Jump to content

problema caseta directie


Recommended Posts

bmw e 46 compact 2001

am fost ieri la un servis,la un control pentru articulatie sa traga de toate ca mi se parea mie ca se aude cev dar foarte finut.

si uite ca a gasit zic eu o problema cam mare si ca grava,cand trage de roti se aude batai tari din caseta de directie(zic ei)????????

dar cand merg cu ia nu se aude nimic nici la gropi nici la drum lung.....si acum eu nu stiu daca sa ii cred (ca am mai avut probleme cu mecanici din romania care dupa ei toata masina trebuie schimbata)

si vreau sa stiu daca este din caseta ce este de facut??????????????????

mecanicu a zis ca este ceva la caseta de directie care se poate regla si sa scap ieftin...este asa ceva???????

si daca nu este ce am de facut pot sa o :repar,schimb??????

ce ziceti este ceva grav ??????????

ce sa fac si unde?????

Link to comment
Share on other sites

Jocul Longitudinal este cel de-a lungul axei. Daca caseta are joc longitudinal deja nu prea mai poti merge cu masina, directia este instabila.

 

Jocul transversal este cel perpendicular pe bielete de directie. Nu este chiar atat de deranjant. Directia nu flutura prea tare, dar se aud troncaneli la trecerea peste denivelari.

Link to comment
Share on other sites

mai eu nu am zgomote la treceri peste denivelari sau la gropi,la mine se aude doar foarte foarte putin si finut daor cand ii dau in nas masini.

mai mie mai mi sa spus ca se poate regla din un surub dar sincer nu stiu unde este si nici nu le am cu mecanica

.

acum ii raspund lu paul:directia are precizie nu am joc in volan nu bate nu troncane in mersvireaza bine.....dar am observat ca la maxim cand virez se aude ceva ??????

ia zicetim si mie este grav???

unde ma indrumati sa rezolv problema???

un servis bun???

 

 

mie imi este frica sa nu o iau prin porumb cand fug cu ia la drum lung??????

Link to comment
Share on other sites

Jocul Longitudinal este cel de-a lungul axei. Daca caseta are joc longitudinal deja nu prea mai poti merge cu masina, directia este instabila.

 

Jocul transversal este cel perpendicular pe bielete de directie. Nu este chiar atat de deranjant. Directia nu flutura prea tare, dar se aud troncaneli la trecerea peste denivelari.

mda asa e :) am gresit eu

Link to comment
Share on other sites

freddyy spunemi si mie unde ai rezolvat problema si cat te-a costat

vreau si eu sa o fac dar nu stiu unde sa maduc sa nu dau iar de dobitoci de mecanici

astept indrumarea ta

 

eu am un prieten bun mecanic la scoda si lucreaza in privat si el a rez problema in 10 min

 

 

salut ! eu sunt din craiova si problema a rezolvato un prieten mecanic la SKODA cu o cheie de 17

Link to comment
Share on other sites

efectul la e46 este ca se ingreuneaza directia. nu dispare bataia din caseta.

 

O fi probabil din cauza tachetului impingator care este din Poliamid..cred ca asa se numeste...Oricum, nu se prea recomanda chestia asta la nici o caseta...BMW cel putin nu prea da multe detalii privin procedura asta. Reglajul se face la asamblare si cam atat.

Daca ma insel, mea culpa....

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.