Jump to content

E39 528i "violetul"


sax1987

Recommended Posts

da vb cu tatal tau ...sa facem intalnirea la garaj sa nu se plimbe prin tot orasul si de acolo sa ia si bara si eleronu ! vezi tu ...cum crezi ca e mai bine !

 

ps. jante nici eu nu miam gasit....

 

Te suna el si stabiliti voi ce si cum, ii spun sa te sune pe tine primul si ii spui unde sa vina.

ce jante cautati voi aaaa :-? de nu le gasiti deloc... .. inga ale tale oricum sunt avioane :twoup: aveti 2 masini tipla aman2 !

Eu le'am gasit dar ma abtin momentan :)

 

 plus ca merg la un concert in capatul celalalt al Spaniei la sf lunii si probabil voi cheltuii ceva bani  :)

 

Ce concert man?

Merg sa vad pe U2 in Sevilla pe data de 30 septembrie . Mergem aproape tot pesrsonalul restaurantului unde lucrez , inclusiv seful :(

 

 

 

ATUNCI TOT TREBE SA FIE MOCCCAAAAA !!! DISTRACTIEE....

Link to comment
Share on other sites

Ar fii bine sa fie moca :twoup: ! oricum va fii interesanta exparienta ! Numai drumul e de vreo 600 km si mergem cu un Partner 1.9 d !!!!!!!!

 

A ajuns acasa bara spate si eleronul de portbagaj !

 

 

Acum cautam prin ceva anunturi si am gasit asta http://www.segundamano.es/madrid/radio-nav...a21591621/?c=53

 

Stie cineva daca ar merge legata la statie , oare se aude bine/clar ? Ma gandesc sa cumpar .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ar fii bine sa fie moca :twoup: ! oricum va fii interesanta exparienta ! Numai drumul e de vreo 600 km si mergem cu un Partner 1.9 d !!!!!!!!

 

A ajuns acasa bara spate si eleronul de portbagaj !

 

 

Acum cautam prin ceva anunturi si am gasit asta http://www.segundamano.es/madrid/radio-nav...a21591621/?c=53

 

Stie cineva daca ar merge legata la statie , oare se aude bine/clar ? Ma gandesc sa cumpar .

 

Navigatiile alea sunt niste panarame chinezesti, finisaje din ciocan, softu laguit in draci, a luat asoc meu una de la acelasi producator pt un mondeo si a returnat-o dupa cateva zile.

 

Daca chiar vrei navigatie atunci ia ceva original ( o sa te coste destul de mult, dar macar merge cum trebuie, singura problema e ca o sa faci bucati toata masina, si in spatele display-lui o sa ai o frumoasa caseta :) )

 

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Ar fii bine sa fie moca :twoup: ! oricum va fii interesanta exparienta ! Numai drumul e de vreo 600 km si mergem cu un Partner 1.9 d !!!!!!!!

 

A ajuns acasa bara spate si eleronul de portbagaj !

 

 

Acum cautam prin ceva anunturi si am gasit asta http://www.segundamano.es/madrid/radio-nav...a21591621/?c=53

 

Stie cineva daca ar merge legata la statie , oare se aude bine/clar ? Ma gandesc sa cumpar .

 

Navigatiile alea sunt niste panarame chinezesti, finisaje din ciocan, softu laguit in draci, a luat asoc meu una de la acelasi producator pt un mondeo si a returnat-o dupa cateva zile.

 

Voiam si eu sami pun pe e39, dar am preferat cd-ul original

 

Daca chiar vrei navigatie atunci ia ceva original ( o sa te coste destul de mult, dar macar merge cum trebuie, singura problema e ca o sa faci bucati toata masina, si in spatele display-lui o sa ai o frumoasa caseta :) )

 

Cheers!

Edited by g_emanuel
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult de sfat ! Ceva trebuie sa fac cu bordul ca arata oribil in configuratia actuala :)

 

Navigatia originala costa destul de mult si se gaseste destul de greu ! Cu demontatul nu-i problema ca oricum o fac pentru a monta noul interior .

Se poate scoate semnal pentru statie din CD-playerul original ?

 

Ma gandeam sa pun Cd oem si sa leg in loc de magazie o chestie(imi scapa cum se numeste) in care pot pune un memory stik . Dar vreau sa tin si amplificatorul si sub-ul :twoup: si nu stiu daca se poate si cat de complicat e sa scot iesirille !

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult de sfat ! Ceva trebuie sa fac cu bordul ca arata oribil in configuratia actuala :)

 

Navigatia originala costa destul de mult si se gaseste destul de greu ! Cu demontatul nu-i problema ca oricum o fac pentru a monta noul interior .

Se poate scoate semnal pentru statie din CD-playerul original ?

 

Ma gandeam sa pun Cd oem si sa leg in loc de magazie o chestie(imi scapa cum se numeste) in care pot pune un memory stik . Dar vreau sa tin si amplificatorul si sub-ul :twoup: si nu stiu daca se poate si cat de complicat e sa scot iesirille !

 

E mai complicat cu demomentatul, am vrut sa iau pt mine o navigatie si am mi sa spus ca trebuie sa cer de la bmw o instalatie electrica pentru codul meu de caroserile la care sa adauge ca optiune si navigatia. Sunt niste fire care trebuiesc trase/ adaptate. Acum care o fi realitatea nu stiu insa sunt prea multi bani ca sa se justifice modificarea.

