Jump to content

reparatie usa sofer


ingineru'

Recommended Posts

da :) in germania la o treaba dinasta se face un fel de lipitura sub presiune la cald .. + nu stiu ce minuni de rasini. :lol: se numeste smart repair..au nu stiu ce metode noi, te doare mintea..

Am inteles ca e ceva gen smart repair si in Bucuresti, parca pusese cineva un link...

Faza e ca la sudura normala cu electrod deteriorezi protectia orginala a masinii complet si pe o suprafata mare. Daca o pregatesti ca lumea si sudorul e meserias, apoi polishezi, freci, dai cu grund anticorosiv si vopsea tine ceva ani.

Asta depinde si de restul portierei cum e. Daca are puncte de rugina prin alte parti vei accelera procesul de coroziune, deoarece in locul unde sudezi se va modifica/deteriora si aliajul si asta amplifica orice proces de coroziune deja inceput.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

cam discutam, ca de fapt asta e problema. E34 intradevar are o protectie extraordinara anticorosiva. Dar daca vei suda pe ea o deteriorezi daca nu iei niste precautii, si vor incepe sa apara si nu neaparat exact in locul ala.
Link to comment
Share on other sites

cam discutam, ca de fapt asta e problema. E34 intradevar are o protectie extraordinara anticorosiva. Dar daca vei suda pe ea o deteriorezi daca nu iei niste precautii, si vor incepe sa apara si nu neaparat exact in locul ala.

acum am inteles.

 

caldura degajata in timpul sudurii poate deteriora pe o arie mare tabla :)

Link to comment
Share on other sites

Exact. SI in plus, unde dai punctele de sudura se schimba compozitia aliajului. Dupa cum stii coroziunea e un proces electrochimic si cand schimbi compozitia aliajului, adica la un capat e de un fel si in celalat de altfel se creaza diferente de potential care favorizeaza accelerarea coroziunii.

Eu as evita sa folosesc sudura clasica cu electrod pe tabla caroseriei ....in momentul ala se cam duce dracu. Bineinteles e un proces lent dar eu stiu ca tu tii la masina asta.

Eu am mai vazut praguri sudate si erau praf in 2-3 ani.

Link to comment
Share on other sites

Din ce vad in poza nu pare rupta tabla, sunt doar puncte de rugina, corect? De aia ma gandeam ca scapi doar cu o curatare si o solutie anti rugina. Fara sudura. Nu e punct de rezistenta, e doar un opritor si nu are rost sa pui aparatul de sudura pe ea.
Link to comment
Share on other sites

Sa nu incurce inchiderea usii acele saibe. Daca e rupta tabla probabil ajungi la sudura. Taiat cu flexul un dreptunghi din caroserie si pus un petic din tabla pe zona, slefuit, grunduit, tot tacamul... :)

am o adresa de la colegul de mai sus,el a patit la fel.

 

am incercat sa-i pun saibe dar e pozitia incomoda rau.am geamuri electrice si nu poti baga mana prin interior.

 

o sa merg la service si pun poze.sudorul va spune daca peticim sau nu.e cam subtire tabla.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mergi URGENT si rezolva problema. Eu am avut aceiasi problema si am stat asa pana s-a rupt de tot si mecanismul a intrat in usa, a lovit si indoit sinele pe care se plimba geamul, a trebuit sa schimb mai multe mecanisme din interior afectate de acea balama care a intrat in usa si le-a lovit/indoit ( nimeni nu le mai poate aduce la form ainitiala ). La mine tinichigiul care a facut operatiunea a decupat un patrat mare cu toata zona aceia, apoi a folosit o alta bucata groasa de metal bagata prin interior, restul s-a lucrat cu autogen nu stiu exact sa iti descriu toata operatiunea dar a iesit genial cel putin din punct de vedere al rezistentei, cred ca acum nici daca vrei intentionat n-ai cum sa o mai rupi. O sa postez si o poza cat de curand cu lucrarea finisata.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.