Jump to content

Inchidere/deschidere centralizata sau inchidere/deschidere ferestre BMW 318i E46 10/2003


Imparatu

Recommended Posts

Am cumparat in Mai 2009 un BMW E46 318i. Baietii care mi-au adus masina, mi-au spus ca usile se deblocheaza nu tot timpul din prima comanda de la cheie. Ei mi-au spus ca "poate" fi ceva problema de la cheie. Dupa un timp usile se deblocau din prima incercare si nu am mai bagat in seama acest lucru. Inainte sa inmatriculez masina, i-am schimbat bateria cu una noua. Dupa aceea usile nu au mai vrut deloc sa se deblocheze din comanda de la cheie, si nu am mai putut deschide toate usile, doar usa soferului.

Am postat acest topic in semn de multumire celor care m-au ajutat sa remediez aceasta problema, fara a fi nevoit sa ma duc la reprezentanta, sau la un service unde nu stiu sigur cat de bine lucra. Acest topic l-am postat si pentru cei care au probleme cu "Inchidere/deschidere centralizata sau inchidere/deschidere ferestre" pentru ca consider ca mai sunt si altii care isi iubesc BMW-urile, ma gandesc ca nu sunt singurul.

La mine problema s-a remediat prin inlocuirea unor relee care actioneaza motorasele din usi pentru deblocare sau actionarea ferestrelor. La acele relee se poate ajunge in felul urmator:

1-se deschide capota si se deconecteaza borna negativa de la baterie (vezi manualul de utilizare/intretinere a masinii)-se demonteaza torpedoul (cred ca 6 suruburi tin torpedoul)

2-in spatele torpedoului se afla un suport unde pe al treilea raft (de jos in sus) se afla o cutie alba cu 3 conectori

3-bateria fiind deja demontata, se pot deconecta cei trei conectori

4-suportul in partea stanga sus si in partea dreapta sus este prins in niste "cleme", iar in partea de jos este prins intr-un surub

5-surubul de jos se va destrange partial (nu trebuie demontat de tot, cam un sfert-jumate), apoi se va scoate (cu simt) suportul din clemele care il tin din stanga si dreapta sus

6-conectorii fiind deja scosi din cutie, se poate indeparta cutia alba

7-in partea opusa conectorilor cutiei, se afla capacul care tine inchisa cutia

8-dupa ce se desface capacul cutiei (cu atentie), se va impinge de conectori ca sa iasa placa electronica din cutie

9-pe placa electronica se afla 6 relee

10-de la stanga spre dreapta cum tineti placa cu conectorii opus spre voi: cele 2 relee mari servesc la deschiderea ferestrelor din fata, urmatoarele 2 relee (pe verticala) servesc la deschiderea ferestrelor din spate, iar urmatoarele 2 relee servesc la deblocarea usilor

11-in functie de ce nu functioneaza, releul respectiv trebuie schimbat

-dupa schimbarea releelor se parcurg acesti pasi invers (de la 11 la 1)

In caz ca nu am fost destul de explicit va rog sa postati la acest topic, si cand o sa intru pe forum o sa incerc sa va raspund

P.S. Releele de pe placa le-am schimbat utilizand o pompa de cositor, si ciocan de cositorit. Aceste scule le am la dispozitie la mine la fabrica. Nu va recomand sa incercati sa le schimbati daca nu aveti scule adecvate (se poate strica modulul).

Aceleasi instructiuni relative le gasiti pe http://www.bmwgm5.com

Va doresc succes

Link to comment
Share on other sites

Relee asemanatoare se gasesc la magazinele de piese electronice sau in diferite module de alarma/IC aftermarket.

Hint: puteti sa cumparati eventual Modul Comfort defecte de VW Audi, is exact acelasi tip de relee si acolo si se vand mai ieftin ca cele de Bmw.

Link to comment
Share on other sites

Am avut Âşi eu probleme cu ĂŽnchiderea centralizatĂŁ, dar am schimbat modulul cu totul. Oricum nu mĂŁ prea pricep sĂŁ umblu pe la relee Âşi aÂşa mi-a fost mai uÂşor.

E mai simplu sĂŁ schimbi tot modulul :)

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Si de unde se poate lua acest modul si la ce pret ajunge. Am si eu aceiasi problema cu inchiderea.

Va multumesc.

