Jump to content

lanturi auto


siulian

Recommended Posts

Salut,

 

Daca tot sunt "munti" de zapada doresc sa deschid un topic despre lanturi auto.

 

Cateva intrebari:

a) de unde le-ati luat?

:lol: de care ati luat? lanturi normale de ~1 milion sau cu prindere "desteapta" de ~5 milioane?

c) folosire: zapada mare sau zapada batatorita si inghetata? Daca avem cauciucuri de iarna mai are sens daca nu e gheata?

d) altele :)

Link to comment
Share on other sites

...am pus si eu lanturi in seara asta, situatia s-a schimbat fantastic :) ma bag in orice parcare, oricat de inzapezita....odata ce ai pus lanturi, nu mai conteaza ce cauciucuri ai dedesubt...singura chestie este ca pot apare mici deformari, de la care ulterior anvelopelee pot sa bata daca mergi o perioada mai mare cu lanturi...
Link to comment
Share on other sites

@ciupanezu . Raspunsul tau e cinstit doar ca intrebarea mea e incompleta sau idioata...

Bineinteles ca pot pune lanturi pe cauciucuri de vara , cum pot pune lanturi si vara pe cauciucuri de vara sau patine cu rotile... Vroiam sa stiu daca sunt si eficiente... :lol:

Tare asta :)

 

on topic - eu am cumparat tot cu 50 lei acum cativa ani, iar la prima folosire s-au dus dracu. Desi nu am rulat cu ele, doar le-am pus pt a iesi de unde am ramas impormolit.

Link to comment
Share on other sites

Mda, mi-am luat si eu lanturi cu 70 de lei din Carefour.

 

Am injurat la ele de am facut spume la gura, adica m-am chinuit mai bine de 15 min sa le pun.

Faza cea mai amuzanta a fost ca n-am avut nevoie de ele pana in fata scarii, unde am fost nevoit sa parchez.

Viitoarea masina o sa fie tot seria 5, dar cu xdrive.

Link to comment
Share on other sites

teoretic nu trebuie, au un "inel" care vine pe janta pe partea din interior, daca-ti permite suspensia, sa-ti bagi mana intre cauciuc si aripa, inchizi inelu de interior, iar in exterior, prinnzi 1 carlig, tragi un lant prin 3 cleme si asiguri lantu in partea de sus... , daca nu-ti permite suspensia.... ridici masina pe cric... sau incerci sa inchizi inelul in alta pozitie... inca nu am incercat sa vad daca gasesc alta pozitie, sa nu fie necesar sa ridic masina pe cric...
Link to comment
Share on other sites

teoretic nu trebuie, au un "inel" care vine pe janta pe partea din interior, daca-ti permite suspensia, sa-ti bagi mana intre cauciuc si aripa, inchizi inelu de interior, iar in exterior, prinnzi 1 carlig, tragi un lant prin 3 cleme si asiguri lantu in partea de sus... , daca nu-ti permite suspensia.... ridici masina pe cric... sau incerci sa inchizi inelul in alta pozitie... inca nu am incercat sa vad daca gasesc alta pozitie, sa nu fie necesar sa ridic masina pe cric...

 

Am vazut ca sunt mai multe tipuri de lanturi...la toate se procedeaza la fel? E prima data cand vreau sa pun lanturi,nu am mai avut demult iarna asa...

Link to comment
Share on other sites

Lanturile din linku de mai jos, sunt cele mai eficiente.... adica astea in Y

sistemu de prindere e cel despre care am vorbit, adica cel care se prinde usor.

http://www.depozituldeanvelope.ro/images/l...itarejpgbig.jpg

 

si mai sunt asa

http://www.bizoo.ro/img/Lanturi-antiderapa..._1227752362.jpg

 

Oricum trusa vine cu manusi si instructiuni de instalare, da e cam la fel... vezi in primu link, e un "inel" pe interior, ala se inchide intr-un singur loc, iar in exterior (lantu galben) se inchide printr-un carlig (cel albastru de sus), iar apoi e lantu ala rosu, care se prinde in clema rosie, si inca 2 (in poza e prins doar in 2 cleme in loc de 3), si se intinde tot sistemu dupa cum vezi acolo.

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.