Jump to content

Sfat


Elvetianul

Recommended Posts

Am si eu nevoie de un sfat legat de achizitionarea unor anvelope. Am un 118d din 2006 si mi s-au cam uzat anvelopele cu care a venit. Mentionez ca nici nu am mers prea mult cu el avand in vedere de cand il am. Momentan am pe rotile din fata 205/50/R17 si pe cele din spate 225/45/R17. Intrebarea mea ar fi daca as putea sa pun niste cauciucuri mai late pe rotile din spate? 235 sau chiar 245?
Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de un sfat legat de achizitionarea unor anvelope. Am un 118d din 2006 si mi s-au cam uzat anvelopele cu care a venit. Mentionez ca nici nu am mers prea mult cu el avand in vedere de cand il am. Momentan am pe rotile din fata 205/50/R17 si pe cele din spate 225/45/R17. Intrebarea mea ar fi daca as putea sa pun niste cauciucuri mai late pe rotile din spate? 235 sau chiar 245?

 

daca incap poti sa pui ce vrei ,dar trebuie sa treci dimensiunile si in talon la politie pentru ca altfel nu-ti face inspectia tehnica :)

Link to comment
Share on other sites

eu unul habar n-am daca intra 245, dar sunt curios cu cat o sa-ti creasca consumul :)

 

Am trecut de 2 ani la jante pe 18 de la jante pe 16 ºi n-am simÞit vreo difererenÞã de consum.

 

eu stiu pe cineva care a pus pe un vw polo cauciuri mai late si i-a crescut simtitor consumul.

Link to comment
Share on other sites

Pe seria 1 nu merg jante R16!

Rotile nu se mai trec in talon . Intrebati un polititst.

 

 

Eu am talon nou si intradevar nu mai e trecuta dimensiunea jantei sau a cauciucului.

In schimb nu am vazut seria 1 cu jante mai mici de 16.

Eu personal am pe 16 dar multi prieteni de ai mei au pe 17 de fabrica.

Link to comment
Share on other sites

Eu am incercat sa pun jante de bmw originale de tabla ... R16 si nu au mers ... imi atinge capul de bara de janta .

Am intrat pe site la BMW si seria 1 vine cu jante mai mari sau egale cu R17.

Cat despre faza cu dimensiunile la jante ... am intrebat cand mi-am luat talonul nou de la poilite de ce nu mai sunt trecute pe talon .

Raspunsul a fost ca nu mai se ridica talonul pentru alte jante decat cele specificate de producator.

Daca asa mi s-a spus de la politie asa va spun si eu ..

Si .. @ mollahu_digital ai grija cum vorbesti si in ce te bagi :lol:

O zi buna !

:)))

Link to comment
Share on other sites

Dimensiunile rotilor aprobate de producator nu se mai trec in talon sunt in cartea de identitate a masinii.

Dar ca in romania, de lene nu se trec toate nici acolo, eu am trecute 2 variante printre care nu se afla cele care erau pe masina cand am facut RAR-ul :)

Dupa lege daca te opreste politia si dimensiunile rotilor care sunt pe masina nu sunt trecute in carte au dreptul sa-ti ia talonul

Link to comment
Share on other sites

Eu am incercat sa pun jante de bmw originale de tabla ... R16 si nu au mers ... imi atinge capul de bara de janta .

Am intrat pe site la BMW si seria 1 vine cu jante mai mari sau egale cu R17.

Cat despre faza cu dimensiunile la jante ... am intrebat cand mi-am luat talonul nou de la poilite de ce nu mai sunt trecute pe talon .

Raspunsul a fost ca nu mai se ridica talonul pentru alte jante decat cele specificate de producator.

Daca asa mi s-a spus de la politie asa va spun si eu ..

Si .. @ mollahu_digital ai grija cum vorbesti si in ce te bagi :lol:

O zi buna !

:)))

 

zic decat sa citesti aici :

http://www.bmw.ro/ro/ro/newvehicles/1serie...ngine_data.html

(observi ca doar la 130i si la 123d sunt de 17, restul au de 16 )

si da, am grija cum vorbesc si in ce ma bag. e o amenintare sau ce ? (caz in care inseamna ca am dreptate cu invocarea moderatorilor)

Link to comment
Share on other sites

Eu am incercat sa pun jante de bmw originale de tabla ... R16 si nu au mers ... imi atinge capul de bara de janta .

Am intrat pe site la BMW si seria 1 vine cu jante mai mari sau egale cu R17.

Cat despre faza cu dimensiunile la jante ... am intrebat cand mi-am luat talonul nou de la poilite de ce nu mai sunt trecute pe talon .

Raspunsul a fost ca nu mai se ridica talonul pentru alte jante decat cele specificate de producator.

Daca asa mi s-a spus de la politie asa va spun si eu ..

Si .. @ mollahu_digital ai grija cum vorbesti si in ce te bagi :)

O zi buna !

:)))

 

Pe seria 1/seria 3 motorizari mici merg jante pe 16 fara nici o problema ...

Nu merg la motorizarile mari din cauza discurilor de frana mai mari !

 

Daca ai incercat jante pe 16 si spui ca iti atinge ceva, ai mare atentie la ET (offset), pentru ca seria 1 E87 are cam acelasi ET cu seria 3 E46, dar diferit, de ex de seria 3 E90 ...

 

Eu am aflat asta personal cand am luat capace de seria 3 pe 16 si nu merg pe seria 1, ies inafara, pentru ca jantele de tabla pentru E90 au alt ET...

 

Sper sa te ajute :lol:

Link to comment
Share on other sites

Luasem 4 jante de seria 3 R16 .. chiar 2 modele ..

Si nu a mers nici un model .. deh .. Acum sincer nici nu am stiut la ce sa ma uit ... dar pe amandoua atingea capul de bara de janta ..

Chiar am cel mai mic motor de la seria 1 ... si nu au mers ..

Cat despre jantele care nu se mai trec in talon .. intrebarea mea este .. Cine isi ia cartea masinii dupa el .. Sau de cate ori iti cere politia cartea masinii?

Va zic eu .. nici o data ... :)

Asa ca ... relax cu jantele pe masini daca ai talon nou. NU au ce sa iti faca si asta mi-au confirmat ei ...

De unde sa stie el ca nu ti-ai omologat la RAR alte jante ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de un sfat legat de achizitionarea unor anvelope. Am un 118d din 2006 si mi s-au cam uzat anvelopele cu care a venit. Mentionez ca nici nu am mers prea mult cu el avand in vedere de cand il am. Momentan am pe rotile din fata 205/50/R17 si pe cele din spate 225/45/R17. Intrebarea mea ar fi daca as putea sa pun niste cauciucuri mai late pe rotile din spate? 235 sau chiar 245?

 

daca incap poti sa pui ce vrei ,dar trebuie sa treci dimensiunile si in talon la politie pentru ca altfel nu-ti face inspectia tehnica :)

 

La noile taloane auto nu mai este trecuta nici o dimensiune a cauciucurilor.

Deci relax cu chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.