 

Cu cd-ul oem nu cred ca ai iesire de sub, oricum poti sa iei semnal de pe boxele din spate, ai nevoie de un convertor, cei de la sal au asa ceva http://www.autosound.ro/convertor-semnal-p-782.html

Link to comment
Share on other sites

Acum care o fi realitatea nu stiu insa sunt prea multi bani ca sa se justifice modificarea.

 

Exact ! E prea mare deranjul :twoup:

 

M-am mai gandit sa cumpar o unitate DVD standard de marca si sa incerc sa-i fac o rama dar tot

nu va arata cum trebuie !

 

Adaptorul ala cat de bun e ? Sau e doar o improvizatie ?

Link to comment
Share on other sites

Cam orice unitate si rama incerci tot urat o sa arate, dupa parearea mea cel mai bine arata unitate cd-business stock, mai ales ca are si acoperamantul care vine peste cd. cel mai bine este sa gasesti una la fel cu celelalte ornamente care le ai.

 

Adaptorul acela este ok, l-am mondat pe o masina ( din comoditate am scos firele alea 4 si am montat mufe rca pe el ) . In rest subwooferul se aude ok, doar ca trebuie sa reglezi din statie.

Link to comment
Share on other sites

asa asa baga bani ca doar e a ta. :) :twoup: .si eu am boala asta tot timpul tre sa cumpar cate ceva.Bafta! si bani multi :twoup:

Problema e ca "boala" nu se poate trata . La mine nu trece luna fara sa cumpar ceva ..

 

Inainte s cumpar masina mea iti urmaream topicul cu E38 ul !!

 

Mersi la fel !!!

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

N-am montat inca nimic :) Am piese cumparate de aproape 2000 e din martie pana acum . In 2 luni vin acasa si incep sa montez si sa scot la vanzare ce ramane .

Am de montat : interior sport piele, bara fata M bara spate M , eleron luneta , eleron portbagaj , volan , ornamentele prag si footrestul , shadowline si cred ca mai sunt dar nu-mi aduc aminte acum :twoup: Suspensia sport ,reglabila , discurile /placutele fata si ceva bucse/brate au fost deja montate in lipsa mea

 

Mai am de cumparat grilele facelift si proiectoare pentru pachet M , vreau sa pun folie si pe fata si sa reconditionez jantele iarna asta ! Mi s-a pus pata pe oglinzi rabatabile electric acum ......sa vad ce fac .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

S-au cumparat jante OEM style 132 pe 19 cu 9j ET48 fata si 10j ET 45 spate !! Pentru a fii montate s-au comandat distantiere de 30mm pentru fata si de 20 mm pentru spate :twoup:

 

Multumesc lui inga/ Alex pentru jante !!

 

 

http://img2.imageshack.us/img2/3679/p2810101255.jpg

Link to comment
Share on other sites

faina masina! cat mai multi km fara probleme!:twoup:

primul meu bmw a fost un e39 525 tds din 1998 , masina inca o am (de fapt e la tata acuma) :) si am fost foarte multumit de ea...cand vin la TM o iau si ma plimb si acum cu cea mai mare placere ..avea faruri tot ca a tale...deci nu avea angel eyes din fabrica...am optat pentru angeluri ccfl albe.....si au schimbat radical "privirea masinii", i-am pus si xenon....acuma unde vreau sa ajung? masina are suspensii standard din fabrica si pot zice ca si acuma...intrece multe masini cand vine vorba de confort....e foarte comoda....acum am un 525 d e39 facelift (2002), masina are M paket inclusiv suspensii sport M.....sunt foarte "dezamagit" de alegerea mea...pentru ca in Germania mi-a placut foarte mult masina.....se comporta exemplar pe drum...e foarte stabila....e mai "trantita" decat cea standard.....dar vreau sa iti zic ca in Romania e o pacoste....e foarte rigida......necesita mult timp sa te obisnuiesti cu ea si sincer pe mine ma enerveaza cand merg pe drum pietruit sau pavat.....de gropi sa nu mai vorbesc.....jantele mari contribuie si ele la confort...cu cat sunt mai mari si etalonul cauciucului e mai mic cu atat e mai rigida......eu am jantele pe 17 la touring si suspensiile sport si zici ca e KART ....foarte foarte rigida.....

deci.....ai grija ce modificari o sa ii faci masinii sa nu iti para rau mai tarziu..

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Mersi ! Si touring-ul tau e superb !

 

Stiu ca voi pierde din confort dar nu ma agit prea tare pentru ca la anul o iau in Spania !!

 

Oricum iarna circul cu table pe 15 ! La faruri am in plan sa le montez angel eyes in vitorul apropiat dar inainte de asta am o gramada de piese de pus sus !

 

Tocmai am facut comanda la husa pentru capota !!

 

http://img525.imageshack.us/img525/668/dsc02387ir.jpg

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

Spor la munca ! Eu deja imi fac planuri cu ce incep !! :twoup:

 

Husa protejeaza capota de micile zgarieturi !! Tipul de la care am comandat face una mai interesanta decat cea din imagine , se scot grilele se monteaza/intinde bine husa si se pun la loc. O sa vad cu sta cu ea posibil sa nu-mi placa live !! N-a fost o avere , voi da 11o lei .

Link to comment
Share on other sites

S-au cumparat jante OEM style 132 pe 19 cu 9j ET48 fata si 10j ET 45 spate !! Pentru a fii montate s-au comandat distantiere de 30mm pentru fata si de 20 mm pentru spate :twoup:

 

 

 

Wowwwww...chiar sunt curios cum dau jantele astea de X5 pe E39...

 

Urca ceva poze dupa ce la montezi!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.