Jump to content

Recommended Posts

La pretentiile audiofile pe care le-ai enumerat mai sus, nu poti pune asa ceva noi, poate in spatele blocului, montate de tine, si eventual luate SH.

Ca sa "auzi" clar frecventele, precum si un bass curat, ai nevoie de o statie adevarata, nu Sony, Jbl, Magnat, etc, mai ai nevoie de difuzoare pe componente cu filtrele de rigoare, montand 4 difuzoare, nu vei putea "auzi" toate acele frecvente la care faci referire.

Ca exemplu, pentru calitatea ceruta de tine, poate cu noroc sa gasesti o statie capabila in 7-8 milioane, un HU cu pretentii de SQ sare de cateva sute de euro, la fel si difuzoarele, dupa care adaugi materialele fonice + manopera.

Dupa ce vei face un calcul, te vei multumi in acei 7-8 milioane cu un HU Sony, Statie Sony, 4 difuzoare Sony in usi si un woofer mediu Sony, fara manopera in acei bani.

Ideea este urmatoarea: TU trebuie sa sti cel mai bine ce iti doresti de la un sistem audio, cum vrei sa sune acel sistem in urechile tale.

Sa sti ca aceeasi marca de HU suna diferit in "urechile" tale, fata de ale mele, tocmai de aceea este ideal sa cauti o firma de profil, unde sa ai posibilitatea sa asculti mai multe sisteme audio in mai multe tipuri de masini.

Daca din start pleci pe calitatea sunetului, acei 7-8 milioane poti sa ii pui deoparte, ii vei cheltui doar pe consultanta.

Daca chiar iti doresti cu adevarat calitate SQ in masina, cauta sa asculti un Nakamichi, gasesti nou de la 110 euro pana la mii de euro.

Dupa ce achizitionezi HU, testeaza o gama cat mai larga de difuzoare pe componente, nu cauta firme scumpe, pot suna mai rau decat altele ieftine la tine in masina. Nu tot ce tie iti place cum suna este bun sau acopera toata plaja de frecvente, cauta un audiofil, te va indruma corect.

Pentru inceput trebuie sa dispui de minim 1000 euro, daca vrei calitate, cu componente noi. De la aceasta suma o sa adaugi pe parcurs, o sa iti doresti procesor de sunet, etc...

Link to comment
Share on other sites

Din pãcate suma e foarte micã ºi dacã arunci un ochi pe net pt. 4 boxe + staÞie + cabluri (nu poÞi pune orice sârme). ªi cred cã ai avea nevoie ºi de un subwoofer.

 

Dar de asta zicea sã ceri niºte preÞuri, pãreri celor care vând.

 

Apropo, renunÞã la 4 boxe ºi mergi pe 2 faÞã (nu cred cã poÞi În banii aºtia woofer+tweeter, poate SH) + subwoofer + amplificare.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru ideeile share-uite.... dar se pare ca nu m-ati inteles... eu nu vreau sa am sound quality la 150 db in masina... eu vreau sa am sound quality la 89-90.. la un volum normal - tare - sa zic asa pentru o masina... Nu vreau disco pe roti... ci pur si simplu niste boxe mai bune decat Nokia ale mele si o amplificare sa le duca la numarul de watti de care dispun deoarece kenwood-ul meu nu duce mai mult de 4x 5 watti cat o avea el RMS.

Cablurile nu sunt scumpe, si tind sa cred ca ar fi mai bune cele pe care le am acu pe masina decat ce vor sa-mi bage pe gat aia ...

 

@dydysoft - stiu ce inseamna sound quality - lucrez cu M-audio si monitoare de studio Alesis MK2, care au costat ceva si tot sunt aproape de mid level ... eu ce vreau este ceea ce ai zis tu in partea a doua - probabil ca o sa ma multumesc cu 4 bucati hertz care o sa fie vre-o 5 mil plus o statie de vreo 3 si mai adaug manopera inca 2-3 mil.... daca nu ma bag eu sa le fac cand o da caldura..

