Jump to content

problema pliere oglinzi


LiviuB

Recommended Posts

Salut,

 

Dupa nenumaratele aventuri cu furatul oglinzilor, sistemul de pliere de pe partea stanga pare sa se fi defectat.

 

Cand le pliez din buton, se apropie corect spre geam. Insa, cand le "unfoldez" cea de pe stanga se invarte mult mai mult pe exterior, trecand cu mult peste cele aprox. 90 grade fata de portiera (pozitia normala), trebuie sa o aduc manual in pozitia corecta.

 

Stiti cum se rezolva treaba asta? Am reusit o data sa o fac sa revina la pozitia normala, dar acum nu mai vrea.

 

Multumesc,

Liviu

Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu o data asa....Le-am pliat insa de cateva ori si la un moment dat a facut trosc si de atunci merg ok... La mine parea ca are ceva mizerie/gheata pt ca cele doua jumatati ale bratului erau cam despartite...La mine corpurile sunt noi noute (ca le-am schimbat acum o luna pe Casco) deci nu aveau de ce sa faca asa...concluzia...gheata si mizerie cred ca e problema!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
... duminica am avut si eu problema asta... eu cred ca e din cauza gerului de afara... ceva nu-i face bine(gheata, mizerie<avem destula> etc.)... pana la urma si-au revenit singure in pozitie normala, insa am zis ca nu le mai pliez pana ce nu trece frigul asta....
Link to comment
Share on other sites

fa in felul urmator:

le inchizi dupa care oglinda care se deschidea mai mult o tii blocata cu mana si apesi butonul de deschis(ea trebuie sa ramana inchisa si sa se deschida numai cealalta care functioneaza normal).o tii in continuare blocata cu mana dupa care inchizi din nou de buton.la urmatoarea deschidere o ssa ramana amandoua pe pozitia buna

Link to comment
Share on other sites

La pilere si depliere am auzit ceva zgomote suspecte am presupus ca e de la gheata formata in zona articulatiei. Ca sa evit formarea ghetii in zona articulatiilor, am dat cu spray WD40 in zona de pliere, indeparteaza umezeala un timp, lubrifiaza, pe timpul asta geros trebuie putina protectie.

N-am mai auzit zgomotele suspecte dar parca un motor (dreapta) merge si dupa ce se pliaza oglinda, se mai aude un zgomot de motor cam 2 sec.

Edited by nene
Link to comment
Share on other sites

La pilere si depliere am auzit ceva zgomote suspecte am presupus ca e de la gheata formata in zona articulatiei. Ca sa evit formarea ghetii in zona articulatiilor, am dat cu spray WD40 in zona de pliere, indeparteaza umezeala un timp, lubrifiaza, pe timpul asta geros trebuie putina protectie.

N-am mai auzit zgomotele suspecte dar parca un motor (dreapta) merge si dupa ce se pliaza oglinda, se mai aude un zgomot de motor cam 2 sec.

 

 

... zgomote suspecte mai aud si eu :lol: ... nu trebuie sa te ingrijorezi de orice zgomot suspect :) ... cat despre motorase, si la mine se mai aude cateodata dupa ce s-au pliat(si la mine dreapta de cele mai multe ori)... cat e de normal nu stiu, iar daca se vor "duce" asta este... deocamdata totul ok... doar deplierea asta aiurea m-a suparat putin, da mi-am revenit repede... am facut cam ce a zis luci... asa le-am rezolvat pe moment... deocamdata nu le mai pliez...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.