplul crescuse de la 340Nm stock la 420Nm, asta teoretic, nu am pus-o pe Dyno.Oricum diferența se simțea. Nu l-aș fi scos dacĂŁ nu mi se strica DDE-ul, așa cĂŁ l-am schimbat și nu i-am mai fĂŁcut chiptuning și nici nu-i mai fac, am vĂŁzut cum e.

Link to comment
Share on other sites

ai facultate esti de vis , pot venii si eu la facultatea ta :)

revenind la subiect un consum de 10 pt un e46 320d nu mi se pare mult fie stock sau resoftat , nu zic ca nu ar fi si mai bine daca ar lua mai putin dar la conditiile de trafic care le avem ( sau cel putin in orasul din care provin ) doar seara sau pe artere necirculate sa pot scoate un consum de 8

Link to comment
Share on other sites

fratilor, daca va plangeti de consum de 8,2, luati-va cu tata lupo de 1,4 diesel

asta trecand peste faptul ca minti cu nerusinare, pentru ca un 320d standard, daca mergi mai infipt sare de 8, iar cipuit se duce linistit la peste 10 .......iar tu vii si spui ca tu mergi TARE si iti ia 8,2 si ti se mai pare si mult :)).

eu zic ca ii faci soft iar, sa iti scoata consum de 4, si vreo 120 de cai. e cel mai tare tuning asta mai nou, sa iti schilodesti masina pentru 1 kil de motorina.

bafta

 

ps: masina arata bine, pacat

 

@wind-er.....baiatul a spus ca are jante pe 18, cu latime de 255 pe spate. chiar sunt late, indiferent cum ai lua-o.

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

fratilor, daca va plangeti de consum de 8,2, luati-va cu tata lupo de 1,4 diesel

asta trecand peste faptul ca minti cu nerusinare, pentru ca un 320d standard, daca mergi mai infipt sare de 8, iar cipuit se duce linistit la peste 10 .......iar tu vii si spui ca tu mergi TARE si iti ia 8,2 si ti se mai pare si mult :lol:).

eu zic ca ii faci soft iar, sa iti scoata consum de 4, si vreo 120 de cai. e cel mai tare tuning asta mai nou, sa iti schilodesti masina pentru 1 kil de motorina.

bafta

 

ps: masina arata bine, pacat

 

@wind-er.....baiatul a spus ca are jante pe 18, cu latime de 255 pe spate. chiar sunt late, indiferent cum ai lua-o.

 

stii care-i shpilu cu consumu de 8.2% ! , un e46 320d de 150 cp nu are voie-n viatza lui sa bea mai mult de 8 la oras indiferent cat i-ai rupe fashu

iar media stim cu totii cum i se face , asa ca , un 8.2 e undeva la 10% linistit iar dak mai vezi k zice un tunner sau altu ca normal ti se reduce consumu fiindca motoru trage mai usor , corect , trage , da consumu ala micu care se reduce pe acelasi stil de mers unde e????????? e si uite ca deaia am deschis acest topic ...,,,,....,,,, dupa cum am scris de la inceput doream niste pareri de la cei care au chip pe masini, si la faptu kin plus fata de echiparea initiala am gume mult mai late fata de cele cu care vine echipata de fabrica adik jante pe 16 cu 205 latime,,, iar varianta care am ales-o pe 18 cu 225 pe fata si 255 pe spate este singura varianta care se potriveste dupa cum spune producatorul de autovehicule bmw

:)

Link to comment
Share on other sites

[Glumesti nu?sunt vreo 3-4 dynouri in Bucuresti

207 cai?ce masina E46 sau E90?

da glumesc............masina este e46. eu mai stiu pe cineva care are aproape 200 de cai tot cu resoftare pe e46 320d fl

sapt viitoare ii modific si toata evacuarea si o sa-i fac un dyno sa va spun exact

Link to comment
Share on other sites

consuma mult 2,5 nu e bun

@Highlander o stii pe aia cu muieti is posmagii??:)

 

dar uite ca sunt baiat de treaba:

exelis 200 ron

master tuner si hpcustoms150 ron

 

restu nu mai stiu

 

linkuri nu iti dau ca si asa cred ca zice lumea ca fac reclama

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Eu am un 318d 2004, 116cp stock, chipuit la dimsport acum jumatate de an la 155cp si 361Nm ( testat pe dyno).

La masina mi-a scazut consumul cu 0.5-1l de motorina, dar numai in oras imi papa mai putin, iar prin iasi daca merg lejer ca tot omul prin trafic normal de ora 10-14 , imi ia cam 8% (cat scrie in carte). Seara cand e mai lejer undeva pe la 7%. Dar la mers extern consumul e la fel, dimpotriva ceva mai maricel pt. ca folosesc pachetul extra de cai. (undeva intre 5-6%)

 

Ps: ce vreau sa subliniez, e faptul ca influenteaza foarte mult calitatea chipului, eu acuma nu l-as da jos pe nimic, sa imi pice turbina, si cred ca tot nu l-as da jos....sunt extrem de multumit de felul in care trage, si mai ales ca s-a optimizat consumul mai bine decat cum era stock

Edited by Justme13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.