 

@c6t9 .... pai sa zicem ca o sa mai adaug.. poate pe la 10-12 mil o sa ajung cu soundul.. dar la cat de antifonata e masina nu ii vad rostul la un subwoofer decat spatiu ocupat in portbagaj... Prefer sa antifonez usile cu banii de subwoofer...

Eu cand am zis ca vreau sa mi se auda kick -ul ( bass) am pus bass in paranteze pentru cei care nu inteleg si se uita p-aci... bass-ul fara woofer nu se poate obtine.. eu vreau kick-ul sa sune bine... de la 150hz in sus.... iar majoritatea difuzoarelor mici dau de la 45-50 hz in sus deci cuprind si partea de bass => ce vreau eu...

 

@ ciupi - ce recomanzi de banii aceia ?

 

Multam tuturor

Link to comment
Share on other sites

@dydysoft - stiu ce inseamna sound quality - lucrez cu M-audio si monitoare de studio Alesis MK2, care au costat ceva si tot sunt aproape de mid level ... eu ce vreau este ceea ce ai zis tu in partea a doua - probabil ca o sa ma multumesc cu 4 bucati hertz care o sa fie vre-o 5 mil plus o statie de vreo 3 si mai adaug manopera inca 2-3 mil.... daca nu ma bag eu sa le fac cand o da caldura..

 

Multam tuturor

 

Daca alegi varianta sa montezi singur tot si ai habar despre asa ceva, vei scuti exact banii de un HU foarte bun, calitativ (Nakamichi=420 lei, 24 biti, etc)

Statie sa amplifici difuzoarele din usi, nu gasesti la 300 lei decat SH, vrei si bass, iti recomand sa cauti ceva pe 4+1 canale, SH.

Daca vrei Hertz, vor trebui si Tw tot de la ei, cauta tot SH, vei gasi in 500 lei 2 seturi pe componente, chiar daca nu sunt noi, vor suna bestial.

Uita de kenwood, sau alta marca ieftina, cauta undeva sa asculti un player de calitate, trebuie sa gasesti undeva, la cineva sa poti asculta.

Un player bun face mai mult de 80% dintr-un sistem audio, degeaba bagi bani in difuzoare bune, daca playerul nu este in stare sa redea frecventele pentru acele difuzoare.

Nu te zgarci la bani nici la statie, sa cauti ceva cu distorsiuni cat mai mici, sub 0.08% pe 4 ohmi.

Nu neglija nici conectica, un cablu necalibrat corespunzator, va baga brum pe sistem si vei auzi zgomotul motorului in difuzoare.

Gandeste-te si la puterea baterie/alternator, calculeaza cat consuma tot sistemul finalizat si vezi daca nu trebuie marit amperajul la baterie/alternator, altfel te vei intreba de ce paraie acel bass, fie el si la volum mic.

Eu iti urez bafta in construirea sistemului audio dorit.

Link to comment
Share on other sites

@c6t9 .... pai sa zicem ca o sa mai adaug.. poate pe la 10-12 mil o sa ajung cu soundul.. dar la cat de antifonata e masina nu ii vad rostul la un subwoofer decat spatiu ocupat in portbagaj... Prefer sa antifonez usile cu banii de subwoofer...

Eu cand am zis ca vreau sa mi se auda kick -ul ( bass) am pus bass in paranteze pentru cei care nu inteleg si se uita p-aci... bass-ul fara woofer nu se poate obtine.. eu vreau kick-ul sa sune bine... de la 150hz in sus.... iar majoritatea difuzoarelor mici dau de la 45-50 hz in sus deci cuprind si partea de bass => ce vreau eu...

