Jump to content

Caut mecanic


Fiara

Recommended Posts

Salutare,

 

Caut un mecanic sau un service (in Bucuresti) care sa ma ajute sa imi repar masina. Mi-a crapat pompa de injectie electronica si, la recomandarea mecanicului meu, mi-am cumparat o pompa mecanica (am fost cu ea la proba si este foarte buna). In noiembrie s-a apucat sa imi dea jos pompa de injectie, capacul de distributie si pentru ca se facuse tarziu, nu a mai avut timp sa o monteze la loc. Am dus masina la mecanic cu gandul ca fiind la el o sa o repare mai repede. Insa de atunci, a tot avut treaba si pe urma a venit zapada si frigul si cum nu are garaj, ma amana de atunci intruna. Am cautat niste service-uri, dar pe unde ma duceam, ori nu vor sa imi faca modificarea asta (ca e mult de munca), ori ca e masina veche si nu vor sa o repare. Astept mesajele voastre cu indrumarile necesare.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Mare prostie ai facut.Din cate stiu eu pe motorul m51 nu se poate pune pompa mecanica.Sau ma rog,se poate dar cu mari batai de cap.Daca pui pompa mecanica poti sa dai jos toti senzorii ca nu-ti mai folosesc la nimic.Mai bine iti luai una electronica SH si probabil scapai cu schimbul electronicii si nu mai trebuia sa dai pompa jos.

 

Bafta oricum!

Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca e ok si cea mecanica si nu putini fac conversia din cauza batailor de cap de la cea electronica.

o pompa de motorina electronica sh nu e nici pe aproape o solutie buna pentru ca pe langa faptul ca nu e tocmai ieftina, e loterie (pe bani...multi).

o pompa de motorina electronica noua e o galagie de bani (cred ca e o greseala dar am vazut pe net la elite si la +8000 ron, oricum, nu e sub 2000 ron).

on topic: eu nu stiu sa iti recomand pe cineva. voiam numai sa clarific un pic :)

 

In orice caz as vrea sa mai adaug pe scurt ca multi cred ca e pompa stricata atunci cand:

- sunt injectoarele murdare

- bateria e slaba

- e o cantitate mai scazuta de combustibil in rezervor iar pompa de acolo "trage" mai greu

- sunt scapari de combustibil pe la legaturi (intre injectoare, intre pompa si injectoare, intre pompa si pompa-rezervor)

- ...... (mai sunt dar imi scapa acum)

 

Ar fi faimosul "Tadji" pe la care n-am ajuns dar umbla vorba ca e scump. :lol:

Edited by CRM
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.