Jump to content

Sistemul de franare


kathalin

Recommended Posts

Salut,am un e46 318i din 00 si ieri cnd am plecat cu masina roata dreapta fata era putin infranta,se auzea cum freaca placuta pe disc si incingea etrieru....am mai mers asa pana ce si-a dat drumul singura dar la un moment pedala de frana sa dus in fundul pedalierului si masina frana foarte slab.Pe o distanta de 250 de metri am avut frana cam la a 2 a 3 pedala ,la prima fiind aproape inexistenta.Fenomenal dar si-a revenit fara nici o alta interventie de-a mea.Nivelul lichidului e la semn.Ce crede-ti ca sa intamplat??
Link to comment
Share on other sites

Salut,am un e46 318i din 00 si ieri cnd am plecat cu masina roata dreapta fata era putin infranta,se auzea cum freaca placuta pe disc si incingea etrieru....am mai mers asa pana ce si-a dat drumul singura dar la un moment pedala de frana sa dus in fundul pedalierului si masina frana foarte slab.Pe o distanta de 250 de metri am avut frana cam la a 2 a 3 pedala ,la prima fiind aproape inexistenta.Fenomenal dar si-a revenit fara nici o alta interventie de-a mea.Nivelul lichidului e la semn.Ce crede-ti ca sa intamplat??

 

Ar fi bine sa schimbi lichidul de frana . Cu ocazia asta se aeriseste instalatia perfect . Presupun ca ai aer prin instalatie .

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine e sa dai roata jos si sa verifici nivelul lichidului de frana, etrierul, placutele...Verifica si daca furtunul este ok, sa nu fie crapat sau ceva de genul...

Eu personal nu prea cred ca ai aer in instalatie...

Daca nu te pricepi, mergi la un service...cu franele nu te poti juca...

 

Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Cel mai bine e sa dai roata jos si sa verifici nivelul lichidului de frana, etrierul, placutele...Verifica si daca furtunul este ok, sa nu fie crapat sau ceva de genul...

Eu personal nu prea cred ca ai aer in instalatie...

Daca nu te pricepi, mergi la un service...cu franele nu te poti juca...

 

Toate bune!

Salutare fratilor

 

Am si eu o problema cu un etrier blocat pe stanga fata la un E46, mi se incalzeste pana si janta si acum cum e zapada ies aburi nu altceva.. :)

Am constatat problema doar ieri ca imi mirosea a ars. Miercuri o bag in service, sper ca pana atunci sa nu-mi ia foc masina!!. Stie careva daca exsiat vreun kit de reparatie pt pistonas doar, sau trebuie sa schimb tot etrierul. Din cate stiu unul nou te stoarce de bani, second ma tem sa nu dau de altul la fel....Pls help cu vreo informatie daca aveti. Eu stau in Otopeni. Thx

Link to comment
Share on other sites

posibil sa se blocheze de la mizeria stransa pe timpul iernii. mai ales ca sunt substante corozive (sare) care pot sa atace pistonul daca nu mai are garnitura de protectie intacta. eu stiu ca se pot schimba separat garniturile si pistonul. oricum trebuie curatate si inspectate dupa o iarna ca asta.
Link to comment
Share on other sites

Da jos etrierul si uita-te la piston si garnituri . Daca ai timp si putina pricepere iti poti reconditiona etrierii singur. Un set de garnituri e vreo 10 euro. Daca pistoanele prezinta urme de rugina atunci sunt terminate. Doar urme foarte mici de rugina se pot curata cu smirghel fin (800+).

Iti trebuie:

- set garnituri

- perie de sarma

- aer comprimat ( pentru scos pistonul)

- eventual vopsea de etrier

- un tub de unsoare speciala pentru pistoane etrier ( merge si cu lichid de frana)

- poti sa schimbi si furtunele de frana ( nu sunt asa scumpe).

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.