Jump to content

senzor ulei


BMW_M_POWER

Recommended Posts

inseamna senzorul de la presiunea de ulei verifica daca uleiul din baia de ulei este la nivel daca nu completeaza pana ajunge la nivel uleiul este schimbat la timp ce ulei folosesti ???

daca nivelul de ulei este ok si uleiul a fost schimbat la timp sar putea sa fie vorba de o eroare a senzorului de presiune si trebui mers la un test pentru un reset si daca ajungi la un service verifica si compresia motorului sar putea sa mai fie o problema la pompa de ulei dar sper sa fie doar o eroare a senzorului te sfatuiesc sa mergi la un service cat mai repede daca intradevar problema este mai grava si nu o remediezi cat mai curand sar putea agrava si mai tare si risti calarea motorului si mare atentie la ce ulei folosesti la bmw se foloseste de regula uleiul mai subtire sintetic acum depinde si ce motor ai si mai ales uzura lui ???

Link to comment
Share on other sites

inseamna senzorul de la presiunea de ulei verifica daca uleiul din baia de ulei este la nivel daca nu completeaza pana ajunge la nivel uleiul este schimbat la timp ce ulei folosesti ???

daca nivelul de ulei este ok si uleiul a fost schimbat la timp sar putea sa fie vorba de o eroare a senzorului de presiune si trebui mers la un test pentru un reset si daca ajungi la un service verifica si compresia motorului sar putea sa mai fie o problema la pompa de ulei dar sper sa fie doar o eroare a senzorului te sfatuiesc sa mergi la un service cat mai repede daca intradevar problema este mai grava si nu o remediezi cat mai curand sar putea agrava si mai tare si risti calarea motorului si mare atentie la ce ulei folosesti la bmw se foloseste de regula uleiul mai subtire sintetic acum depinde si ce motor ai si mai ales uzura lui ???

uleiul este la nivel,motorul e de 2.5 si tipul uleiului 10 60rs

Link to comment
Share on other sites

Precizeaza macar modelul de masina dar si motorul.

 

 

 

Eroarea asta spune clar ca sanezorul de PRESIUNE de ulei este defect.

 

 

Poti sa incerci cu un reset dar 98% nu cred ca rezolvi ceva! Mai bine incearca cu alt sezor direct (este localizat in corpul filtrului de ulei).

Lipsa presiune ulei garantat NU ITI DA EROAREA ASTA!

 

In orice caz nu este bine sa mergi asa fara sa stii cum stai cu poresiunea de ulei

 

P.S. Nu confunda compresia cu presiunea de ulei

Link to comment
Share on other sites

Lipsa presiune ulei garantat NU ITI DA EROAREA ASTA!

 

 

Probabil este vorba de un M20 si aceasta eroare a aparut pe BC, nu in urma unei diagnoze.Mesajul face referire la presiunea de ulei, chiar daca se datoreaza unui senzor defect sau unei probleme de la instalatia electrica.

Eu nu as garanta.Ma rog, suntem pe un forum, daca i se strica motorul o sa ramana cu garantia deoarece tot el cumpara alt motor. :)

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu avertizarea asta in iDrive la E60, 530i. Am schimbat senzorul de presiune insa mi-a mai aparut o data. In general cand masina e "frecata" in aglomeratie, viteza 1a, 2a. Nivelul uleiului este OK si uleiul e 5w-30 Castrol Edge.

Oricum vreau sa ii fac o diagnoza sa fiu mai sigur. BTW: Ma poate ajuta cinvea cu operatiunea asta?

Link to comment
Share on other sites

Precizeaza macar modelul de masina dar si motorul.

 

 

 

Eroarea asta spune clar ca sanezorul de PRESIUNE de ulei este defect.

 

 

Poti sa incerci cu un reset dar 98% nu cred ca rezolvi ceva! Mai bine incearca cu alt sezor direct (este localizat in corpul filtrului de ulei).

Lipsa presiune ulei garantat NU ITI DA EROAREA ASTA!

 

In orice caz nu este bine sa mergi asa fara sa stii cum stai cu poresiunea de ulei

 

P.S. Nu confunda compresia cu presiunea de ulei

masina e un e34 din 90 170 de cai

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu avertizarea asta in iDrive la E60, 530i. Am schimbat senzorul de presiune insa mi-a mai aparut o data. In general cand masina e "frecata" in aglomeratie, viteza 1a, 2a. Nivelul uleiului este OK si uleiul e 5w-30 Castrol Edge.

