Jump to content

reconditionare ornamente interior


MishuVerde

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Am niste zgarieturi urate pe ornamentele de plastic din interior. Pentru ca:

- nu am posibiliatea sa cumpar altele de pe ebay,

- nu am vointa sa cumpar noi (prea scumpe, deocamdata fondurile au alta directie...),

- am dat eu cu spray pe unu' si arata ca draq (nu am gasit vopsitor sa vrea sa le vopseasca),

- am incercat sa lipesc folie autoadeziva dar NU sta,

- astept de vreo luna dupa un om care lucra in piele sa vad daca si la ce pret le poate imbraca,

apelez la voi pentru sfaturi, bazate pe experienta, poate ati facut asa ceva.

In acest moment ma gandesc sa lipesc folie folosind ceva lipici pe marginile ei...

Link to comment
Share on other sites

exista pe undeva pe aici .... cineva care si le-a facut parca cu folie ... si arata destul de bine !

98008[/snapback]

 

crede-ma, am cautat prin forum (poate nu destul) dar nu am gasit. Mi-ar placea o folie interesanta (poate gen carbon dar nu gri cu negru, poate in stilul noului M5, modificat de Hamann, eu stiu ?). Sigur exista vanzatori dar am frecat netu' de la noi si vax albina...

Link to comment
Share on other sites

Guest requin

folia nu e solutie, aia nu va tine mai mult de 6 luni daca va tine si atat in conditile in care nu e pusa de un expert... de ce nu incerci la dezmembrari, sigur au ceva masina facuta praf si le poti lua la pret marunt.

Exact care ornamente sunt duse? pentru ca stiu cateva masini in cluj care-s la dezmembrari si poate au ei.

Link to comment
Share on other sites

folia nu e solutie, aia nu va tine mai mult de 6 luni daca va tine si atat in conditile in care nu e pusa de un expert... de ce nu incerci la dezmembrari, sigur au ceva masina facuta praf si le poti lua la pret marunt.

Exact care ornamente sunt duse? pentru ca stiu cateva masini in cluj care-s la dezmembrari si poate au ei.

98137[/snapback]

 

requin, am vazut undeva (poze, far, far away) o folie care era ceva plastic sau avea un strat de plastic pentru protectie deasupra si aia sunt convins ca ar tine mai mult. Din pacate nu am gasit inca la noi.

 

In final, peste cateva luni cel mai repede, vor fi acoperite cu piele sau imi va cumpara cineva asa ceva de pe ebay. La un moment dat vazusem pe ebay.de la 40-50 euro acoperite cu piele dar nu am deocamdata pe nimeni sa-mi poata lua. Am gasit si normale ieftine dar e aceeasi poveste, m-a imbarligat un "prieten" ca-mi ia dar pretul lui era de reprezentanta si nu o sa dau 160+ euro pe ornamente vopsite... mai ales ca cele originale nu stiu ce draq de vopsea au ca se zgarie foarte usor. Am vazut live unele, originale cred, imitatie de aluminiu dar eu NU as pune niciodata asa ceva. Nici imitatie de lemn nu imi place, cel putin ce am vayut pe ebay.de. Deh, sarac si cu pretentii...

 

Multumesc de oferta dar duse nu sunt, sunt doar, putin spun eu, mult zice nevasta, zgariate si cam toate... De gura ei trebuie sa gasesc o solutie ASAP. Personal nu ma deranjeaza prea mult, eu ma uit pe geam cand sunt in masina, doar conduc ce naiba...

 

As vrea sa arate bine ca masina arata destul de bine, eu am gasit ceva folie auoadeziva, cred ca era de pus pe mobila dar are textura aproape identica cu a bordului insa, cum ziceam in primul post, nu sta cu lipiciul ei si ma gandeam ca cineva a pus si imi spune si mie cum.

Link to comment
Share on other sites

Guest requin
requin, am vazut undeva (poze, far, far away) o folie care era ceva plastic sau avea un strat de plastic pentru protectie deasupra si aia sunt convins ca ar tine mai mult. Din pacate nu am gasit inca la noi.

 

In final, peste cateva luni cel mai repede, vor fi acoperite cu piele sau imi va cumpara cineva asa ceva de pe ebay. La un moment dat vazusem pe ebay.de la 40-50 euro acoperite cu piele dar nu am deocamdata pe nimeni sa-mi poata lua. Am gasit si normale ieftine dar e aceeasi poveste, m-a imbarligat un "prieten" ca-mi ia dar pretul lui era de reprezentanta si nu o sa dau 160+ euro pe ornamente vopsite... mai ales ca cele originale nu stiu ce draq de vopsea au ca se zgarie foarte usor. Am vazut live unele, originale cred, imitatie de aluminiu dar eu NU as pune niciodata asa ceva. Nici imitatie de lemn nu imi place, cel putin ce am vayut pe ebay.de. Deh, sarac si cu pretentii...

