Jump to content

Xenon-urile aftermarket montate pe far fara lupa orbesc sau nu?


cristimm

Xenon aftermarket  

383 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 5 weeks later...
  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred ca am avut plin frigiderul pe 10 km de mers DN1 Ploiesti - Bucuresti , mi-am cumaparat dupa ce m-am sfatuit cu un prieten si el avusese pe o skoda fabia. Dupa ce am montat kitul (after market) le-am reglat ziua si noapte am zis sa vad si eu diferenta norocul meu ca am luat cu mine si becurile originale cu soclurile in masina. Am renuntat si acum sta prin casa pe undeva kitul si am becurile originale H7 halogen se vad mai bine de 1000 de ori si nu omor pe nimeni in trafic.

 

Lectie invatata !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

:twoup: autoleveling nu e o optiune, e obligatoriu...

 

am mai spus, toate astea se regasesc in Directiva europeana ECE/R37 si R48

 

General lighting

R3 — Retroreflecting devices

R4 — Illumination of rear registration plates

R6 — Direction indicators

R7 — Front and rear position lamps, stop lamps and end-outline marker lamps

R19 — Front fog lamps

R23 — Reversing lights

R37 — Filament lamps (bulbs & automotive lamp types)

R38 — Rear fog lamps

R48 — Installation of lighting and light-signalling devices

R77 — Parking lamps

R87 — Daytime running lamps

R91 — Sidemarker lamps

R119 — Cornering lamps

R123 — AFS lamps

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca sa iti pui xenon pe E34, atata timp cat ai cel putin faruri cu lupa... castigi la luminozitate

 

instalatia de spalare faruri nu sare in ochi si nu ii deranjeaza pe ceilalti, doar pe tine daca e mizerie pe drum...

 

si autolevelingul nu exista pe vremea masinii tale :twoup:

Link to comment
Share on other sites

eu am mers cu un fiat punto 08 cu xenon aftermarket apoi cu acelasi tip de masina cu becuri halogen,+1 pt cele cu xenon,nu o zic doar pt mine,dar nu am primit nici un flash pe cei 200 km pe un drum national.daca sunt reglate corect nu cred ca "omoara" pe nimeni.
Link to comment
Share on other sites

inseamna ca era ziua ?! :)

 

indiferent cat de bine ai regla farurile fara lupa (care au fost concepute NU sa focalizeze fasciculul luminos, ci sa il disperseze pe sosea) masina tot va orbi, iar noaptea va fi un cosmar pentru ceilalti soferi...

 

singurele masini care nu au lupe in faruri (gen Renault Laguna & co.), au structurata oglinda interioara astfel incat sa poata oferi lumina fara sa orbeasca...

 

e o chestiune de timp si de noroc pana ce masina va fi oprita pt neconcordante la sistemul de iluminare... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca sa iti pui xenon pe E34, atata timp cat ai cel putin faruri cu lupa... castigi la luminozitate

 

instalatia de spalare faruri nu sare in ochi si nu ii deranjeaza pe ceilalti, doar pe tine daca e mizerie pe drum...

 

si autolevelingul nu exista pe vremea masinii tale :twoup:

am inteles ca din cauza murdariei de pe far lumina se disperseaza diferit incat orbeste ceilalti participanti la trafic ,de aceea e obligatoriu instalatia de spalare a farurilor(repet asa mi s-a spus nu din surse "autorizate")

Edited by ex0rcistu
Link to comment
Share on other sites

Murdaria reduce mult lumina si scade vizibilitatea. De aceea sunt necesare spalatoarele, sa vezi tu mai bine, nu sa nu-i orbesti pe ceilalti.

cele care nu sunt dotate cu xenon din fabrica nu trebuie sa vada mai bine ? acealea nu au instalatie de curatare a farurilor(majoritatea)?