Oricum vreau sa ii fac o diagnoza sa fiu mai sigur. BTW: Ma poate ajuta cinvea cu operatiunea asta?

 

Iti pierzi timpul si banii daca faci o diagnoza pentru asa ceva.Nu are un tester ce sa iti indice in cazul asta.

Link to comment
Share on other sites

Iti pierzi timpul si banii daca faci o diagnoza pentru asa ceva.Nu are un tester ce sa iti indice in cazul asta.

 

Si cum as putea rezolva chestia asta? Sa aflu care este cauza? Imi apare destul de rar dar e foarte stresant mesajul ala cu "engine damage...etc." :)

Link to comment
Share on other sites

mergi la un service ,si nu te lua ,dupa nimeni .fa exact cea ce crezi tu de cuviinta .dar acesta problema poate cauza alte, defectiuni in sine este vorba de o eroare a senzorului de presiune ,te sfatuiesc sa ,scoti bornele de la baterie,pentru 2.3,minute este posibil sa mai apara aceasta,eroare este posibil,sa nu mai apara ,dar cel mai ,bun lucru ar fi ,sa schimbi acel senzor daca ,dupa ce ai pus bornele ,la loc problema inca persista asta este singura solutie .dupa parerea mea.
Link to comment
Share on other sites

daca ai schimbat deja senzorul si problema persista ori ai ceva eroare la computerul de bord ori sar putea treaba sa fie serioasa nu ar trebui sa se aprinda nici in conditii de trafic infernal unii au facut pe desteptii trebui o verificare mai amanuntita o diagnoza motor sa verifici mai multe presiune de ulei compresia motorului ce uzura are motorul ???cati km mai exact??pompa de ulei poate sa aiba un defect daca nu ma insel masina este din 1990 si atunci iti trebuie o verificare mai exacta a cauzelor ce pot avea legatura directa cu acest senzor .depinde de cum a fost intretinuta nu cred ca ai cumparato de noua???repet sar putea uzura motorului sa nu mai corespunda cu uleilul folosit de tine 10w60 rs si sar putea sa fie nevoie de un mineral semisintetic un 10w40 si de ce nu si un aditiv gen duralube care daca motorul a inceput sa scartie nu va face mare minune dar iti va imbunatati presiunea de ulei astept sa imi raspunzi salut
Link to comment
Share on other sites

daca ai schimbat deja senzorul si problema persista ori ai ceva eroare la computerul de bord ori sar putea treaba sa fie serioasa nu ar trebui sa se aprinda nici in conditii de trafic infernal unii au facut pe desteptii trebui o verificare mai amanuntita o diagnoza motor sa verifici mai multe presiune de ulei compresia motorului ce uzura are motorul ???cati km mai exact??pompa de ulei poate sa aiba un defect daca nu ma insel masina este din 1990 si atunci iti trebuie o verificare mai exacta a cauzelor ce pot avea legatura directa cu acest senzor .depinde de cum a fost intretinuta nu cred ca ai cumparato de noua???repet sar putea uzura motorului sa nu mai corespunda cu uleilul folosit de tine 10w60 rs si sar putea sa fie nevoie de un mineral semisintetic un 10w40 si de ce nu si un aditiv gen duralube care daca motorul a inceput sa scartie nu va face mare minune dar iti va imbunatati presiunea de ulei astept sa imi raspunzi salut

 

Stai putin ca faci o mica confuzie :) Colegul care a deschis topicul are e34 si foloseste ulei 10w60. Eu am intrat "pe fir" mai tarziu. Vezi posturile anterioare.

Link to comment
Share on other sites

ai perfecta dreptate uleiul 10 w60 rs este mai vascos dar vorbim de un motor cu multi km la activ si nu stiu daca mai este recomandat ulei sintetic presupun ca in 20 de ani are km destui

 

imi cer scuze pentru confuzia facuta de mine am o intrebare in momentul cand ai schimbat senzorul de presiune de ulei ai stres eroare din computerul masinii este posibi parerea mea sa nu il fi sters din erori si asta sa fie unul din motive eu am patit asa ceva la e 39 diesel 2500 si pur si simplu a trecut de la sine in cazul tau ar fi indicat pe un test sa ii dea un reset la erori si cred\ ca se va rezolva oricum te sfatuiesc sa incerci sa remediezi asta cat mai repede

Link to comment
Share on other sites

Este recomandat sa pui uleiul recomandat de producator. Sunt multi "mecanici" care iti recomanda uleiuri altele decat cele din carte, daca vrei sa iti mearga masina in prarametrii pune ce iti zice BMW. Eu unu sunt satul de mecanicii astia "de dacie" de prin servisuri care sar ca unsi cand aud ca pun 0w-40 la 200.000km lasa-i pe ei sa iti faca revizia dupa ce le trece lor prin cap poti sa pui tu direct unisol in motor ca e acelasi lucru.