 

Multumesc de oferta dar duse nu sunt, sunt doar, putin spun eu, mult zice nevasta, zgariate si cam toate... De gura ei trebuie sa gasesc o solutie ASAP. Personal nu ma deranjeaza prea mult, eu ma uit pe geam cand sunt in masina, doar conduc ce naiba...

 

As vrea sa arate bine ca masina arata destul de bine, eu am gasit ceva folie auoadeziva, cred ca era de pus pe mobila dar are textura aproape identica cu a bordului insa, cum ziceam in primul post, nu sta cu lipiciul ei si ma gandeam ca cineva a pus si imi spune si mie cum.

98222[/snapback]

daca lipiciul de pe banda nu tine poti incerca sa-i dai o amorsa, adica pe ornamentul unde vrei sa lipesti adauga un strat de lipici, poxipol sau ce crezi tu ca tine mai bine, lasa putin sa se uste (dar nu de tot) si apoi lipeste folia respectiva. asa ar trebui sa tina zic eu, in general amorsele tin...

P.S nu uitas a degresezi bine de tot ornamentul si sa fie uscat cand aplici amorsa

Link to comment
Share on other sites

daca lipiciul de pe banda nu tine poti incerca sa-i dai o amorsa, adica pe ornamentul unde vrei sa lipesti adauga un strat de lipici, poxipol sau ce crezi tu ca tine mai bine, lasa putin sa se uste (dar nu de tot) si apoi lipeste folia respectiva. asa ar trebui sa tina zic eu, in general amorsele tin...

P.S nu uitas a degresezi bine de tot ornamentul si sa fie uscat cand aplici amorsa

98286[/snapback]

Stii cumva la lemnul de mahon ce ii pot face ??? deoarce mi se exfoliaza lacul

Link to comment
Share on other sites

Stii cumva la lemnul de mahon ce ii pot face ??? deoarce mi se exfoliaza lacul

100195[/snapback]

 

Pai da jos trimurile shi cauta un ... tamplar sau unul care se ocupa de lemn/mobila sa tzi le relacuiasca.

Link to comment
Share on other sites

Tentativa mea de imbracare a ornamentelor in piele a esuat deocamdata dintr-un motiv simplu: omu' care stie si poate sa faca treaba a zis ca nu are timp acu', poate la toamna :blink: (il inteleg partial, el "traieste" din altceva) asa ca o sa ma orientez in alte parte.

 

Revin cand aflu/fac ceva cu ornamentele.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ce ai facut cu ele? eu mi le-am vopsit la fosta masina... si au iesit ffff bine :blink:

161575[/snapback]

 

Deocamdata nu am facut nimic. A picat treaba cu imbracatul in piele si cea cu acoperitul cu folie.

A ramas solutia cu vopsitul unde am doua variante:

- sa imi cumpar vopsea de ce culoare vreau ca am gasit pe cineva care se pricepe si mi le face

- sa le dau la cineva care a zis ca mi le vopseste cu aerograful, dar aici problema este ca trebuie sa aleg un model si nu m-am hotarat, nu vreau sa iasa cine stie ce porcarie

 

Din pacate am avut alte prioritati. Cand le vine randul, sper sa aleg solutia cea mai buna.

Edited by MishuVerde
Link to comment
Share on other sites

Deocamdata nu am facut nimic. A picat treaba cu imbracatul in piele si cea cu acoperitul cu folie.

A ramas solutia cu vopsitul unde am doua variante:

  - sa imi cumpar vopsea de ce culoare vreau ca am gasit pe cineva care se pricepe si mi le face

  - sa le dau la cineva care a zis ca mi le vopseste cu aerograful, dar aici problema este ca trebuie sa aleg un model si nu m-am hotarat, nu vreau sa iasa cine stie ce porcarie

 

Din pacate am avut alte prioritati. Cand le vine randul, sper sa aleg solutia cea mai buna.

162198[/snapback]

 

vezi ca argintii ies foarte misto si se integreaza in interiorul negru al masinii...

Link to comment
Share on other sites

vezi ca argintii ies foarte misto si se integreaza in interiorul negru al masinii...

162204[/snapback]

 

interiorul este negru si, de la bord in sus, gri deschis, asa ca o sa aleg, probabil, gri deschis - asta daca le vopsesc intr-o singura culoare. M-ar tenta solutia cu aerograful dar, deocamdata nu stiu ce mi-ar place sa deseneze pe ele.

 

le poti vopsi la filaret si ies foarte misto... :blink:

162256[/snapback]

... sunt cam departe de filaret ...

Link to comment
Share on other sites

vezi ca exista niste folie de aluminiu care se foloseste la instalatiile de ventilatie ( este ca un scotch ) ma rog .. aplici minunea pe trimuri si pe urma aplici peste niste folie d aia transparenta se gasesc de marimea unei coli A4 , A3 ( este adeziva ) :blink:

 

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.