Link to comment
Share on other sites

am inteles ca din cauza murdariei de pe far lumina se disperseaza diferit incat orbeste ceilalti participanti la trafic ,de aceea e obligatoriu instalatia de spalare a farurilor(repet asa mi s-a spus nu din surse "autorizate")

aha, acum am inteles de ce ai folosit ghilimele la "surse autorizate"

 

Murdaria reduce mult lumina si scade vizibilitatea. De aceea sunt necesare spalatoarele, sa vezi tu mai bine, nu sa nu-i orbesti pe ceilalti.

cele care nu sunt dotate cu xenon din fabrica nu trebuie sa vada mai bine ? acealea nu au instalatie de curatare a farurilor(majoritatea)?

nu sunt obligatorii... insa unele au asa ceva... exista unele BMW E30 "ursulet" care aveau spalatoare/stergatoare faruri, desi pe vremea lor inca nu exista Xenon...

http://carphotos.cardomain.com/ride_images/3/2239/3021/30596510003_large.jpg

Link to comment
Share on other sites

nu sunt obligatorii... insa unele au asa ceva...

Nu sunt obligatorii ... e relativ spus.

Intr-adevar, normele europene nu impun direct sa existe spalatoare la faruri. Impun insa ca farurile sa treaca un test care consta in murdarirea lor intentionata cu o anumita substanta, asemanatoare noroiului. In urma murdaririi, intensitatea luminii nu trebuie sa scada sub o anumita valoare. Deocamdata farurile fara spalare nu trec acest test, de aceea farurile cu descarcare in gaz sunt prevazute cu spalare.

 

La fel este si cu lupa din far. Normele nu impun existenta unei lupe, ci impun o anumita diagrama a luminii emise de far. Deocamdata diagrama nu poate fi respectata decat daca farul are lupa sau are o oglinda de o forma speciala.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca sa iti pui xenon pe E34, atata timp cat ai cel putin faruri cu lupa... castigi la luminozitate

 

instalatia de spalare faruri nu sare in ochi si nu ii deranjeaza pe ceilalti, doar pe tine daca e mizerie pe drum...

 

si autolevelingul nu exista pe vremea masinii tale :)

Pai asta zic... decat lumanarile pe care le am acum de se numesc faruri... trebuie sa fie mai bine cu xenoane. Am faruri cu lupa ca asa se puneau pe E34. :twoup:

Si parca nu-mi vine sa cred ca ma opreste politia nici in Germania daca am xenoane pe faruri cu lupa si cu instalatie de spalare... dar sa nu ma opreasca daca merg cu alea chioare pe halogen.

Tu ziceai ca autoleveling e obligatoriu. Pai eu n-am cum sa-mi pun autoleveling pe E34. Asta inseamna ca trebuie sa raman la becurile pe halogen desi sunt mai proaste decat un xenon pe faruri cu lupa, reglate corect si cu instalatie de spalare?

Link to comment
Share on other sites

Si parca nu-mi vine sa cred ca ma opreste politia nici in Germania daca am xenoane pe faruri cu lupa si cu instalatie de spalare... dar sa nu ma opreasca daca merg cu alea chioare pe halogen.

Indiferent cat de bine lumineaza, te poate opri politia daca nu sunt omologate.

Link to comment
Share on other sites

eu am xenon dar am ales temperatura corecta 4300k,lumineaza ft bine,sunt reglate foarte jos.

ca sa fiu sincer deranjeaza putin din cauza efectului "glare" care in creeaza in farul cu oglinda

 

mai primesc flash-uri dar destul de rar

Edited by gaiser
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eu am avut montata instalatie xenon aftermarket de 6000k fara lupe. Este, intr-adevar foarte deranjanta pentru ceilalti participanti la trafic. Toti prietenii mi-au spus ca e deranjanta si ziua, ca noaptea nu are rost sa vb si sunt date jos la maxim. Am comadat lupe sa vad poate reusesc sa schimb ceva.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu va mai puneti xenoane fara lupa dragii mei. In fiecare zi de la Dumnezeu ma trezesc cu cate o bijuterie din asta din sens opus sau din spate. De toate felurile si marcile...TOT PROST BAT.

 

De la o vreme am vazut la moda mare e46 si Logan. Astea doua modele sunt cele mai frecvente cu tot felul de luminatii prin bot, de nu mai vad nimic 10 minute dupa aia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.