 

Vzi aici recomandarea la ulei: http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?c...ntentId=7044829

 

LE:

 

Edge 10W-60

 

BMW

 

 

 

525i (M20, E34) (5 Series)

 

P

 

1987 - 1990

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

imi cer scuzept greselile gramaticale pe care le.am comis stres in loc de sters.acest reply este pantru posesorul bmwului e 60

 

aici fiecare ne spunem parerile si nu trebui sa faci tu pe desteptul sa iesi in evidenta pai masina in cauza poate are vreo 400000 de mii de km !!!!!!!!!cel putin in 20 de ani are km astia mai suporta motorul ala 0 w40 ???sau vreun ulei sintetic??? da il suporta daca se schimba vreun set de segmenti la motor si apropo eu am bmw de cand tu te plimbai cu caruta sii puneai embleme de mercedes la caruta sa te dai mare in sat

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuzept greselile gramaticale pe care le.am comis stres in loc de sters.acest reply este pantru posesorul bmwului e 60

 

aici fiecare ne spunem parerile si nu trebui sa faci tu pe desteptul sa iesi in evidenta pai masina in cauza poate are vreo 400000 de mii de km !!!!!!!!!cel putin in 20 de ani are km astia mai suporta motorul ala 0 w40 ???sau vreun ulei sintetic??? da il suporta daca se schimba vreun set de segmenti la motor si apropo eu am bmw de cand tu te plimbai cu caruta sii puneai embleme de mercedes la caruta sa te dai mare in sat

Nu te-am intrebat de cand esti taran :) eu personal nu stau la sat pb ca te referi la altcineva, vreun consatean.

 

PS: Da-mi ignore pe forum si nu mi te mai adresa vreodata ca nu imi permit sa ma cobor la nivelul tau.

 

 

OnTopic: @ Bmw_m_power ai mai rezolvat ceva ?

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

imi cer scuzept greselile gramaticale pe care le.am comis stres in loc de sters.acest reply este pantru posesorul bmwului e 60

 

aici fiecare ne spunem parerile si nu trebui sa faci tu pe desteptul sa iesi in evidenta pai masina in cauza poate are vreo 400000 de mii de km !!!!!!!!!cel putin in 20 de ani are km astia mai suporta motorul ala 0 w40 ???sau vreun ulei sintetic??? da il suporta daca se schimba vreun set de segmenti la motor si apropo eu am bmw de cand tu te plimbai cu caruta sii puneai embleme de mercedes la caruta sa te dai mare in sat

Nu te-am intrebat de cand esti taran :) eu personal nu stau la sat pb ca te referi la altcineva, vreun consatean.

 

PS: Da-mi ignore pe forum si nu mi te mai adresa vreodata ca nu imi permit sa ma cobor la nivelul tau.

 

 

OnTopic: @ Bmw_m_power ai mai rezolvat ceva ?

o sa ma duc zilele astea in service la bmw sa ii fac compresia si sa vad ce tip de ulei imi recomanda baietii de acolo,senzorul e schimbat si tot apare eroarea,oricum motorul e in mintile lui cum se spune nu bate sau alte prostii de genul asta,motorul are 220000 km reali

 

si imi cer scuze daca am provocat anumite neintelegeri pe forum

Edited by BMW_M_POWER
Link to comment
Share on other sites

Iti pierzi timpul si banii daca faci o diagnoza pentru asa ceva.Nu are un tester ce sa iti indice in cazul asta.

 

Si cum as putea rezolva chestia asta? Sa aflu care este cauza? Imi apare destul de rar dar e foarte stresant mesajul ala cu "engine damage...etc." :)

 

Am avut aceeasi problema si am scris si pe forum cum s-a rezolvat.

Trebuie alt senzor de presiune, trebuie ulei 5w40 si trebuie marit ralantiul.

Link to comment
Share on other sites

O sama duc saptaman viitoare la Filaret. Mi-au spus ca o diagnoza e 150RON :) Asta include oare si testul de presiune la ulei? Am mai auzit si la cei de la Dormag cum ca eroarea asta nu ramane stocata. Sa dau 150RON sa ii faca o simpla interogare si sa imi zica ca nu apare nimic nu prea imi convine.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.