Eu am gĂŁsit la un bĂŁiat ĂŽn bucureÂşti. L-am luat acum doi ani parcĂŁ.

De gĂŁsit se gĂŁsesc, numai sĂŁ ai norocul sĂŁ'l iei bun.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

daca schimb releul care comanda inchiderea usilor ar trebui sa merga inchiderea din telecomanda ,

pt ca la mine nu mai merge telecomanda,dar cu cheia pot deschide masina, inchiderea centralizata merge normal,

si de la butonul din masina se pot bloca si debloca toate usile.

Intrebarea mea este care este placuta in care intra antena pt telecomanda si care la randul ei ar trebui sa comande releul

de inchidere al usilor ?

am incercat sa invat din nou telecomanda facand cum am gasit undeva pe forum,se aude un releu cupland in momentul in care apas al doilea buton,si atat,

continua sa nu functioneze

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
daca schimb releul care comanda inchiderea usilor ar trebui sa merga inchiderea din telecomanda ,

pt ca la mine nu mai merge telecomanda,dar cu cheia pot deschide masina, inchiderea centralizata merge normal,

si de la butonul din masina se pot bloca si debloca toate usile.

Intrebarea mea este care este placuta in care intra antena pt telecomanda si care la randul ei ar trebui sa comande releul

de inchidere al usilor ?

am incercat sa invat din nou telecomanda facand cum am gasit undeva pe forum,se aude un releu cupland in momentul in care apas al doilea buton,si atat,

continua sa nu functioneze

 

la mine numai de la butonul de la masina se poate inchde/deschide masina, din cheie nu, nici daca o bag in usa si rasucesc.

Link to comment
Share on other sites

Relee asemanatoare se gasesc la magazinele de piese electronice sau in diferite module de alarma/IC aftermarket.

Hint: puteti sa cumparati eventual Modul Comfort defecte de VW Audi, is exact acelasi tip de relee si acolo si se vand mai ieftin ca cele de Bmw.

Zi exact un magazin de electronice..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
vezi ca vinde cineva pe forum: click

Nah ce fain .. eu mi-am comandat de pe eBay, ieri mi-au ajuns, 28 EUR cu tot cu transport, 11 zile a durat. "reelectronics" e vanzatorul de pe ebay.

Le-am schimbat aseara .. tin sa precizez ca s-a chinuit electronistul 2 ore sa le dezlipeasca, nu a reusit, era foarte bine lipit. Pana la urma a distrus releele vechi cu o freza si un disc ceramic si a scos pinii pe rand. Nu se putea altfel. Acum merge atza deschiderea! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ca tot suntem la topicu de inchidere centralizata..stie cineva de ce nu mi se mai aprind semnalizatoarele cand inchid si deschid din telecomanda?dupa ce am reinitializat cheia..a mers de cateva ori..apoi a incetat!cand deschid centralizarea din cheie/telecomanda nu are importanta..nu se mai aprind semnalizatoarele!care o fi cauza? :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema asemanatoare la e46 coupe, dar nu stiu daca e din relee sau de la yala. Am o problema la usa din dreapta. Din cand in cand nu se deschid usile din telecomanda(de inchis se inchide masina din telecomanda). Singura solutie este sa deschid cu cheia usa soferului si dupa ce intru in masina incerc sa deschid usa din dreapta si de la botonul din interior si manual(trag de clanta) si nu sare tamburusul in sus(usa soferului merge daca incerc sa o deschid din interior de clanta). Mai demult treaba asta se intampla cam odata pe luna, iar acum din ce in ce mai des(aproape zilnic). Un Prieten mai priceput mi-a zis ca ar fi de la yala si atunci cand una din ele nu functioneaza nu se mai deschide nimic. Nu vreau sa dau 600 RON pe o yala noua pana nu sunt sigur ca de la ea este problema, iar la dezmembrari se gaseste mai greu pt coupe. Daca ati auzit de asa simptoma va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eu zic ca e de la releu. Si e posibil sa-ti mearga de ceva timp mai prost pentru ca e mai cald afara. Din ce scrie aici: http://www.bmwgm5.com/default.htm, sunt 2 cauze: ori releele ori "actuator" (in engleza) - cred ca asta e yala/sistemul din usa. Citeste pe acolo, e o lista cu 4 usi si 2 usi. Daca nu ti se deschide nici usita de la rezervor, e de la relee sigur. Bafta.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.