 

 

 

Multam tuturor

 

 

La 12 volÞi de exemplu nu obiºnuiesc sã punã sub-uri pt bubuialã, ci tocmai pt. reproducerea corectã a frecvenÞelor joase, lucru greu de fãcut În uºã ºi cu niºte costuri foarte mari de rigidizare. Pe când un sub nu e foarte scump ºi nici nu trebuie sã fie mare ºi puternic. El vine În completare, nu are rol de flexare a plafonului :lol:

 

ÂŞtiu cĂŁ am trecut pe acolo (uÂşi sub etc) cu maÂşinile precedente. Dar nu mai am nimic recent sĂŁ dau preĂžuri sau alte date. S-au schimbat multe chestii.

Ca sĂŁ-Ăži faci o idee, amplificarea mea de acasĂŁ are 20kg pe canal :) dar nu-s nebun. Se pot obĂžine rezultate decente Âşi la bani puĂžini, dar pt asta trebuie sĂŁ Âştie cineva foarte bine componentele Âşi cum se pupĂŁ ele. La tine veriga slabĂŁ e amplificarea, care va costa. 2 boxe hertz + sub n-ar fi o mare problemĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Pot sa iti spun ca in Germania, Luxembourg un sistem audio custom bate in jur de 1000 de euro, integrat cu DVD player si navigatie "mare", mult peste ce ofera BMW si in optiunile cele mai scumpe.

Binenteles ca nu rupi gura targului, dar cu 1000 de euro se aude mult mai bine decat pro logic sau cum ii spune la optiunea cea mai buna de la BMW. In banii astia ai si garantie, nu numai la sistem in sine ci si daca ai probleme cu partea electrica provenite de la montaj. Cablaraia se integreaza in CAN-BUS, deci deranjul este minimal. La mine era inlocuire completa 10 boxe + head unit, subwoffer si amplificator.

Ca scule habar nu aveam ce folosesc, ce marca e head unit sau boxele.Altfel incepe o discutie interminabila de impedante si grafice si teste din reviste sau auzite. ....

Pe mine ca si client ma interesa rezultatul final. Tipul avea un BMW e39 cu ceva similar, m-am urcat in el si am ramas cu adevarat impresionat. La masina mea am avut o oferta de 800 de euro ca nu vroiam DVD si navigatie. Inca ma mai gandesc. Nu imi vine inca sa bag atatia bani ca nu stiu cat voi tine masina...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Este careva cu E60/E90/etc care si-a facut un audio-upgrade? Eu unu as face unele mici modificari...insa nu am chef sa imi apara tot felul de erori ipe iDrive din cauza ca au montat nu stiu ce fire aiurea!

Plus ca mai intervine si demontatul masinii (capitonaje, scaune, etc) ....Deci? Tot be-loud?

Link to comment
Share on other sites

pot recomanda Sound Customs Car audio; sunt importatori Digital Designs, organizeaza etapele de sunet de la tuningshowuri, au facut ceva masini, serie 5, serie 3, x3, x6, lamborghini, asta fara masinile de competitie...presiune si sound quality; parerea mea e ca un telefon nu strica, si nici nu costa prea mult...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am fost la Be loud pana la urma.. Lucreaza cam in graba tipu ala dar noroc ca e munca usoara si fara probleme...

 

Mi-am pus 1 sistem Magnat b30 la oferta si 2 Jbl gt5 ovale pe spate... Ahh cum se aude... :) ... merg sa-mi mai montez un condensator ca imi licare putin faru si inca 2 jbluri pe 13 de 55w GTO pe fata plus tweetere... :)

 

@dydysoft - am inteles ce zici dar se poate face treaba si cu bani putini daca nu vrei sa concurezi...

Ai mare dreptate cand zici ca CD-playeru ce cel mai important dintr-un sistem dar mi-e greu sa ma desparte de Kenwood-ul meu MASK... Pentru ca nu mai stau toata ziua sa dau fatza jos s-o iau cu mine sau sa o ascund prin masina..

 

 

Se aud destul de bine JBL-urile.. chiar daca sunt low buget sa zic asa... impreuna cu subwooferu de la magnat redau toata plansa de frecvente joase... exact cat imi trebuie sa nu ma sacaie la timpan....

Edited by Sorin Enache
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.